אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קרבות קשים סביב הארמון: "קדאפי עדיין בתוכו" צילום: אי אף פי

קרבות קשים סביב הארמון: "קדאפי עדיין בתוכו"

למרות שהם שולטים רק ב-15%-20% מעיר הבירה של לוב, נאמניו של שליט המדינה מסרבים להיכנע בקלות. "טנקים יצאו מתוך מתחם המגורים של קדאפי ופתחו לעברנו באש", סיפר דובר המורדים. "שום דבר עדיין לא גמור, הסכנה עדיין עומדת בעינה"

22.08.2011, 10:21 | רועי נחמיאס, ynet

כשרוח של אופוריה נושבת בגבם, השתלטו הלילה (יום ב') המורדים בלוב על רוב שטחה של עיר הבירה טריפולי. עם זאת, בשעות אלה עדיין מתנהלים קרבות קשים בין מתנגדי המשטר לבין נאמניו של מועמר קדאפי סמוך למתחם מגוריו של שליט לוב בשכונת באב אל-עזיזיה בטריפולי. מקור דיפלומטי סיפר כי קדאפי נמצא בתוך מתחם המגורים בו נערכת הלחימה.

כתב של סוכנות הידיעות AP, שנמצא במלון ריקסוס בטריפולי ביחד עם עיתונאים זרים נוספים, דיווח כי קולות ירי כבדים ופיצוצים נשמעים ברחבי עיר הבירה הלובית. דובר המורדים, מוחמד עבדל רחמן, סיפר כי טנקים יצאו מתוך מתחם המגורים של קדאפי והחלו לפתוח באש.

על רקע פוטנציאל חידוש האספקה מלוב הנפט מסוג ברנט מאבד 2.9% מלחמת האזרחים בלוב נראית קרובה לסיום והנפט יורד ל-105.49 דולר לחבית; לפני המלחמה לוב הפיקה כ-1.6 מיליון חביות ליום, כ-2% מאספקה העולמית סוכנויות הידיעות, 2 תגובותלכתבה המלאה

עבדל רחמן אמר כי כוחותיו של שליט לוב עדיין מהווים איום לכוחות המורדים השועטים אל עבר עיר הבירה. "כל זמן שקדאפי נשאר באזור, הסכנה עדיין נמצאת שם", אמר דובר המורדים.

"נאמני קדאפי עדיין שולטים ב-4 אזורים בטריפולי"

דובר המורדים סיפר לרשת "אל-ג'זירה" הקטארית כי נאמניו של שליט המדינה, מועמר קדאפי, עדיין משיבים לחימה ומחזיקים ב-15-20 אחוזים מעיר הבירה.

לפי שעה, נראה כי הלחימה העיקרית הבוקר בטריפולי נערכת סביב מתחם מגוריו של קדאפי, כמה שעות בלבד לאחר ששני בניו, מוחמד וסייף אל-איסלאם, נעצרו על ידי כוחות המורדים. "אנשי קדאפי עדיין שולטים על ארבעה אזורים בטריפולי, שמהווים כ-15-20 אחוזים משטחה של העיר", אמר דובר המורדים.

המורדים בלוב. סוף עידן קדאפי?, צילום: רויטרס המורדים בלוב. סוף עידן קדאפי? | צילום: רויטרס המורדים בלוב. סוף עידן קדאפי?, צילום: רויטרס

"צריך לשים לב שיש עוד כמה כיסי התנגדות בטריפולי וסביבתה של כוחות הנאמנים לקדאפי", אמר מחמוד ג'יבריל, בכיר בכוחות המורדים ל"אל-ג'זירה". לדברי ג'יבריל, "כיסי ההתנגדות מגיעים מכיוון מזרח וצריך להיות זהירים ביותר".

דובר המורדים: "שום דבר עוד לא סגור"

עם כניסתם של המורדים הלילה לטריפולי היתה באוויר תחושה שהמשטר כבר נפל, אך ג'יבריל ביקש להדגיש כי שום דבר עוד לא סגור. "הלחימה עדיין לא תמה. בעזרת השם, תוך כמה שעות יושלם הניצחון שלנו", הוא אמר.

שרה סידנר, כתבת CNN בלוב, דיווחה כי מכוניות רבות עושות את דרכן לתוך טריפולי כדי למנוע על ניסיון לפעולות תגמול מצד נאמניו של קדאפי. במקביל, עלי טוויל, בלוגר לובי שגר לא רחוק ממתחם מגוריו של קדאפי בשכונת באב אל-עזיזיה בטריפולי, "צייץ" בטוויטר שלו כי נאמני קדאפי יורים לכל עבר באזור מגוריו.

טוויל העלה בחשבון הטוויטר שלו תמונה משותפת של מנהיגי תוניסיה ומצרים לשעבר, זיין אל-עבאדין בן עלי וחוסני מובארק בהתאמה, ושל שליט לוב מועמר קדאפי ונשיא תימן עלי עבדאללה סאלח. הארבעה צולמו בעת כינוסה של ועידה בעיר סורט בלוב באוקטובר 2010. בהתייחסו לתמונת המנהיגים הערבים שמחייכים מפה לאוזן, כתב טוויל כי יש לשנות את כיתוב התמונה ולכתוב: "נגמרו החיוכים".

"לוב חופשית, מרסי סרקוזי, תודה לך אובמה"

ובשעה שהלחימה נמשכת בטריפולי וסביבתה, המוני בני אדם חגגו את ניצחונם ב"כיכר הירוקה" בעיר הבירה, אחד מסמלי המשטר של מועמר קדאפי. חגיגות נוספות נערכו במעוז המורדים בעיר בנגזי, במיסרטה ובערים נוספות. מול הבית הלבן בוושינגטון התאספו הלילה כמאה לובים כדי לחגוג את נפילת משטר קדאפי. המפגינים נופפו בדגלים שרו שירי הלל למורדים וצעקו: "לוב חופשית, מרסי סרקוזי, תודה לך אובמה".

שמחת המורדים הלובים, צילום: אי אף פי שמחת המורדים הלובים | צילום: אי אף פי שמחת המורדים הלובים, צילום: אי אף פי

סוואדק ראניה, גולה לובית שהיגרה לארצות הברית, בת 33, אמרה בהתרגשות: "הלילה זו הפעם הראשונה שאנחנו גאים להיות לובים. אנחנו רוצים להודות לסרקוזי ולצרפתים שהיו הראשונים, עוד לפני האמריקנים, שתמכו בלובים". לידה עמד חאלד רואין, גולה מתוניסיה שהגיע לארצות הברית לפני יותר מ-42 שנה. "באתי לבית הלבן כדי לחגוג את המהפכה בתוניסיה ובמצרים וכעת בלוב", אמר כשהוא לבוש בחולצה בצבעי המורדים ועליה כתוב "לוב חופשית".

בממשל האמריקני הגיבו הלילה רשמית לדיווחים המגיעים מהמדינה הצפון אפריקנית. נשיא ארה"ב, ברק אובמה, פרסם הצהרה הקוראת לקדאפי להכיר בכך שאיבד את כוחו ואת שליטתו על לוב. בעקבות השתלטות המורדים על טריפולי, בירת לוב, והדיווחים על מעצר שני בניו של קדאפי, אמר הנשיא האמריקני כי "המאבק נגד משטר קדאפי הגיע לנקודת מפנה. טריפולי חומקת מאחיזתו של הרודן. לפי כל הסימנים, משטר קדאפי קורס".

במקביל, הביע הנשיא האמריקני, בדומה לגורמים בריטיים ולנאט"ו, חשש מפני "סגירת חשבונות" בין השבטים, וקרא לממשלת המעבר של המורדים לפעול להקמת דמוקרטיה שתערב את כל אזרחי לוב.

קדאפי מבוקש בהאג בגין ניצוח על הריגתם, פציעתם ומאסרם של מאות אזרחים לובים במהלך 12 ימיה הראשונים של המחאה העממית שקמה במטרה להפילו מהשלטון. השופטים הוסיפו כי קדאפי גם מבוקש בגין ניסיונו לטייח את הפשעים שביצע לכאורה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות