אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הון-שלטון בארה"ב: כך נהפך מושל טקסס למיליונר - בזמן כהונתו הציבורית צילום: בלומברג

הון-שלטון בארה"ב: כך נהפך מושל טקסס למיליונר - בזמן כהונתו הציבורית

ריק פרי, המתמודד על ראשות המפלגה הרפובליקאית לקראת הבחירות בשנה הבאה, מכר נדל"ן לטייקונים במדינה, בהם מייקל דל

20.08.2011, 09:33 | בלומברג

מושל טקסס, ריק פרי, שהשכר שהרוויח בתפקיד מעולם לא היה גבוה מ-150 אלף דולר - נהפך למיליונר בזמן כהונתו הציבורית בזכות עסקאות מתוזמנות היטב בשוק הנדל"ן של טקסס.

פרי, המתמודד על ראשות המפלגה הרפובליקאית לקראת הבחירות בשנה הבאה, רכש נכסים מחברים ובני ברית פוליטיים ומכר אותם לאנשי עסקים מטקסס, בהם טייקון המחשבים מייקל דל. כך הוא הרוויח לפחות 1.2 מיליון דולר. כמו כן הוא הרוויח כספים נוספים ממכירת מניות, כך עולה מטפסי החזרי המס שהגיש ומסמכים רשמיים.

העסקאות המדוברות ספגו ביקורות מצד דמוקרטים ומומחי התנהלות אתית, בין השאר מאחר שלעתים היו מעורבים בהן אנשים שהרוויחו מקשריהם למושל.

"בכל הקשור לסוגיות של ניגוד אינטרסים, לדמויות ציבוריות יש את האחריות להימנע אפילו ממראית עין של התנהגות לא הולמת", אומר תומאס דונלדסון, פרופסור לאתיקה בפקולטה למנהל עסקים באוניברסיטת פנסילבניה.

מנגד, דוברו של פרי מיהר להדגיש כי כל עסקת נדל"ן שהמושל ביצע נבחנה היטב ודווחה כהולמת.

לעומת הנדל"ן, בשוק ההון היו לפרי גם אכזבות. כך למשל, ב-2009, בשיאו של המשבר הפיננסי, הוא דיווח על הפסדי הון של 564 אלף דולר, שהצביעו על כך שמכר מניות בזמן קריסת השוק. עם זאת, באמצעות עסקאות הנדל"ן הצליח פרי לצבור מספיק הון כדי להיחשב לאחד המועמדים המיליונרים במרוץ הרפובליקאי לנשיאות. עם זאת פרי עדיין אינו מתקרב ליריבו מיט רומני, ששויי הנכסים שבבעלותו עומד על 190-240 מיליון דולר.

העסקה הרווחית ביותר של פרי קשורה לשטח שרכש שלושה חודשים בלבד לפני שהחליף את ג'ורג' בוש בתפקיד מושל טקסס. בספטמבר 2000, כשהיה סגן המושל, פרי רכש קרקע על יד אגם צפון מערבית לאוסטין תמורת 314 אלף דולר. הוא לא בנה בית על השטח - ומכר אותו שבע שנים לאחר מכן, כשכבר היה מושל, ב-1.14 מיליון דולר. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות