אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ארסנל לא שבורה, אבל צריכה תיקון צילום: אי פי אי

ארסנל לא שבורה, אבל צריכה תיקון

ארסנל יכולה לצאת מחוזקת מהעזיבות הצפויות של פאברגאס ונאסרי אבל זה תלוי בארסן ונגר. אם הוא הבין שהניסוי שלו כשל וששבטיות היא חלק חשוב ביותר בכדורגל - אז ארסנל תפרח

12.08.2011, 19:21 | אוריאל דסקל

הפילוסופיה של ארסן ונגר אינה מקורית. היא מבוססת על טיפוח שחקנים מגיל צעיר באותה תבנית. מטרתה לגרום לשחקנים לשחק באותו סגנון ומערך מרגע כניסתם למועדון כילדים כך שהם יבינו את הפילוסופיה של המועדון, וכשהם מגיעים לקבוצה הבוגרת תהיה להם גם הבנה אורגנית, עיוורת של איפה הם צריכים לנוע, איך למסור ואיך הם וחבריהם לקבוצה אמורים לנוע. הפילוסופיה הזאת קובעת גם שרק שחקנים שמבינים איך להתחבר לשיטת המשחק האורגנית הזאת יכולים להצטרף ולהצליח בקבוצה.

הקבוצות הגדולות בכל הזמנים פותחו כך.

ונגר נתן את הטוויסט שלו לפילוסופיה הזאת. כל הקבוצות "האורגניות" פותחו, בעיקר, משחקנים מאותה מדינה, לפעמים מאותה עיר, לפעמים מאותה שכונה. השבטיות הזאת היתה חלק מהכוח של הפילוסופיה הזאת. אבל ונגר חשב אחרת. הוא חשב שאם הוא יבחר את השחקנים הכי טובים בעולם ויהפוך אותם לקבוצה אחת מגובשת דרך אימונים וחינוך, הוא ישיג יתרון על פני יריבותיו. בתיאוריה,זה נשמע הגיוני. לבחור שחקנים ממיליארדים (מכל העולם) עדיף מלבחור שחקנים ממיליונים (מרחבי אנגליה) ואפילו פחות בגלל "חוק 90 הדקות" שלא מאפשר לקבוצה באנגליה לבחור שחקן אקדמיה אנגלי ממקום שרחוק ביותר מ-90 דקות נסיעה מהמועדון (החוק הזה בוטל לאחרונה). בכל מקרה, ונגר בחר את השחקנים הצעירים המוכשרים שלו מכל העולם: שוויץ, גרמניה, ספרד, צרפת, הולנד, מקסיקו ועוד וניסה לייצר מהם יחידה אחת, שחושבת אותו דבר ומשחקת אותו דבר.

הקבוצה אכן ניפקה מספר רגעים אדירים, אבל רמות הגיבוש והמחויבות של השחקנים לא היו שם ולכן נפלה בכל מבחן רציני חשוב. יותר מזה, באיזשהו שלב הקבוצה החלה להתפרק. כפי שוונגר בעצמו הודה - המחויבות למועדון פשוט לא היתה שם: "עמדנו לצד השחקנים הצעירים האלה וחשבנו שהם יחזירו לנו במחויבות. ישארו ביחד ויהפכו למוצלחים ביחד. ההימור שלנו כשל". ססק פאברגאס, גאייל קלישי, ניקלאס בנדטנר, קרלוס ולה, סמיר נאסרי - כולם הצטרפו בגיל צעיר אבל לא היתה להם את הרצון להילחם עבור המועדון כמו שאוהדי המועדון רצו. זה היה ברור שהם לא מחויבים למועדון כמו ילד מקומי. זאת כיוון מהסיבה הפשוטה שהם עזבו את המקום בו גדלו בגלל סיבות אגואיסטיות לחלוטין - כדי להתפתח כשחקנים (וגם מבחינה פיננסית) - ולכן אין סיבה שלא יעזבו את ארסנל, למקום בו יוכלו להתפתח מבחינה מקצועית ופיננסית.

המסקנה אמורה להיות פשוטה: הגרעין של המועדון, חוט השדרה של הקבוצה, צריך להיות מורכב משחקנים שמבינים מה זה ארסנל. שחקנים שהשאיפה האולטימטיבית עבורם זה לשחק במדי ארסנל. שחקנים כמו ג'ק ווילשר, עמנואל פרימפונג, קיירן גיבס, הנרי לאנסבורי, בניק אפובה, אולי פחות מוכשרים ומתוחכמים משחקנים כגון נאסרי, ססק וקלישי אבל הם מפצים על כך עם טונות של מוטיבציה, נחישות ואפילו גאווה לאומית. אלו כוחות חשובים שאי אפשר לבטל בכדורגל של היום. אלו כוחות שוונגר התעלם מהם כשרוקן את ארסנל מלוחמים אנגליים. הוא דיבר על מחויבות וערכים אבל ישנם דברים שפשוט אי אפשר להזריק לתוך שחקנים בגיל 15, 16, 18 או 19. צריך לגדול איתם. לבוא איתם מהבית.

והמסקנה הסופית היא שברצלונה, למרות כל השינויים בעולם הכדורגל, חוקי הבוסמן, המסחור הגדול והסקאוטינג המשובח, צריכה להיות בעלת גרעין קטלאני. כמו שאיאקס צריכה להיות עם גרעין הולנדי, באיירן מינכן עם גרעין גרמני, יובנטוס עם גרעין איטלקי, מכבי חיפה עם גרעיון ישראלי וארסנל עם גרעין שחקנים אנגלי. זאת אולי המסקנה החשובה ביותר מהניסוי הכושל של ארסן ונגר בארסנל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

7.
ל6 אתה מעדיף לחיות באשליות
אדון ברקמפ היקר למה שלא תבוא ותאמן יחד עם הנרי את הקבוצה? ועכשיו ברצינות, ארסן ונגר עם כל הכבוד אליו ויש כבוד כבר נמצא אחרי השיא שלו, היום שם המשחק זה כסף ושחקנים צעירים שנותנים את הנשמה בשביל הסמל כמעט ולא קיימים וארסן פשוט לא מבין את זה הכל טוב ויפה מועדון מרוויח אבל איפה התארים איפה, כל שנה הוא ממשיך ולא משנה את דרכו, וממשיך לשחק עם שחקנים שבמקרה הטוב מתאימים לווסט ברומיץ' כמו דנילסון דיאבי אבואה ושאר חבריהם הטובים..
תותחן מאוכזב , גבעתיים  |  14.08.11
6.
לדעתי אתם טועים.... ומספר 4 בטוח טועה!
תחילה למספר 4... בהרכב הפותח של ארסנל פתחו שני שחקני בית : קיירון גייבס, והשוער שצזני. וסתם כדי שתדע נכנסו בהמשך המשחק שני שחקני בית נוספים : יוהאן ד'גורו ועמנואל פרימפונג. ארון ראמזי אומנם הגיע לארסנל בגיל מאוד צעיר (18) אך הוא איננו שחקן בית והוא מעולם לא שיחק בקבוצות הצעירות של המועדון - הוא נרכש תמורת 5 מליון פאונד מקארדיף. דעתי כלי ארסן וונגר היא חד משמעית! אסור לפתר אותו ! זה יהיה אסון והמועדון יתפרק לגמרי ונגמו רכמו ליברפול. נכון חייבים להתחזק (אני חושב שזה חייב להיות בלם, מגן (במקום קליישי), וקשר מרכזי יצירתי (תחליף לנאסרי ופאברגאס). אבל גם אם לא יגיע חיזוק אין זה אומר שוונגר צריך ללכת . מסיבה מאוד פשוטה - הוא הסיבה המרכזית שארסנל מגיעה בעיקביות לצמפיונס גם כשלא היה גרוש על התחת בזמן בניית האצטדיון הם הגיעו לצמפיונס ואפילו להישג השיא (גמר)! בזמן הזה להזכירכם שפחו יוניטד צלסי וליברפול מאות מליוני פאונדים על גרוטאות (הארגריבס, אנלקה, אקוויליני ועוד אינספור שחקנים בינונים בסכומים אסטרונומים). תוסיפו על זה את הענין הקטן מאוד - אין שום מאמן טוב (שלא נדבר על טוב יותר) בנמצא! פשוט אין! בטח שלא מאמן אנגלי! ועל סגל אנגלי אין בכלל על מה לדבר ! לאן הנבחרות שלהם הגיעו בדיוק שזה מצדיק את זה? כלום ושום דבר...
ברגקאמפ , קרית שמונה  |  14.08.11
5.
האוהדים מאוד מאוכזבים מארסן ונגר!
איך יכול להיות שערב פתיחת העונה, הקבוצה נראית כעדר ללא רועה.. אמנם הביאו את ג'רביניו שהוא שחקן נפלא ללא ספק, אך הסגל נשאר אותו דבר (הרי כל אוהד ארסנל יודע שצריך לחזק את תפקיד השוער וההגנה על מנת שנרוץ לאליפות) האוהדים דרשו בלם, אך ונגר אמר שהמחיר יקר ולא ריאלי ולכן ויתר.. לא משהו שהאוהדים קונים. ואז הוא מחליט לרכוש קשר אנגלי בן 17 ב12 מיליון ליש"ט ולתלות בו את התקוות של ארסנל. זה מתסכל שזה דווקא בעונה שיש לך את המשאבים יש לך את הפוטנציאל ועדיין הוא ממשיך לדבוק בעקשנותו ולא מכניס את היד לכיס. אז כנראה שגם השנה נסתפק בשמינית גמר ליגת האלופות (קודם נעבור את אודינזה) ובליגה אולי ניתן 2-3 משחקים טובים, ונאבק על מקומות 4-6 (שאם יהיו פציעות של שחקני מפתח גם זה בספק). ולמרות הכל קדימה ארסנל!!! מחכים לימים יפים יותר!!
תותחן מאוכזב , גבעתיים  |  14.08.11
3.
ארסנל והנושא הכספי
אינני אוהד ארסנל או שונא ארסנל, כך שתגובתי הינה אובייקטיבית נטו. ארסן ונגר הראה במשך השנים איך הוא מנהל טוב אך מאמן קצת פחות טוב. ההגדרה של מנג'ר כוללת גם דברים שהינם מחוץ לדשא ונמצאים במשרד ואת זה הוכיח ונגר שהוא עושה בצורה נפלאה. נכון שארסנל לא לקחה תואר כבר הרבה שנים (גביע אנגלי ב-2005), אבל במבט לעתיד, כאשר ארסנל "גוזרת קופונים" מדהימים, מתנהלת נכון ובשפיות (ראו את הדוג' ההפוכה במדריד), היא בעלת עתיד ורוד. באחת מהכתבות שפורסמו במדור זה בנושא תקנות הפייר פליי הפיננסי ניחש הכתב מיהן הקבוצות שהחל מעונת 2013-2014 או שמא 2014-15 ישתתפו במפעלים האירופיים. ארסנל, בזכות הניהול הנכון, תהיה אחת מהן. ענקיות כגון צ'לסי, ריאל וברצלונה ייתכן ולא יהיו שם.
ליאור , מרכז  |  13.08.11
לכל התגובות