אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יוסי אקרמן: "מדברים על קיצוץ בביטחון אבל ההזמנות אצלנו גדלות" צילום: עמית שעל

יוסי אקרמן: "מדברים על קיצוץ בביטחון אבל ההזמנות אצלנו גדלות"

כך אמר ל"כלכליסט" נשיא ומנכ"ל אלביט מערכות. למרות הגידול בהכנסות, החברה רשמה ירידה של 3.3% ברווח הנקי ל־50.4 מיליון דולר, בעיקר כתוצאה מצמיחה בעלויות המימון. אקרמן: "כל עוד ישראל חזקה - גם אנחנו נהיה חזקים"

17.08.2011, 07:33 | שניר הנדלר

"אף שכולם מדברים על שינוי בתפיסה וקיצוצים בתקציבי הביטחון, כבר רבעון חמישי ברציפות שאנחנו מצליחים להגדיל את צבר ההזמנות. זה נותן לי ביטחון לעתיד", כך אמר אתמול ל"כלכליסט" נשיא ומנכ"ל אלביט מערכותיוסי אקרמן, עם פרסום תוצאותיה הכספיות של החברה לרבעון השני של שנת 2011.

הכנסות אלביט מערכות ברבעון השני הסתכמו בכ־692 מיליון דולר, צמיחה של 15% לעומת הרבעון המקביל אשתקד. הצמיחה נובעת בעיקר מצמיחה בתחומי מערכות התקשו"ב (תקשורת, שליטה ובקרה) והמערכות המוטסות.

למרות הצמיחה בהכנסות, עלויות מימון בהיקף של 9.4 מיליון דולר, שנבעו מהוצאות הקשורות לעסקאות גידור והגידול ביתרות החוב של אלביט, העיבו על השורה התחתונה. לשם השוואה, ברבעון השני של 2010 עמדו הוצאות אלו על מיליון דולר בלבד. "למרות הוצאות הגידור הייתי מעדיף שהדולר יתחזק קצת. לשמחתנו, יש לנו לקוחות בשקלים כמו משרד הביטחון וההוצאות בחברות־הבנות שלנו בארצות הברית הן בדולרים, אז יש לנו גידור טבעי", אמר אקרמן.

בשורה התחתונה רשמה אלביט מערכות רווח נקי מתואם, המיוחס לבעלי המניות, של 50.4 מיליון דולר, ירידה של 3.3% לעומת הרבעון המקביל. על פי כללי החשבונאות המקובלים (GAAP), שכללו בין היתר גם הוצאות בגין רכישות שביצעה החברה, הרווח הנקי הסתכם ב־38.9 מיליון דולר - ירידה של 13% לעומת הרבעון המקביל.

אלביט אינה נוהגת לפרסם תחזית הכנסות או רווח אך לדברי אקרמן, "אנחנו עובדים לשפר את השורה התחתונה ונראה שיפור במחצית השנייה של השנה. אם מדינת ישראל תהיה חלשה ותהיה לה בעיה ביחסים הבינלאומיים, גם אנחנו נהיה חלשים. אבל בטווח הקצר יש לי ביטחון שנראה שיפור במחצית השנייה של השנה".

נוסף על הירידה ברווחים, אלביט רשמה ברבעון השני תזרים מזומנים שלילי מפעילות שוטפת של כ־17 מיליון דולר, שלטענת החברה נבע מהירידה ברווח הנקי ומהעלייה במלאים וביתרות הלקוחות. לדברי אקרמן, "אנחנו נכנסים יותר לפרויקטים שבהם הלקוחות מבקשים מאיתנו לרכוש את הציוד ולשלם עבורו עוד לפי השימוש בו. זה דורש משאבי מימון, אבל נותן לנו גם יתרון יחסי כי יש לנו מאזן חזק. חברות מתחרות לא ייגשו למכרזים מולנו כי המאזן שלהן לא יאפשר להן להתמודד במכרזים מסוג זה".

נכון ל־30 ביוני, בקופת המזומנים של אלביט מערכות מזומנים והשקעות לטווח קצר בהיקף של 101 מיליון דולר. צבר ההזמנות של אלביט הסתכם ב־30 ביוני לשיא של 5.65 מיליארד דולר.

עם פרסום הדו"חות הכספיים הכריז דירקטוריון אלביט מערכות על חלוקת דיבידנד בהיקף 15.4 מיליון דולר (36 סנט למניה) בגין הרבעון השני של 2011 - דיבידנד דומה לזה שחילקה אלביט ברבעון הראשון של השנה. המועד הקובע יהיה 30 באוגוסט השנה והדיבידנד ישולם ב־12 בספטמבר.

לדברי אקרמן, "חלוקת המכירות על פי אזורים גיאוגרפיים מעידה כי אסטרטגיית החברה להרחיב את הפריסה הגיאוגרפית ולפתח שוקי יעד, במיוחד במדינות שבהן תקציבי הביטחון גדלים באסיה פסיפיק ובאמריקה הלטינית, נושאת פרי ומפצה על ירידה בשווקים אחרים בעולם. כל אלו, ביחד עם ההתקדמות שחלה בתהליך הטמעתן של החברות שנרכשו לאחרונה והתוצאות המעודדות ממאמצי המחקר והפיתוח, מעניקים לנו תחושה טובה לגבי המשך צמיחתה של החברה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות