אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
השורה התחתונה -  אסף דהן: "נפטרנו מאג"ח של חברות ממונפות" צילום: תומי הרפז

השורה התחתונה - אסף דהן: "נפטרנו מאג"ח של חברות ממונפות"

דהן, מנהל השקעות בקרנות הנאמנות של הדס ארזים, מוצא את השקט בריצות הארוכות, שם מגיעות התשובות לכל השאלות בנוגע לשוק ההון. לגבי גל הירידות הוא מבהיר: "כמו שלא תמכור את הבית שלך ב־30% הנחה רק כי כולם אומרים שצריך, כך גם בתיק ההשקעות"

11.08.2011, 07:16 | רחלי בינדמן

אסף דהן, מנהל השקעות בקרנות הנאמנות של הדס ארזים, מקפיד לגוון את שגרת היום הלחוצה שלו בריצה ארוכה. "לפני שנה וחצי החלטתי לאמץ אורח חיים בריא כדי לרדת במשקל, והתחלתי לרוץ באופן אנטנסיבי. התחלתי במירוץ של 10 ק"מ ברעננה, שנראה אז קצת גדול עליי, אבל זה תפס אותי". במרץ האחרון הגשים דהן חלום, והשלים ריצת חצי מרתון בירושלים, כאשר האתגר הבא מבחינתו הוא להשלים מרתון שלם כבר בדצמבר הקרוב.

בימים האחרונים האדרנלין של דהן טיפס אפילו גבוה יותר על רקע הנפילות והעליות בבורסות ברחבי העולם שהופכות את ניהול ההשקעות למורכב יותר. מבחינתו, הריצה דווקא מספקת לו את הרוגע. "כל מה שמטריד אותי מתנקז לשעת הריצה, גם שאלות כמו האם ארצות הברית נכנסת למיתון או לא".

אסף דהן, צילום: תומי הרפז אסף דהן | צילום: תומי הרפז אסף דהן, צילום: תומי הרפז

דהן הגיע לשוק ההון דרך מודעת דרושים בעיתון. לאחר שסיים את התואר הראשון והשני במינהל עסקים, הוא לא ידע לאן מועדות פניו, ולדבריו, הוא התמקד בהחזר ההלוואות ולא בהשקעת הון שלא היה לו. "ראיתי מודעה שמחפשים יועצי השקעות בבנק דיסקונט ונשארתי שם ארבע שנים. ככה נחשפתי לעולם של שוק ההון. זה כמו חיידק שתופס אותך ואתה מכור. לעולם לא תלך לישון לפני שתדע מה קורה בנאסד"ק. בדיסקונט הבנתי שאני רוצה להגיע לדבר האמיתי - ניהול השקעות - ועברתי לאקסלנס לתקופה של שנתיים שבה שימשתי כאנליסט. ב־2008, בדיוק בשיא המשבר הפיננסי, הגעתי להדס ארזים שבדיוק אז התחיל לפעול. זו היתה תקופה מאוד מלחיצה אבל למדתי בה המון. ההתמודדות שלי כעת עם מה שקורה השנה, היא טובה ביותר בזכות הידע והניסיון שצברתי ב־2008".

אז קל לך להתמודד עם ימים של צניחה בבורסה כפי שקרה בתחילת השבוע?

"בתקופות כאלה אתה מבין שכל מה שלקחת עד עכשיו כעובדות, כבר לא מובן מאליו. אתה מבין שיש כמה תסריטים וצריך להיות מוכן לכל אחד מהם. הסגולה שלך כמנהל השקעות היא שאתה יודע אילו לחצים דוחפים את השוק בתקופות כאלה. ידוע שהרבה פעמים המשקיעים רצים לאג"ח האמריקאיות למרות הורדת הדירוג של S&P, ואתה מבין שהם כנראה לא ייפטרו מהן כי מבחינתם הן עדיין חוף מבטחים. גם זהב יכול להיות מקום בטוח כי המשקיעים לא מאמינים יותר במטבעות הגדולים.

"ביום שלפני קבלת ההחלטה על תקרת החוב האמריקאית, אתה מבין שהשוק יכול ללכת לשני הכיוונים ואז אתה קונה גם אופציות Call וגם Put ומגדר את הפוזיציה. זו אסטרטגיה טובה לשוק תנודתי. בתקופה האחרונה העלינו את האחזקה באג"ח ממשלתיות ונפטרנו מאג"ח ומניות ממונפות מפני שהמינוף עלול לפגוע בהן במקרים של ירידות".

המהלכים האלה מצדיקים גם פדיונות מצד לקוחות בקרנות?

"זו לא תגובה נכונה. לא צריך לרוץ ולמכור. כמו שלא תלך למכור את הבית שלך בהנחה של 30% רק כי כולם אומרים שהוא שווה הרבה פחות, גם את הנכסים הפיננסיים לא נכון למכור בהנחה כל כך גדולה כי כולם אומרים למכור. אם אתה מחזיק אג"ח קונצרניות טובות, הן ימשיכו לשלם, ואם אתה מחזיק אג"ח ממשלתיות, הטענה הזו נכונה על אחת כמה וכמה. התגובות האלה גם יוצרות הזדמנות קנייה. המחירים שנוצרו יישארו טובים גם אם השוק יהיה פחות טוב בחודשים הקרובים וימשיך לרדת. ביום ראשון האחרון היו לי פה מציאות מדהימות, למשל באג"ח של הבנקים וחברות הפיננסים. אנשים זרקו מכל הבא ליד, וזה לא היה נכון. קנינו ביום ראשון המון אג"ח שנסחרו במחירים שאתה חולם עליהם בלילה ולא מאמין שזה קורה לך".

גם מניית טבע התרסקה בימים האחרונים. היא שווה קנייה?

"טבע כבר הרבה זמן נמצאת תחת לחץ. אנחנו חושבים שבמחירים האלה היא מאוד מעניינת. אולי היא היתה צריכה להיסחר במחירים יותר נמוכים מלפני כמה חודשים, אבל המשקיעים עשו פה 'אובר שוטינג' מוגזם, וגם אם כל התסריטים הכי פסימיים יקרו בחברה, היא עדיין צריכה להיסחר במחיר גבוה יותר".

איך אתה מנהל את ההשקעות האישיות שלך?

"יש לי שני תיקים. אחד לטווח קצר יותר, כדי לקנות בית בשלב מסוים, ותיק לטווח ארוך יותר שאני מנהל דרך קרן ההשתלמות שלי, שם אני לוקח יותר סיכונים ומנצל את העובדה שקרן השתלמות פטורה ממס. התיק הקצר יותר, יותר סולידי. אני עובד בו דרך קרנות נאמנות, ואני חייב להודות שהגדלתי את רכיב האג"ח הקונצרניות בימים האחרונים בדירוגים AA ומעלה".

לאן השווקים הולכים כעת?

"בטווח הקצר סביר להניח שהפאניקה קצת תירגע, והממשלות ינסו לשדר שהן מתערבות. ראינו את זה בהודעה של הפד אתמול לגבי הריבית, ובהודעה של האירופים על רכישה של אג"ח בעייתיות. בטווח של החודשים הקרובים הייתי מנסה אולי להגדיל את המשקל של האג"ח הקונצרניות על חשבון חברות ממונפות, וורוכש רק מניות של חברות איכותיות שאני מכיר את הפעילות שלהן".

אנחנו נמצאים עכשיו בגל הסדרי חוב. אתה חושב שנכון להעניש בעלי שליטה שלא משלמים?

"בדיוק כמו שבנקים דואגים לחוב שלהם, גם מוסדיים צריכים לדאוג למשקיעים שלהם. לדעתי, זה נכון להסתכל אחרת על חברות של בעל שליטה שלא עושה הכל להחזיר חובות בחברה מסוימת שלו".אני אדרוש יותר ביטחונות בעתיד מבעל שליטה כזה".

אומרים שמנהלי קרנות מעדיפים למכור אג"ח במצוקה מאשר להתמודד עם הסדרי חוב.

"אנחנו מחזיקים באג"ח של דלק נדל"ן, ויש לנו אחזקה גדולה בקרן מסוימת, ולא מכרנו. אנחנו נעזרים בייעוץ משפטי בעניין הזה, ובהחלט מתכוונים לנקוט באמצעים שעומדים לרשותנו לדרוש פירעון של החוב הזה".

השורה התחתונה של אסף דהן: "בטווח הקצר הפאניקה תירגע, והממשלות ינסו לשדר התערבות. מומלץ להגדיל את המשקל של האג"ח הקונצרניות על חשבון חברות ממונפות, ולרכוש רק מניות של חברות איכותיות שמכירים את הפעילות שלהן"

אסף דהן (36)

מצב משפחתי: נשוי + 2

מגורים: מודיעין

השכלה: תואר שני במינהל עסקים

תפקיד: מנהל קרנות הנאמנות של הדס ארזים

תחביב: ריצות מרתון

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות