אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כרמל שאמה: "איום התספורות של מניות הטייקונים נראה היום כגילוח" צילום: עמית שאבי

כרמל שאמה: "איום התספורות של מניות הטייקונים נראה היום כגילוח"

ועדת הכלכלה התכנסה לדיון מיוחד בנושא "הסיכון לנפילת טייקון וההשלכות על המשק בכלל והמערכת הבנקאית בפרט"

14.08.2011, 12:10 | תומר אביטל

בצל הטלטלות בשווקים התכנסה היום (א') ועדת הכלכלה לדיון בנושא "הסיכון לנפילת טייקון וההשלכות על המשק בכלל והמערכת הבנקאית בפרט". בפתח הדיון אמר יו"ר הוועדה, כרמל שאמה הכהן, כי "איום התספורות של מניות הטייקונים נראה היום כגילוח".

הממונה על שוק ההון, עודד שריג, הבהיר כי "רוב האשראי במשק מועמד על ידי המערכת הבנקאית. חלק מהאשראי החוץ בנקאי הוא מקרנות נאמנות ומנהלי תיקים. סך החשיפה של התיקים הפנסיונים לטייקונים אינה גדולה. החשיפה של גופים מוסדיים לחברות כלל ביטוח וסלקום בקבוצת אי.די.בי היא אפסית". שריג הוסיף כי האגף שבראשותו מפקח על החסכונות באופן "קפדני" ואמר כי "החשיפה של הגופים הפנסיונים היא מידתית. כשחוב נהיה בעייתי - יש ועדה מיוחדת שתפקידה לטפל בכך"

נציג בנק ישראל אמר, כי "הפיקוח על הבנקים עורך תרחישי קיצון באופן סדיר. התרחיש האחרון שנעשה לפני חצי שנה כלל מיתון בשווקים הפיננסים העולמיים ובנוסף לכך גם את הנפילה של כמה קבוצות לווים. המערכת הבנקאית יציבה. יש דרישות לבנקים בנושא של עמידה בסיכונים והם עומדים בהן".

ח"כ יואל חסון אמר כי "זה טוב שהדיון מתנהל לא במצב של חירום. אני סומך על אנשי המקצוע אך יש לנו את האחריות בתור נציגי הציבור - כל מצב כזה יכול להשפיע על כל אחד מאיתנו. אין לנו משאבים לקחת טריליונים ולכסות חובות. צריך להקים ועדת משנה שתעקוב אחר המצב בזמן אמת".

גדעון בן ישראל, יו"ר התאחדות הגמלאים וחבר כנסת לשעבר, הסכים עם חסון. "אני מודאג מאוד. הממונה על שוק ההון אמר שאפשר להתרווח, אך יש צורך בגוף שיעקוב מאוד מקרוב על מה שקורה. העניין שאדם יכול להיות גם לווה וגם מלווה, וההסדרים בין המשפחות - זה מסוכן מאין כמוהו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות