אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לוב על סף הפיכה: המורדים השתלטו על הטלוויזיה; תם עידן קדאפי צילום: אי אף פי

לוב על סף הפיכה: המורדים השתלטו על הטלוויזיה; תם עידן קדאפי

הטלוויזיה הממלכתית של לוב ששידרה בימים האחרונים את נאומיו הסהרוריים של שליט המדינה, סיימה את שידוריה. ראש מועצת המורדים כינס מסיבת עיתונאים והודיע: עידן קדאפי תם, מקווים לתפוס אותו בחיים. דיווח: בן נוסף של הרודן נלכד

22.08.2011, 18:18 | יצחק בן חורין וסוכנויות הידיעות

סימן נוסף לקריסתו של הסופית של מועמר קדאפי. הטלוויזיה הממלכתית של לוב, שופר השלטון ששידר בימים האחרונים את נאומיו המשובשים של הרודן, סיימה היום (יום ב') את שידוריה. דובר מטעם המורדים אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי הם שולטים כעת בשידורים. ראש מועצת המעבר הזמנית של המורדים, מוסטפה עבד אל-ג'ליל, כינס מוקדם יותר מסיבת עיתונאים בעיר בנגזי והצהיר: "עידן קדאפי עבר מן העולם". הוא הביע תקווה כי קדאפי ייפול חי לידי המורדים. מזכ"ל האו"ם באן קי-מון יתייחס בקרוב למצב בלוב.

רשת אל-ערביה דיווחה מפי עבד אל-ג'ליל כי בן נוסף של קדאפי, סעדי, נלכד אף הוא בידי המורדים. המנהיג גם אישר את הדיווחים כי סייף אל-איסלאם ומוחמד קדאפי נמצאים בידי כוחותיו.

רק אתמול פרסם ה"טלגרף" הבריטי סרטון שבו נראית מגישה בטלוויזיה מנופפת אקדח מול המצלמה ומזהירה את המורדים כי אנשי התחנה חמושים ונכונים להגן בגופם על המקום, ואף להפוך לשהידים.

"בנשק הזה אני אירה או אמות בעצמי", מאיימת השדרנית, "אתם לא תשתלטו על הטלוויזיה, לא על טריפולי ולא על לוב בכלל. כולנו כאן חמושים ואפילו אלה שאין בידיהם נשק מוכנים להגן בגופם על עמיתיהם בתחנה. אנחנו מוכנים להפוך לשהידים"

עבד אל-ג'ליל הודה כי לא ידוע לו דבר על מקום הימצאו הנוכחי של הרודן וכי עדיין יש אזורים בבירה שאינם בשליטת כוחות המורדים, ביניהם מתחם המגורים של קדאפי, באב אל-עזיזיה. מקור דיפלומטי אמר היום לסוכנות הידיעות הצרפתית כי קדאפי עודנו במתחם.

ה"וושינגטון פוסט" פרסם הלילה, על מי מקורות מודיעין מערביים, כי נכון לאתמול, קדאפי עזב את טריפולי, אבל הוא עדיין נמצא בלוב. בעל הטור דייויד איגנזיוס, שלו קשרים בקהילת המודיעין האמריקנית, כתב כי קדאפי ומשפחתו פועלים בחמשת הימים האחרונים להעביר כספים ונכסים של המשפחה אל מחוץ ללוב, מתוץ ציפייה לקריסת השלטון הסופית.

על פי מקורות מודיעינים, כספים הועברו לחשבונות בנק באלג'יריה. למרות מצבו הקשה, לקדאפי יש עדיין לא מעט ידידים באפריקה. בשבועות האחרונים ניסו אנשיו של קדאפי להגיע לפשרה לפיה הוא יהיה גולה במדבר הלובי, אבל האופציה הזו ירדה מהפרק לאחר שקדאפי איבד לחלוטין את יכולת המיקוח שלו.

דרום אפריקה הכחישה את הדיווחים שלפיהם שלחה ללוב מטוס כדי לחלץ את קדאפי ולהביאו למבטחים בשטחה. גם מלטה שללה את האפשרות שקדאפי ימצא מקלט מדיני בשטחה.

קהיר הכירה רשמית במועצת המורדים. כך הודיעה הטלוויזיה הממלכתית המצרית מפי שר החוץ מוחמד קמאל. הליגה הערבית הודיעה כי היא "תומכת לחלוטין" במועצה, ובהצהרה שפרסם מזכ"ל הליגה, נביל אל-ערבי, נאמר כי הוא מקווה שכעת יתחיל עידן חדש בלוב.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות