אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קרוגמן: "איטליה וספרד ישרדו את המשבר, פורטוגל, אירלנד ויוון - לא" צילום: אוראל כהן

קרוגמן: "איטליה וספרד ישרדו את המשבר, פורטוגל, אירלנד ויוון - לא"

"הסיכון למיתון עולמי גבוה משליש. אבל אני מאמין שהסיכויים שאיטליה תעזוב את גוש היורו הם כ-10%", מסביר פול קרוגמן, זוכה פרס נובל לכלכלה

18.08.2011, 19:09 | שהם לוי

איטליה וספרד נמצאות בסיכון מוגבר לאור משבר החובות בעוד מנהיגי האיחוד האירופי דנים איך לעצור את החרפת המשבר, אמר היום פול קרוגמן, זוכה פרס נובל לכלכלה.

"יש עדיין מדינות שיכולות ככל הנראה לשרוד את משבר החובות, למרות שזה יהיה לא נעים, כל עוד לא תהיה פאניקה ספרד ואיטליה יצליחו לשרוד את המצב", אמר קרוגמן בראיון שהעניק היום בשטוקהולם.

"יש מדינות שהן חדלות פירעון באופן יסודי ואצלן עלולה להיות מחיקת חובות, ובניהן אפשר למנות את יוון, פורטוגל ואירלנד", אומר קרוגמן.

מנהיגי האיחוד האירופי מנסים לפתור את משבר האשראי בזמן שהכלכלה העולמית גולשת לאיטה למיתון. קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל ונשיא צרפת, ניקולה סרקוזי דחו ב-16 באוגוסט הרחבה של חבילת הסיוע שכעת עומדת על 440 מיליארד יורו.

"אני עדיין חושב שהסיכוי שאיטליה תחוייב לעזוב את גוש היורו נמוכים למדי אך אינם אפסדיים, אני מעריך שהסיכוי הוא 10%, לכן מדובר בסיפור מפחיד", אמר קרוגמן. נזכיר כי רק בחודש מאי העריך קרוגמן שהסיכוי שאיטליה תאלץ לעזוב את גוש היורו נמוך מ-1%.

יחד עם זאת מעריך קרוגמן כי הסיכוי שיוון תעזוב את גוש היורו גבוהים מ-50%, תוך שהוא מוסיף כי חדלות פירעון חלקית של מדינות במזרח אירופה לא תפתור את הבעיות.

קרוגמן, כותב טורים בניו יורק טיימס ואחד מהכלכלנים המוערכים בעולם אומר כי הבנק המרכזי באירופה צריך היה לבצע הרחבה מוניטרית משמעותית יותר ואפילו ביצוע הקלה כמותית.

בסוף השבוע האחרון אישר הקבינט האיטלקי תוכנית להפחתה של גירעון המדינה ב-45.5 מיליארד יורו עד לסוף 2013, זאת על ידי העלאת מסים על רווחי הון. המטרה של איטליה בין היתר היא להחזיר את אמון המשקיעים בכלכלה השביעית בגודלה בעולם ולהוריד משמעותית את תשואות האג"ח.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות