אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חדשות האלכוהול: כוס המחאה

חדשות האלכוהול: כוס המחאה

הרום מניע את כלכלת קובה, הג'ין גרם למהומות באנגליה והצבא האדום שתה וודקה בחסות סטאלין. משקאות אלכוהוליים עם שורשים מהפכניים

03.08.2011, 21:26 | עמית יריב

לא בדקנו מה שותים במאהלי המחאה ברחבי הארץ, אבל משקאות אלכוהוליים היו תמיד ידידיהן הטובים של מהפכות חברתיות.

האומה היחידה שיכולה להתגאות במנטליות מהפכנית לאומית עד היום היא, כנראה, קובה. לאחר ההפיכה שהעלתה לשלטון את תנועת ה־26 ביולי, בראשות פידל קסטרו וארנסטו צ'ה גווארה, הולאמו בה מפעלי התעשייה, והם מנוהלים בידי חברה ממשלתית.

לקובה שני מוצרי יצוא עיקריים, שניהם מתחום החיים הטובים: סיגרים, המיוצרים ומנוהלים בידי מונופול ממשלתי, ורום - המשקה הקריבי האולטימטיבי, שמיוצר בפיקוח ממשלתי הדוק. כל בקבוק רום קובני המשווק בעולם נושא תווית אישור רשמית של ממשלת האי. במילים אחרות, המשטר המהפכני בקובה ממומן, בחלקו הגדול, באמצעות מכירות הרום הקובני המשובח. לא בכדי נקרא אחד הקוקטיילים הנפוצים ביותר המבוססים על רום "קובה ליברה" (קובה החופשית).

באנגליה הוביל משקה חריף אחר, ג'ין, למהומות רחוב במאה ה־18. הג'ין, תזקיק דגנים מתובל בעשבים שונים (שסייעו, בין היתר, להתגבר על טעמו המחוספס), צבר פופולריות לאחר שהוסר הפיקוח על זיקוקו. עובדה זו אפשרה להשתמש בחיטה ושעורה באיכות נחותה, שלא היתה טובה מספיק להכנת בירה. מחירו הנמוך של הג'ין הפך אותו לחביב עניי אנגליה באותה תקופה, וחלק ניכר מהברים בלונדון היו חנויות ג'ין.

Red Army Vodka. דמוי פגז וטוען שהוא נצר לוודקה שסטאלין הורה לזקק ללוחמים Red Army Vodka. דמוי פגז וטוען שהוא נצר לוודקה שסטאלין הורה לזקק ללוחמים Red Army Vodka. דמוי פגז וטוען שהוא נצר לוודקה שסטאלין הורה לזקק ללוחמים

לשימוש הנרחב בג'ין בקרב המעמדות הנמוכים (האצולה שתתה ברנדי ויין צרפתי) היו תוצאות חברתיות קשות. ג'ין שזוקק בתהליכים לא מקצועיים גבה את חייהם של אלפי בני אדם, רחובות לונדון התמלאו שיכורים, והממשלה נדרשה להתערב. ההתערבות התבטאה בחוק הג'ין מ־1736, שהטיל מס בשיעור ניכר על מכירת ג'ין והוביל למהומות אלימות ברחובות הערים. בשנת 1742 בוטל החוק באופן זמני. הוא חוקק מחדש ב־1751, במתכונת שהטילה פיקוח ובקרה רחבים יותר על המכירה, והחילה על יצרני הג'ין את סמכות השיפוט של השופטים העירוניים.

ואיך אפשר בלי הגדולה מכולן, המהפכה הבולשביקית של 1917? מותג הוודקה הרוסי Red Army Vodka נמכר בארה"ב בבקבוקים דמויי פגזי תותחים, ומגדיר את עצמו כנצר לוודקה המיוחדת שהורה סטאלין לזקק עבור לוחמי הצבא האדום. "הוודקה הסטנדרטית גרמה לחיילים כאבי ראש, בשל איכות הזיקוק הנמוכה. סטאלין הורה לייצר וודקה חדשה וייחודית, שתעבור סינון קפדני ותיוצר מהדגנים האיכותיים ביותר", כך מסבירים באתר המותג. האם וודקת האולטרה־פרימיום הזאת היא באמת גלגול של הוודקה הסטאליניסטית? לא ברור. כן ברור שהזמנים באמריקה השתנו מאוד, אם אפשר לשווק בה וודקה תחת הסיסמה: Uncommon vodka for the common good (בתרגום חופשי: וודקה יוצאת מן הכלל לטובת הכלל).

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות