אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לוב: קדאפי נפל, הרשת חזרה צילום: אי אף פי

לוב: קדאפי נפל, הרשת חזרה

אחרי שהמשטר ניתק אותם מהרשת במהלך מלחמת האזרחים, דיווחו בימים האחרונים אזרחים מלוב על שיחות סקייפ נרגשות עם קרוביהם. סרטונים שהופצו בפייסבוק מתעדים חגיגות בטריפולי לרגל נפילת המשטר

23.08.2011, 16:30 | הראל עילם

בליל יום ראשון האחרון, במהלך הקרבות העזים המתרחשים ברחבי בירת לוב, טריפולי, אזרחי העיר גילו להפתעתם שחיבור האינטרנט שלהם חזר לפעול לשעה קלה. לפי חברת המחקר אקאמי, התעבורה מהמדינה הנצורה קפצה ב-500% ברגע אחד. סרטונים, ציוצים ועדכוני סטטוס מלוב פרצו לרשת, בלוגרים החלו שוב לכתוב על הנעשה במדינה ואזרחים קיבלו שיחות סקייפ נכנסות מיקיריהם הרחוקים – כשקולות ירי נשמעים לעתים ברקע.

ב-3 במרץ השתמש הממשל בלוב בשילוב של שיטות על מנת לנתב מחדש את כל תעבורת הרשת מהמדינה ואליה. הוא חסם את רוב כתובות ה-IP המוקצות למדינה, ואף הסיר את הרישום של רוב האתרים המבוססים על סיומת הדומיין ly., השייכת ללוב. בין האתרים היה גם שירות קיצור הלינקים המערבי vb.ly, שגם הזהיר את מתחריו – בהם השירות הפופולרי bit.ly - שלוב עלולה לקטוע את פעילותם.

אזרחי לוב אמנם נותקו מהרשת בעקבות הצעדים הללו, אך חלקם מצאו דרכים חלופיות להתחבר, בעיקר באמצעות טלפונים לווינים - האסורים לשימוש במדינה. חלק מהתושבים נעזרו בטלפונים על מנת לעדכן את כוחות המורדים היכן נמצאים כוחות צבאו של קדאפי, דרך ציוצים בטוויטר. בנוסף, איל התקשורת האמריקאי-לובי אוסאמה אבו-שגר החל באפריל לפרוס רשת סלולר זמנית באזורים במזרח המדינה ששוחררו מידי קדאפי.

מלחמת האזרחים בלוב, שבה נהרגו יותר מ-20 אלף איש, טרם נחתמה סופית. לא ברור מדוע האינטרנט במדינה חזר לפעול מלכתחילה. גם לאחר חזרתו, הוא פעל ונותק לסירוגין. להערכת חברת רנליס, "לא ייתכן שהממשל היה בוחר להחזיר את האינטרנט במהלך מלחמת אזרחים", ונראה שמדובר היה בתקלה זמנית בשרתי מערכת הניתוב הממשלתית.

השערה אחרת היא שעובדי חברת התקשורת הממלכתית, לוב טלקום וטכנולוגיה, החליטו למרוד בקדאפי בדרך זו: אתר החברה הציג למשך מספר שעות את ההודעה "לוב, שבט אחד" ו"אנו מברכים על נפילת הדיקטטור". מספר עיתונאים בינלאומיים הנצורים במלון Rixos, מובלעת הנמצאת עדיין בשלטון קדאפי, הצליחו גם הם להתחבר לאינטרנט.

חוגגים את הפלת משטר קדאפי, צילום: אי פי אי חוגגים את הפלת משטר קדאפי | צילום: אי פי אי חוגגים את הפלת משטר קדאפי, צילום: אי פי אי

"בני הדודים שלי מדברים איתי!"

לפי גוגל, כל שירותיה חזרו לפעול (אם כי במתכונת מצומצמת), וניתן כעת לגלוש בשרתים הנמצאים בלוב. החברה אף הזדרזה לעדכן את שירות המפות המקומי שלה, והסירה את שמו של קדאפי מאתרים ברחבי הבירה. בין השאר, היא שינתה את שם הכיכר המרכזית מ"הכיכר הירוקה" ל"כיכר השאהידים", שמה המקורי.

הבלוגר המקומי אלי טוויל צייץ ואמר: "האם התגעגעתם אלי? אני שמח שהצלחתי לשרוד את זה! התגעגעתי אל כולכם". משתמש אחר בעל פרופיל הטוויטר libya_win צייץ בהתלהבות: "בני הדודים שלי מדברים איתי!" גולש אחר בשם ChangeinLybia, שכתב בטוויטר מחוץ למדינה, דיווח שהוא השלים שיחת סקייפ עם דודו בלוב.

קבוצת הפייסבוק "לוב", שאחריה עוקבים 24 אלף איש, חזרה לעדכן לאחר כחצי שנה של דממה מוחלטת, והעלתה סרטונים המציגים זיקוקים, תפילות וקריאות שמחה בטריפולי, לרגל נפילת המשטר. חשבון הטוויטר של התנועה לשחרור לוב פירסם ציוץ שבו הוא מברך את כל התושבים בטריפולי על חזרתו של חיבור האינטרנט. לפי אוסמה אבו-שגר האינטרנט, כמו גם רשת הסלולר במדינה, צפוי לחזור לפעילות מלאה במהלך השבוע הקרוב.

במהלך הלחימה הופיעו דיווחים שלפיהם ממשל קדאפי מתכוון לסגור את רשתות הסלולר ברחבי הבירה, במטרה למנוע את התארגנות המורדים. עם זאת, למרות ניתוקים ארעיים ותכופים, הרשת מעולם לא קרסה. כעת מסרה "אל גז'ירה" שהמורדים ניצלו את שיקום התשתיות ושלחו הודעות טקסט לכל אזרחי העיר, וקראו להם לצאת לרחובות ולחגוג את נפילת המשטר.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות