אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שני הכובעים של רו"ח שלמה זוהר בדלק נדל"ן צילום: גלעד קוולרצ'יק

שני הכובעים של רו"ח שלמה זוהר בדלק נדל"ן

נציגו המיועד של תשובה למו"מ עם נציגות בעלי האג"ח בדלק נדל"ן עומד בראש חברת ייעוץ למוסדיים

10.08.2011, 07:27 | לירוי פרי

היום תיערך אסיפת מחזיקי איגרות החוב הארוכות של דלק נדל"ן (סדרה ה'). סימני שאלה רבים מרחפים מעל החברה, וכעת מצטרף לו אחד נוסף. בשבוע שעבר הודיע מנכ"ל דלק נדל"ן, ערן מיטל, כי בעל השליטה בחברה, יצחק תשובה, ימנה נציג מטעמו שיישב בנציגות מחזיקי האג"ח, אם בכלל תתגבש כזו. הנציג שנבחר על ידי תשובה הנו רו"ח שלמה זוהר, אשר כיהן בעבר כיו"ר הדירקטוריון של קבוצת דיסקונט. אלא שזוהר מחזיק בתואר נוסף - נשיא חברת אנטרופי, אשר מספקת לגופים מוסדיים אנליזות (עבודות מחקר) ושירותי ייעוץ. וכאן מתעורר לו חשש לניגוד עניינים.

במסגרת חוזה השירות, אנטרופי מספקת לגופים המוסדיים גם המלצות כיצד להצביע באסיפות אג"ח, ובתוך כך תצטרך לספק המלצה שכזו גם במקרה של דלק נדל"ן. לפיכך, עשוי להיות קונפליקט בין שני הכובעים של שלמה זוהר. מצד אחד, הוא זה שמונה לתפור עבור תשובה את הסדר החוב מול מחזיקי האג"ח של דלק נדל"ן. מצד שני, החברה שהוא עומד בראשה צריכה לספק ייעוץ אובייקטיבי למוסדיים, שעלול להיות מנוגד לקו שיוביל זוהר, מתוקף תפקידו כנציגו של תשובה.

התוויית מדיניות

בתגובה לפניית "כלכליסט" אמרה המנכ"לית של חברת הייעוץ של אנטרופי, ליאת גואטה: "מדובר בסוגיה שלא עמדה אל מול עינינו עד כה. כעת הארתם את העניין ואנו נצטרך לדון בו. אני מעריכה שעד סוף השבוע נחליט האם לספק המלצה ללקוחותינו או שמא נחליט שיש כאן ניגוד עניינים ולכן נפסול עצמנו מלספק המלצה במקרה הזה".

גורם נוסף בהנהלת אנטרופי טען כי אין כאן טעם לפגם, מכיוון ששלמה זוהר לא מעורב ישירות בפעילות השוטפת של החברה אלא רק בסוגיות ניהוליות גבוהות יותר. באתר האינטרנט של אנטרופי נכתב כי "שלמה זוהר משמש כנשיא הקבוצה ואחראי על התוויית החזון והאסטרטגיה של הקבוצה, ליווי הקבוצה בכניסה לתחומי פעילות חדשים, ייעוץ בנושאי מיזוגים ורכישות בארץ ובחו"ל והתוויית מדיניות החברה לפיתוח מקצוענות, תוך התאמה מתמשכת להנחיות הרגולציה ודרישות החוק".

מזומן או פירוק

באסיפה שתתקיים היום תציג החברה את מצבה בפני מחזיקי האג"ח, והם מבחינתם אמורים לבחור נציגות שתדון אל מול החברה. בכל אופן, צפויים מחזיקי אג"ח סדרה ה' לדרוש כי לא ישולם כל תשלום למחזיקי הסדרה הקצרה (סדרה כ"ה), אשר זכאים לתשלום קרן של כ־306 מיליון שקל כבר ב־2 בספטמבר. במקרה שיתאפשר תשלום שכזה, יטענו מחזיקי האג"ח להעדפת נושים.

כזכור, דלק נדל"ן ביקשה לאחרונה דחייה של כחמישה חודשים בתשלום הקרן לסדרה כ"ה, בקשה שנדחתה בינתיים על ידי מחזיקי האג"ח. במקרה שאלו האחרונים ימשיכו לעמוד על דעתם ולא תתגבש נציגות יצטרך תשובה לבחור - האם להכניס את היד לכיס ולשלם כ־180 מיליון שקל, במזומן או באמצעות העמדת ביטחונות, ובעקבות כך להיחשף לתביעות בגין העדפת נושים, או להסתכן בכך שמחזיקי האג"ח סדרה כ"ה יממשו את איומם ויגישו לבית המשפט בקשה לפירעון מיידי של החוב כלפיהם, צעד שעשוי להביא להקפאת הליכים ולפירוק החברה.

שלמה זוהר אמר בתגובה: "עדיין לא גובשה נציגות ועדיין לא נתתי את תשובתי הסופית. בכל מקרה, אני לא מעורב בקבלת החלטות בחברת הייעוץ. זו יחידה עצמאית. אם יהיה חשש לניגוד עניינים נודיע ללקוחות שלנו, ובמקרים מסוימים ייתכן שלא נספק המלצות".

יום ראשון הקרוב עשוי להיות מכריע עבור דלק נדל"ן, עת תתקיים אסיפה נוספת של בעלי האג"ח מסדרה כ"ה. בחברה מקווים כי מחזיקי האג"ח יסכימו לגבש נציגות ולדחות את מועד התשלום בחמישה חודשים. כשבוע לאחר מכן, ב־22 באוגוסט, יחול המועד הקובע לתשלום הקרן למחזיקי הסדרה. אם עד אז לא תתקבל הסכמת מחזיקי האג"ח, והחברה מצידה לא תעביר את התשלום לנאמן, יעבור הקרב לבית המשפט.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות