אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אמי אמרה לי: "בגיל 18 תצטרך לעזוב את הבית ולפרנס את עצמך" צילום: תומי הרפז

אמי אמרה לי: "בגיל 18 תצטרך לעזוב את הבית ולפרנס את עצמך"

צבי נטע, בעלים ויו"ר קבוצת מכשירי תנועה: "אמא אהבה את אבא אהבה אבסולוטית, וכאשר הוא עזב אותה 20 שנה לפני מותו היא מאוד סבלה"

25.08.2011, 11:08 | דיאנה בחור ניר

נולדתי ב־1952 בהרצליה פיתוח, בן יחיד ליוסף ופנינה בוקסנבאום. הסיפור של אבי היה סיפור קלאסי של משפחה פולנית מסורתית, שהיגרה לארצות הברית ב־1919. הוא התמרד כבר בצעירותו נגד הגולה, למד עברית והצטרף לפעילות התנועה הציונית הסוציאליסטית.

אמי היתה ילידת קנדה, והם הכירו בפגישה מקרית במשרד ארגון 'הבונים' בניו יורק. כשפרצה מלחמת העולם השנייה, אבי התנדב לצבא האמריקאי ושירת בו כקצין שהתמחה בהעברת ציוד צבאי באוניות לאירופה. אחרי סוף המלחמה, כשיצא לחפש בן דוד ששרד את אושוויץ וראה את מצבם העגום של היהודים באירופה, הוא התגייס להגנה והחל לעסוק בהברחת מעפילים ונשק לישראל. גולת הכותרת של פעילותו היתה במבצע אקסודוס.

צבי נטע בילדותו עם אביו, צילום רפרודוקציה: תומי הרפז צבי נטע בילדותו עם אביו | צילום רפרודוקציה: תומי הרפז צבי נטע בילדותו עם אביו, צילום רפרודוקציה: תומי הרפז

"לעומת אבי הסוציאליסט, אמי היתה קומוניסטית. היא נהגה לומר לי מגיל צעיר, ברוח התפיסה הקיבוצית: 'ברגע שתגיע לגיל 18 תצטרך לעזוב את הבית ולפרנס את עצמך', וגם הלינה המשותפת היתה חלק מהאידאולוגיה שלה. היא היתה אשה מאוד נוקשה, קפדנית ומרוחקת. אבי לעומתה נתן לי הרגשה שהוא מאוד אוהב אותי.

"אבי, שהיה תעשיין ויצרן הרכב מספר אחת בישראל, שנא את הזיהוי כסוחר כי היה סוציאליסט. הוא נהפך בעל כורחו לקפיטליסט שלא רצה להיות קפיטליסט, לבעל בית שלא רצה להיות בעל בית. ההתעשרות שלו היתה אירונית, צחוק הגורל, אבל הוא למד לחיות עם הצרימה הזאת, ונהג להסביר לי: 'זה שאדם מתעשר מאוד לא אומר שהוא רע, עושק וגנב'. כדי לעמוד בעקרונותיו הוא תרם חצי מרכושו לקרן צדקה.

"הסלידה של אבי מהמונח 'בעל בית' נולדה בשנות העשרים והשלושים בארצות הברית, כאשר בנקים ובעלי בתים פינו משפחות מבתיהן. לכן כאשר הוא רכש חברה שהתברר שיש לה קרקעות רבות, הוא לא עשה בהן שימוש. בזמן מבצע ליטני אני זוכר שצפינו בטלוויזיה במשפחות לבנוניות בורחות מצה"ל ואבי פשוט התחיל לבכות. נפשו היתה עם הפליט.

שאלתי אותו: 'למה אתה בוכה? אלה ערבים', והוא השיב: 'הם לא ערבים, הם פליטים'.

"אמא אהבה את אבא אהבה אבסולוטית, וכאשר הוא עזב אותה 20 שנה לפני מותו היא מאוד סבלה. הוא מת בגיל 84, והיא מתה עשרה ימים אחריו. היתה לו בינתיים בת זוג אחרת, אבל זה היה כאילו אמא המשיכה לחכות לו עד שראתה שאין עוד טעם, ורק אז הלכה לעולמה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

16 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

16.
צבי נטע
עבדתי במכשירי תנועה משנת 1973 עד 1978. היה לי הכבוד להכיר את אבא שלך גו' בוקסנבאום איש חם וטוב לב וביישן. אותך הכרתי לפני שהתגייסת לצבא וגם שכבר היית קצין. הדמיון שלך לאביך הוא גדול ביותר, איש טוב אנושי וביישן. והבנתי שבנך הולך בעקבותיך, מי ייתן שתמשיכו את דרכו של אביך ושל סבך לעולמים.
לאה עמוסי , רמת גן  |  19.12.13
15.
אדם לדוגמא ומופת לכל בן אנוש.
איש יקר נעים הליכות וביישן, אין ספק שאדם זה רכש מהתכונות של אביו הן בניהול עסקיו והן ביחסו לעובדיו ולציבור. מתן בסתר, כבוד לזולת, צניעות רבה ויושרה הן תכונותיו של איש יקר זה, דלתו תמיד היתה פתוחה בפני כל אדם שחפץ בעצתו ועזרתו. אילו רק היו לטייקוני ארצנו מעט מתכונותיו של צבי נטע, דיינו. אשר
אשר קדוש , מרכז  |  28.08.11
14.
בושה
איזה מעניין זה שכל ה"מבוססים" מתחילים אט אט לצאת ממחילותיהם ולספר סיפורים מרגשים והרואים שכאלה : "אמי אמרה לי: "בגיל 18 תצטרך לעזוב את הבית ולפרנס את עצמך"" - אני רוצה לראות אותך אומר את לילדייך , היום. "כדי לעמוד בעקרונותיו הוא תרם חצי מרכושו לקרן צדקה" -יפה לו , ובאמת כבוד לכל מי שעושה את הונו בכוחות עצמו , ועוד מוצא לנכון לתרום חצי , אבל איפה התרומות של הדור הנוכחי ? "עו"ד מיקי צלרמאיר פותח את הפה על בכירי המשק " - כותרת שנועדה למשוך קוראים , למרות שבתוך הכתבה הוא מהלל אותם , ותוקף את נתניהו שמהווה מטרה קלה , הרי הלוביסטים שלכם משגעים לו את הצורה . לא יאמן שלמרות כל הכסף שלכם ויועצי התקשורת שמקיפים אתכם מכל עבר , אתם נופלים על כזה כשל לוגי .
ליאור , ת"א  |  27.08.11
לכל התגובות