אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מועמר קדאפי מסרב להיכנע: "מוות או ניצחון" צילום: אי פי אי

מועמר קדאפי מסרב להיכנע: "מוות או ניצחון"

לאחר שפרצו פנימה ללא התנגדות ממשית וניפצו את פסלי הרודן לעיני המצלמות, מנסים המורדים לאתר את הכניסה החשאית לרשת המחילות שמתחת ללוב. קדאפי, שלפי הערכות מסתתר במנהרה עם נשים וילדים, עלה לשידור ברדיו: "הנסיגה - צעד טקטי"

24.08.2011, 07:30 | צור שיזף, שליח ynet ו"ידיעות אחרונות" ללוב

בזמן שהחיפושים אחריו נמשכים בקדחתנות, עלה הלילה (יום ד') מועמר קדאפי לשידור בתחנת רדיו מקומית בטריפולי והבהיר כי הוא נחוש "לנצח או למות" בקרב. שליט לוב הוסיף כי ההחלטה לסגת ממתחם באב אל-עזיזיה בבירה הייתה מהלך טקטי, לאחר שנאט"ו תקף את המתחם 64 פעמים.

במקביל, דווח כי הכוחות הנאמנים לקדאפי שיגרו טילי סקאד לעבר המורדים במיסרטה ופתחו במתקפה גם בעיר אג'לאט שליד טריפולי. דובר מטעמו של קדאפי, שעלה גם הוא לשידור, אמר כי כוחות הביטחון מוכנים להילחם במורדים במשך חודשים ואפילו שנים. הוא הזהיר שיהפכו את לוב ל"הרי געש, לבה ואש". הדובר, מוסא איברהים, הוסיף כי כוחות הביטחון לכדו ארבעה בכירים מקטאר ואחד מאיחוד האמירויות.

הדברים נאמרו שעות לאחר שכוחות המורדים הסתערו על מתחם המגורים של העריץ, ניפצו את פסלו, הניפו את דגלם ובזזו את אוצרותיו. לאחר מכן, החלו לחפש אחר הכניסה הסודית לרשת המנהרות העצומה שמתחת לפני הקרקע, שבהן קדאפי מסתתר על פי הערכות שונות.

אפשרות אחרת היא שהרודן נסוג לעיר הולדתו סירת, שבין טריפולי לבנגזי, שבה מתבצרים ככל הנראה נאמניו האחרונים כשבידיהם מצבורי נשק. אמש מסר דובר מטעם המורדים כי חייליו של קדאפי נסוגו מעיר הנפט ראס-לנוף בכיוון סירת. רק שלשום נורה מאזור העיר טיל סקאד, אך לא ידוע מה הייתה מטרתו.

הלילה הבהירו המורדים כי השליט המודח יועמד לדין בלוב לפני שיועבר לבית הדין הפלילי הבינלאומי, שם הוא מבוקש בגין פשעים נגד האנושות. "אנחנו נחושים ללכוד את קדאפי ולהעמיד אותו לדין בלוב לפני שיישפט בבית הדין הפלילי", אמר דובר מטעם המורדים השוהה במצרים.

אבל לאן נעלם השליט המודח? ה"דיילי מייל" הבריטי דיווח מפי מומחים כי ככל הנראה המנהרות בוצרו וצוידו בפאר וכי לצדו של השליט לשעבר נמצאים כנראה נשים וילדים שעלולים לשמש כמגן אנושי.

"קדאפי, איפה אתה? אנחנו מחפשים אותך", צעק אחד המורדים בעת ההסתערות על באב אל-עזיזיה, "אנחנו רוצים שהעכברוש ייצא מהחור שלו, הוא עדיין מתחת לאדמה". לא בכדי בחר האיש ב"עכברוש" לתיאור קדאפי. באותו מונח השתמש הרודן לתיאור המורדים בנאומיו במהלך ההתקוממות.

הערכות נוספות מעלות את האפשרות שקדאפי יימלט באמצעות המנהרות למדינות השכנות, אך הפנטגון העריך שוב אתמול כי השליט נמצא עדיין בתחומה של לוב.

על פי הדיווח ב"דיילי מייל", פתחה של אחת המנהרות נמצא במלון ריקסוס שבו משתכנים העיתונאים הזרים. דבר זה מסביר את הופעתו המפתיעה והחפוזה של בנו של קדאפי, סייף אל-איסלאם, אמש במלון ואת היעלמותו המהירה.

"ניצחנו בקרב", הכריז הערב המפקד הצבאי של המורדים בבירה טריפולי, לאחר שאנשיו כבשו את מתחם מגוריו של קדאפי. הלוחמים לא נתקלו בהתנגדות ממשית, לאחר שהצליחו לפרוץ את השער המערבי של המתחם העצום, הכולל מאהל, מבני צבא ומבני מגורים. במשך השעות שקדמו לפריצה נשמעו פיצוצים מהמתחם ועשן היתמר ממנו. נאט"ו הכחישה את הדיווחים כי הפציצה את ביתו של קדאפי מהאוויר.

אחרי הפריצה הראשונית שעטו הלוחמים פנימה וצלמי רשת אל-ג'זירה בעקבותיהם. הם תיעדו את הלוחמים מתנפלים על הפסלים ומניפים בצהלה את החלקים שהצליחו לפרק. לאחר מכן החלו חלק מהמורדים לבזוז. בין היתר הם הציגו למצלמות רובה מוזהב ועגלת גולף שהיו שייכים לקדאפי או בני משפחתו.

הלילה הודיעו המורדים כי השתלטו על שכונת אבו סלים בטריפולי, הנחשבת למעוז תומכיו של קדאפי. במקביל דיווחה רשת אל-ג'זירה כי המורדים שולטים כעת לחלוטין גם בנמל התעופה בבירת לוב. בקרב על טריפולי בימים האחרונים נהרגו 400 בני אדם ונפצעו 2,000.

כוחות הביטחון הנאמנים לקדאפי, בינתיים, מסרבים להרים ידיים. הלילה, לפי דיווח ברשת אל-ערבייה, הם הפציצו את עיר הנמל זוארה, הנמצאת במרחק של כ-40 קילומטרים מהגבול עם תוניסיה.

ראש התאחדות השחמט העולמית, קירסן אילומז'ינוב, אמר אתמול אחר הצהריים כי שוחח בטלפון עם קדאפי שאמר לו כי הוא עדיין בטריפולי ואין לו כוונות לעזוב. אילומז'ינוב ביקר בבירת לוב לפני מספר חודשים, נפגש עם קדאפי ואף שיחק עמו שח בזמן מבצע נאט"ו. הוא סיפר לסוכנות הידיעות רויטרס כי בנו הבכור של קדאפי, מוחמד, התקשר אליו. "הוא נתן את הטלפון לאביו, שאמר שהוא בטריפולי, הוא חי ובריא ומוכן להילחם עד הסוף", אמר אילומז'ינוב. אתמול דווח כי מוחמד נמלט ממעצר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות