אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הכלכלה הפלסטינית: בעקבות האוצר הפלסטיני האבוד צילום: יואב גלאי

הכלכלה הפלסטינית: בעקבות האוצר הפלסטיני האבוד

אנשי אבו מאזן עסוקים במלחמת בוץ עם מוחמד רשיד ומוחמד דחלאן: מי בזז את קופת הרשות

22.08.2011, 08:42 | דני רובינשטיין

בשבוע שעבר פורסם כי איש המסתורין מוחמד רשיד (המוכר גם בכינוי חאלד סלאם) יזם עסקה של מכירת נשק ישראלי לנשיא לוב מועמר קדאפי. זאת כדי לסייע לו במלחמה נגד המורדים במשטרו.

רשיד, עיתונאי במקצועו, ממוצא כורדי, התחבר למפקדת אש"ף בשנים שבהן שכנה בלבנון, והיה יועץ כספי ואיש סודו של יאסר ערפאת. כאשר הגיע ערפאת לשטחים הפלסטיניים, הפך את רשיד לאחראי על החברות הכלכליות של הרשות הפלסטינית. במשק הריכוזי שהנהיג ערפאת היה זה תפקיד רב־עוצמה.

אבו מאזן, צילום: עמית שאבי אבו מאזן | צילום: עמית שאבי אבו מאזן, צילום: עמית שאבי

כמעט כל הזיכיונות והסוכנויות ליבוא סחורות ולהפעלת שירותים ופיתוח היו נתונים בידיו של רשיד, שתוארו הרשמי היה מנכ"ל החברות הממשלתיות הפלסטיניות. החברה הממשלתית הפלסטינית שהפעילה, למשל, את הקזינו ביריחו (בשיתוף עם חברה מאוסטריה בבעלותו של מרטין שלאף) והכניסה הון עתק לקופת הרשות, נוהלה על ידי רשיד. לאחר פרוץ האינתיפאדה השנייה, עזב רשיד את משרדיו ברמאללה והחל לעשות עסקים במדינות ערב ובאירופה. הוא הפך להיות איש עסקים אמיד, מקורב לשליטים, לנסיכים ובעלי הון במפרץ ובמדינות באזור.

מי פה המושחת

 

שמו של רשיד עלה לאחרונה לכותרות בשל קשריו עם ידידו ושותפו מוחמד דחלאן. גם דחלאן איננו רק פוליטיקאי בכיר פלסטיני שהיה ראש שירותי הביטחון בעזה. במשך השנים התעשר מאד, אם כי לא ברור איך. מה שידוע הוא שבזמן שהיה אחראי על מעבר הסחורות לעזה הרוויח מכך, ושיש לו קשרים אמיצים עם חברות אמריקאיות הפועלות ברשות. דחלאן ואנשיו קשורים גם לישראלים רבים.

עלילות דחלאן ומוחמד רשיד זוכות עכשיו לפרסומים בסוכנויות ידיעות ואתרי אינטרנט. סיפורם הוא הפרק המכוער ביותר של הכלכלה הפלסטינית. "האם מכרת נשק ישראלי למועמר קדאפי?", נשאל לפני שבוע רשיד על ידי כתב רשת אל־ג'זירה. "לא ולא, זוהי שטות מוחלטת. אני בכלל שונא נשק ועסקיי הם בתחום הנדל"ן", ענה רשיד. אחר כך הודה שסיף אל־אסלאם, בנו של מועמר קדאפי, הוא ידיד טוב שלו, אותו הכיר לו מוחמד דחלאן.

הקורבן במלחמה: מיזם התיירות הענק בעקבה

 

לפני כמה חודשים ביקש אבו־מאזן משלטונות ירדן לעצור מיזם תיירות ענק בעקבה על חוף הים, בשטח של 1,500

דונם ובהיקף של 800 מיליון דולר, שיזמו רשיד ודחלאן. ברמאללה אמרו שהבקשה לירדן נומקה בכך שהכסף של השניים הוא כסף שנגנב מהעם הפלסטיני.

 

דחלאן מבטיח עכשיו לחשוף סיפורים על אבו מאזן ובכירים פלסטינים אחרים, ש"משחקים", לדבריו, בעשרות מיליוני דולרים של תנועת הפתח. בציבור, בגדה ובעזה מחכים לגלים נוספים של רפש וסיפורים על גניבות ושחיתות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות