אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דו"ח טכנולוגי: חרב פיפיות בלונדון צילום: איי אף פי

דו"ח טכנולוגי: חרב פיפיות בלונדון

הטכנולוגיה שמשמשת את הפורעים תשמש גם את המשטרה, פייסבוק תסגור דפים של אסירים, נציב האפליה של אוסטרליה באמירה אווילית במיוחד והאיחוד האירופי שוקל את הזכות להשכח

10.08.2011, 13:12 | יוסי גורביץ

הטכנולוגיה דו כיוונית

נתחיל מהחדשות המדאיגות באמת: אמזון מדווחת על עליה של 5,000% (!) בהזמנות לאלות בייסבול עשויות אלומיניום בבריטניה בימים האחרונים. מאחר ואין עליה מקבילה, או עליה בכלל, במספר שחקני הבייסבול הבריטים – מספרם תמיד היה זניח – ההנחה הסבירה היא שבעלי עסקים ובתים מעריכים שהמהומות יימשכו מספיק זמן כדי שלאמזון יהיה זמן להוביל אליהם את האלות. ההנחה החיובית, מצד שני, היא שהסדר לא יתערער עד כדי כך שהאלות לא יגיעו לייעודן.

המשטרה הבריטית יוצאת במהירות משלב התרנגולת הערופה, שתמיד פוקד כוחות משטרה במקרים של פרעות המוניות, ומתחילה להתארגן לקראת שלב הנקם והשילם. לונדון הורגעה הלילה, אומרים – המילה האנגלית המחרידה, שריד לטיני מובהק, היא pacified; "לשוד, לשחיטה, לביזה, הם נותנים את השם הכוזב 'שלטון'; הם עושים שממה וקוראים לה 'שלום'", נואם המצביא הבריטי קלגאקוס של טקיטוס – והמשטרה כבר עושה שימוש בפליקר כדי לבקש מהציבור לזהות את הפורעים בתמונות שהיא מעלה.

זה לא נעצר שם. כמו אחרי הפרעות של וונקובר, אזרחים טובים מנצלים את הרשת לשתי פעולות: זיהוי הפורעים (קבוצת גוגל מיוחדת הוקמה לשם כך), וכדי לזמן אזרחים אחרים באמצעות טרשת חברתית לנקיון שאחרי. איביי מצידה הבטיחה שתפעל לאתר מוצרים שנגנבו במהלך הפרעות ותסיר אותם מהרשת - הרצחת וגם ירשת, הגרסה הוירטואלית.

המשטרה, שעצרה עד כה יותר מ-1,100 חשודים, מתכוונת לעבור על הטלפונים שלהם כדי למצוא את המידע המפליל. זה לא אמור להיות מסובך מדי: טרי פראצ'ט כבר טבע את כלל הזהב שהאינטליגנציה של אספסוף היא זו של הטמבל ביותר שבו, חלקי מספר המשתתפים. חלק מהאידיוטים צילמו את עצמם עם ערימה של שלל ופרסמו את התמונות ברשת. זו רק שאלה של זמן עד שהם יקבלו פנסיון מלא על חשבון הוד מלכותה.

דיווחנו אתמול ש-RIM תשתף פעולה עם המשטרה הבריטית בזיהוי הפורעים. בתגובה להחלטתה של RIM, כמה האקרים הפילו את הבלוג שלה. גם יומם, יש לקוות, יגיע בהקדם.

לא עוד פייסבוק בכלא

 

באחד הפרקים של The Wire, סדרת הטלוויזיה המופתית שזכתה בעברית לתרגום הצולע "הסמויה", אומר מישהו שאם יש הוכחה ניצחת לכך שהמלחמה בסמים לא יכולה לעבוד, הרי זו העובדה שהאסירים מצליחים להבריח סמים אפילו לכלא. אם במתקנים המבוקרים ביותר, אי אפשר למנוע שימוש בסמים – איזה סיכוי יש לכך בעולם הפתוח?

השב"ס של קליפורניה נתקל בבעיה דומה. אחד האיסורים הברורים ביותר, מסיבות מובנות, הוא על הברחת טלפונים, שלא לדבר על סמארטפונים, לכלא. בקליפורניה נאלצו להודות השבוע שגם במלחמה הזו הם הפסידו. כלומר, יש פתרון טכני פשוט – להתקין משבשי סלולר בכלא – שישים קץ לכל הבלגאן, אבל בתי המשפט כבר קבעו שזה יפגע בזכות הקניין של חברות הסלולר, שתאוות הבצע שלהן חשובה כמסתבר מהסכנה שרוצח מורשע יארגן מהכלא את רציחתו של עד נגדו. עד כה החרים השב"ס הקליפורני השנה 7,284 סלולרים בבתי כלא. רק מפלצת הספגטי המעופפת יודעת כמה הוא לא מצא.

אז מה נשאר? הברחת סלולרי לכלא נפוצה עד כדי כך שהרשויות נאלצות להתמודד עם התופעה של עמודי פייסבוק של אסירים. חלק מהם מנצלים את ההזדמנות כדי לשלוח איומים לקורבנות שלהם, או כדי להטריד מינית אנשים. פייסבוק הודיעה בחוסר חשק שהיא תשתף פעולה ותמחק חשבונות שהסתבר שהבעלים שלהם א. בכלא וב. מעודכנים כשהוא שם, באמצעות התירוץ שהוא כנראה העביר את הסיסמה שלו למישהו שנמצא בחוץ וזו עבירה על תנאי השימוש של פייסבוק. היא גם תמחק חשבונות פייסבוק שישמשו לאיומים או לפעולה לא חוקית אחרת, למרות שמארק צוקרברג בוכה על משכבו בלילות בזוכרו את הזלוטי שלא יקבל מהאסירים האלה.

אבל אם מישהו באמת חושב שזה מה שיעצור אסירים מלהטריד אנשים מחוץ לכלא, שיחשוב על זה שוב. הם הצליחו להבריח טלפונים פנימה, העדר גישה לפייסבוק זה לא מה שיעצור אותם; וסביר להניח שהם גם לא ייתקפו פיק ברכיים מהמחשבה על יצירת חשבון פייסבוק מזויף.

לא, הרשת לא יצרה גזענות

גריים אינס, הנציב האוסטרלי היוצא לענייני אפליה גזעית ואפליה על רקע נכות – יש תפקיד כזה – אמר לאחרונה שהרשת והסלולר מקדמות גזענות ואפליה. זו, במחילה, שטות. שטות מובנת, אבל שטות.

גזענות תמיד היתה ותמיד תהיה. המוח האנושי מחלק אוטומטית את העולם לקרובים וזרים. מהלכה של התרבות הוא התגברות על אינסטינקטים, לא הכחשה שלהם. לאוסטרליה, מדינה לבנה ברובה שנבנתה על חורבנה של קהילת הילידים, יש בעיה גזענית קשה מהרגיל, כולל מהומות גזע. בעשרות השנים האחרונות, הרבה בזכות המשטר הנאצי, הגזענות נהדפה לאחור וירדה למחתרת. גזענים היו צריכים להתכנס בכל מיני תאים אפלים, לבקר בחנויות ספרים מפוקפקות במיוחד, ובאופן כללי להתנהל כאילו הם מרגלים בחברה עוינת.

הרשת פשוט איפשרה לנפלים האלה של המין האנושי, אנשים שלבנונייתם גאוותם, להתגודד בפומבי ולהביע בגלוי את העמדות שלהם. וזה טוב במידה רבה. קודם כל, בגלל שאפשר לזהות אותם ביתר קלות ולהוקיע אותם בפומבי. שנית, בגלל שעם הדעות שלהם צריך להתמודד. הכחשה לא תועיל לאף אחד. שלישית, בגלל שכאשר אתה מוריד מישהו למחתרת, אנשים לא חכמים במיוחד יזדהו איתם אוטומטית, ולו משום שהם נרדפים.

אדרבא, שיצאו מהמרתפים. בואו נראה אתכם, חלאות. הרשת, כאמור, היא כלי דו כיווני. חכו להמשך החיים שלכם, כשכל מעסיק יידע בדיוק מי אתם.

אלא אם האיחוד האירופי ישנה את הכללים.

הזכות להשכח

פעם, לא כל כך מזמן, אם רצית לחפור את עברו של מישהו, היית צריך לגרור את עצמך לשורה של משרדים שונים, להמתין זמן רב בתור ומדי פעם לשחד פקיד משועמם. בימינו, יש גוגל.

התוצאה, לעתים קרובות, היא עוול. פעם, אם הורשעת וריצית את עונשך, יכולת – במאמץ – לחזור לחברה. לא היה טעם לחשוב אפילו – כלומר, אם לא קראו לך אריה דרעי – על חיים פוליטיים, אבל רוב האנשים מסתדרים נהדר בלי תפקידים שדורשים את אור הזרקורים.

לא עוד. אם הורשעת במשהו, בחלק גדול מהמקרים המידע יהיה זמין תמיד. למעשה, עצם העובדה שנחקרת או נחשדת – ידיעות על זיכוי, מטבע הדברים, לא מושכות קהל כמו ידיעות על הרשעה – תרדוף אותך לנצח באמצעות גוגל.

בספרד מתנהל בימים אלה משפט של כ-90 תושבים שדורשים שגוגל תסיר את המידע שאספה עליהם מהאינדקס שלה. במקרה אחד מדובר במישהי שסבלה מרדיפה, שגילתה שאפשר למצוא בקלות את הכתובת שלה בגוגל; במקרה אחר, באשה בגיל העמידה שלא חושבת שכל אחד צריך לדעת על המעצר שלה כשהיתה סטודנטית. הם קוראים לזה הזכות להשכח.

גוגל, כמובן, נלחמת בזה בשיניים ובציפורניים. אחרי הכל, היא חיה מאינדוקס של מידע על אנשים, ואם כל אחד יחליט פתאום שיש מידע שלא מתאים לו שיתפרסם, גוגל תתייתר. אחרי הכל, מי צריך מנוע חיפוש חלקי, שכל אחד יכול להסיר ממנו מידע?

נציבת הצדק של האיחוד, וויוויאן רדינג, הודיעה לאחרונה שהיא שמעה על הטענה שברגע שמידע של מישהו יצא לרשת, כבר אין לו זכות שליטה עליו. העמדה הזו, בלשון המעטה, לא מקובלת עליה. האיחוד שוקל כעת את צעדיו – ובניגוד לארה"ב, שלה יש מסורת ארוכה של זכות הדיבור כזכות בלתי מוגבלת, אירופה בהחלט עשויה להצר את צעדיה של גוגל. המשך יבוא.

קצרצרים

אפל נוחלת הצלחות במלחמה שלה נגד אנדרואיד, אבל עכשיו היא מוצאת את עצמה בצד המתגוננת מהאשמה חמורה של קשר נגד הציבור: חברת עורכי דין מסיאטל הגישה תביעה כנגדה וכנגד חמישה מו"לים גדולים, תביעה שהיא שואפת להפוך לייצוגית ובה היא טוענת שאפל ושותפותיה לקשר תיאמו ביניהן את מחירי הספרים. המטרה היתה להביס את אמזון והקינדל ולהפוך את האויפד לקורא הספרים המוביל, התוצאה היתה זינוק במחירי הספרים הדיגיטליים. זוכרים איך סטיב ג'ובס אמר בשעתו שאף אחד לא קורא ספרים? לא? זה בסדר, אף אחד כבר לא זוכר שלפני פחות משלוש שנים הוא אמר שאפל לא יודעת איך לבנות מחשב בפחות מ-500 דולרים שלא יהיה זבל.

במהלך משונה למדי, עבריינים סינים מבריחים אויפדים ואויפונים מחוץ לסין לתוך מחוז שנז'ן, המקום שבו דווקא מייצרים את הגרוטאות – המקבילה הסינית של הכנסת תבן לעפריים. באופן חשוד, שאולי נובע מכך שעל פוקסקון כבר אמרו שהיא שולטת באזור, המשטרה המקומית מנהלת מאבק עיקש במיוחד כנגד המבריחים. האחרונים נאלצים לגלות תושיה, והם שולחים את הגרוטאות בתוך שק באמצעות אומגה. מרשים.

האם טוויטר עומד לבצע שפגט מרהיב מעל כריש? המיקרובלוג יככב בסדרת טלוויזיה, Haven שמה, שמתרחשת בעיירה שנבנתה במודל המוכר של סטיבן קינג, ושהעלילה שלה תתנהל במקביל בטוויטר ובסדרה – אם כי מבטיחים לנו שלא יהיה צורך לקרוא את טוויטר כדי להבין מה קורה, כי ציוצים משונים יופיעו גם בסדרה עצמה. שם חלופי: התפלץ שמינשן אותי.

קבוצה של האקרים נורווגים עם קצת יותר אחריות חברתית ופחות שכל מהמקובל פרצה לשני חשבונות המייל של אנדרס ברינג ברייוויק, אותו רוצח המונים וידיד ישראל, ושתתה את התוכן. בניגוד למקובל, היא העבירה את המידע לעיתונאי פרילנאס המקובל עליה, שאמור להעביר את המידע למשטרה. בכלל לא בטוח שזה יעזור – סביר מאד שהמהלך הזה יזהם את הראיות, שהמשטרה יכלה לקבל ממילא על ידי צו חיפוש. תודה, טמבלים. מה היינו עושים בלעדי הצורך שלכם להוכיח שאתם יכולים לנצח בתחרות ההשתנה הזו.

טוב, זה לא מצחיק. האתר הסאטירי המוביל בעולם (מצחיק יותר מישיבות הממשלה, עצוב יותר מישראל היום), האניון, עובר לחומת תשלום. אמריקאים יוכלו להמשיך ולקרוא את הסאטירות העדינות עד כדי כך שאנשים נפלו להן קורבן, אבל זרים יצטרכו להתחיל לשלם עליהן. גרר. העם דורש אניון חינמי!

· "דו"ח טכנולוגי" בכל יום בתיבת המייל שלכם. להרשמה לניוזלטר לחצו כאן (ובחרו בתיבה השישית)

· לטורים הקודמים של "דו"ח טכנולוגי" - dailytech.calcalist.co.il.

· ל-RSS של "דו"ח טכנולוגי" 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

11 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

10.
"חכו להמשך החיים שלכם, כשכל מעסיק יידע בדיוק מי אתם"...
אהבתי. תמצית הנאורות והליברליזם. בתור יהודי ברור שגם אני סולד מאנשים כאלו שהם כמובן אנטישמים ולא סובלים אותי, אבל הגישה של... היא הגישה הקלאסית של כל הדעות תקפות- בתנאי שהן הדעות שלי! כן, הגזענים האלו הם מיעוט מתועב(בעיני בכל אופן), אבל עריצות רוב כמו שאתה מעודד להפעיל, היא לא רק שלא נעימה- היא גם לא חוקית! אפליה על דעות. מעניין מה תגיד כשיפלו בוחרי שמאל, שדעותיהם נתעבות וגזעניות בעיני ובעיני הרבה מאוד אנשים אחרים? פסול זה פסול! בכל מקרה, היום בתקופת המידע, איומים כאלו הגם שלא לגיטימים הם בהחלט מציאות כואבת. וכמו כשמעסיקים מחפשים התבטאויות שלך בנוגע למוצריהם- גם כאן החופש מדוכא. נקווה שמשהו בעתיד ישתנה ואולי אנשים יקבלו יותר שליטה על המידע עליהם.
11.08.11
לכל התגובות