אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נתניהו מתגונן מהדו"ח על אסון הכרמל: "עשרות שנות הזנחה" צילום: אלעד גרשגורן

נתניהו מתגונן מהדו"ח על אסון הכרמל: "עשרות שנות הזנחה"

ישי שאל אם "רוצים שאעלה על כבאית" אחרי פרסום טיוטת דו"ח אסון הכרמל, לשכת רה"מ גלגלה את הכדור לקודמיו של נתניהו. המבקר צפוי לקבוע שטיפול המשטרה, הכבאות והשב"ס מצביע על מחדל בהתמודדות עם מצבי חירום לאומיים בשגרה

14.08.2011, 22:34 | אטילה שומפלבי, ynet

מאחורי "המחדלים, הכשלים והמסקנות". מבקר המדינה, שהעביר את טיוטת דו"ח אסון הכרמל לשורת גורמים המוזכרים בו ופרסם היום (א') הודעה מיוחדת ובה גם כותרת הדו"ח - "המחדלים, הכשלים והמסקנות" - לא מתכוון ככל הנראה להטיל אחריות אישית על בעלי התפקידים שכשלו בדרג הביצועי בשטח. עם זאת, גורמים המעורים בנושא סיפרו כי המבקר צפוי לקבוע כי טיפול המשטרה, הכבאות ושירות בתי הסוהר מצביע על מחדל חמור בהתמודדות עם מצבי חירום לאומיים בעיתות שגרה.

לאחר ששר הפנים אלי ישי התגונן ותהה "מה רוצים, שאעלה על כבאית?", גם בלשכת ראש הממשלה התייחסו לטיוטה ואמרו כי ילמדו ויתייחסו אליו. "ממשלת ישראל הנוכחית היא זו שהקצתה פי 10 משאבים לשדרוג מערך כיבוי האש, לאחר הזנחה של עשרות שנים, וזאת עוד לפני השריפה בכרמל", אמרו.

"ראש הממשלה בנימין נתניהו הוביל את הבאת המטוסים שסייעו רבות לכיבוי, ודו"ח המבקר מציין זאת", טענו בלשכה. "לאחר השריפה הוביל נתניהו, בסיוע שריו, את בניית מערך הכיבוי. המוטס, שהוכיח את עצמו כשכיבה כבר למעלה מ-70 שריפות, לרבות השריפה הגדולה ביער ירושלים, שאיימה לשרוף את יד ושם ולהצית את מאגר הדלק פי גלילות".

בהודעת המבקר מיכה לינדנשטראוס נכתב כי "טיוטת הדו"ח מגלה סדרה ארוכה של מחדלים וכישלונות. התוצאה הטרגית היא שלא נמנעה השריפה הקטלנית בכרמל אשר גבתה מחיר חסר תקדים בהיקפו". גורמים המעורבים בנושא מספרים כי המבקר צפוי לפרסם בדו"ח הסופי שהאחריות לכשלים באסון - בו נהרגו 44 בני אדם, רובם סוהרי שב"ס, באוטובוס שהיה אמור להביאם לכלא דמון - מוטלת על משרד הפנים ועל העומד בראשו, אלי ישי. עם זאת, הטיוטה הועברה גם לנתניהו, לשר האוצר יובל שטייניץ ולשר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ' והמבקר צפוי להטיל גם עליהם אחריות לכישלון.

גורמים המעורים בנושא אמרו כי בדו"ח צפוי לינדנשטראוס לכתוב כי האחריות למחדלים ולכישלונות החמורים, שהובילו לשריפה הקטלנית, לא יכולה להישאר יתומה. הגורמים הוסיפו כי למרות שהמבקר סבור שאחריות זו רובצת לפתחי בעלי התפקידים שכשלו, אין בכך כדי לפטור את הממשלה וחבריה מאחריות משותפת למחדלים ולכישלונות.

עוד מציינים הגורמים כי המבקר עשוי להזכיר את מכתבו ב-2007 של שר הפנים לשעבר, מאיר שטרית, לראש הממשלה דאז, אהוד אולמרט. "מערך הכיבוי רחוק מלעמוד בצרכים של מדינת ישראל", כתב אז שטרית, ושנתיים אחר כך גם שר הפנים הנוכחי, אלי ישי, התריע בעניין.

גורמים שמעורים בנושא סיפרו עוד כי המבקר עשוי להזכיר תכתובות בין ישי לבין האוצר, בה התריע שר הפנים מדי חודש על מצב הכבאות, וביקש לקבל תוספת תקציב. עוד יעסוק המבקר, לדברי הגורמים, בנושא אי העברת חומרים מעכבי בעירה.

לינדנשטראוס צפוי לקבוע כי האחריות לכישלונות מוטלת לא רק על הממשלה הנוכחית, אלא גם על הקודמת.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
לטוב לרע- מחדלי הכבאות והרווחה בהחלט במשמרת של נתניהו וש"ס
שנתניהו לא יגלגל עיניים לשמיים - מתוך עשרות שנות ההזנחה - הוא היה בממשלה בתפקידים שונים בעשרים השנים האחרונות עוד מימי שמיר בתחילת שנות ה- 90. בשנת 1996 עד 1999 הוא היה ראש ממשלה, ובתקופה מאוחרת יותר היה שר אוצר תחת שרון, כאשר הוא החריב בשיטתיות כשר אוצר את כל הישגי מדינת הרווחה והמגזר הציבורי. במקביל - ש"ס שולטת במשרד הפנים לסירוגין כבר עשרות שנים, מאז ימי דרעי. רוב הזמן המשרד הזה היה בשליטתה. אז גם אם לאלי ישי עצמו רק חלק באחריות- לש"ס כמפלגה יש אחריות רבה ביותר להרס שירותי הכבאות בעשורים האחרונים.
עובדה פשוטה  |  15.08.11
4.
אחריות זו מילת המפתח, מילה שלא קיימת יותר עבור ח"כים רבים בכנסת, בעיקר לא אלי ישי
בכל מדינה מתקדמת בה שולטת משטר דמוקרטי ושרים בממשלה כמו אנגליה, צרפת, ארה"ב ועוד. ישנו המושג הפשוט והברור לכולם. "אחריות לתפקיד". כשאין אף אחד שלוקח אחריות אך ממלא מקום בתפקיד ציבורי. אדם זה יכול לעשות הכל אך לפשלות שלו אין מחיר!!! כך פועלת ממשלת ביבי נתניהו ושריה ללא לקיחת אחריות על מעשיהם.
יוסי , תל אביב  |  15.08.11
3.
מי הטיפש פה המבקר או העם
אנחנו מדינה שכל 3 או 4 שנים יש בחירות ממשלות מתחלפות.במדינת הבירוקטיה להזיז דבר כמה שנים טובות (במקרה שאתה מקורב או מיוחס)המבקר בא להגיד לנו שהממשלה אשמה שהייתה שנה וחצי בשלטון .מה הוא רוצה לרצות את רחשי הציבור שהיום נוטה נגד הממשלה .בעניינים אחרים (שאני תומך בהם)מבקר יקר קיבלתה כוח או אפשרות לבקר הכל אז בבקשה בטעם .כששונאים מישהו לא משנה מה יגידו עליו תמצה הרבה היתלהבות ופופלרי .מבקר יקר אתה בודק אם יש שינוי במשהו שביקרתה או לקחתה כותרת ......
עמוס ח , כפר יונה  |  15.08.11
לכל התגובות