אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלעדי לכלכליסט": לנדאו בוחן מחדש הקמת תחנת כוח גרעינית בישראל צילום: טל שחר

בלעדי לכלכליסט": לנדאו בוחן מחדש הקמת תחנת כוח גרעינית בישראל

משרד התשתיות בוחן הקמת מתקן גרעיני שייצר חשמל בהיקף 1,200 מגה-ואט ויהיה "אקס טריטוריאלי"

29.08.2011, 06:54 | ליאור גוטמן ותומר אביטל

משרד התשתיות הלאומיות שכר גוף מחקר חיצוני לביצוע סקר היתכנות להקמת תחנת כוח גרעינית בישראל - כך נודע ל"כלכליסט". מדובר בבדיקה מחודשת לתוכנית להקמת תחנת כוח גרעינית באזור שבטה שבנגב, שתוקם באמצעות חברת החשמל ותייצר כ־1,200 מגה־ואט של חשמל, כ־10% מכושר הייצור הנוכחי של חברת החשמל.

ממידע שהגיע לידי "כלכליסט" עולה שסקר ההיתכנות נועד לבחון לא רק את האתר שהוזכר אלא גם לבדוק אפשרות להכריז על שטח מסוים במדינה כ"אקס טריטוריה", כלומר חלקת אדמה שלישראל אין סמכות שלטונית עליה. התרגיל המדיני נועד לעקוף את סירובה של ישראל לחתום על אמנות בינלאומיות בתחום הגרעין, כאלה שיחייבו אותה לאפשר לפקחים בינלאומיים לסייר במתקנים שלפי פרסומים זרים ישראל מחזיקה בהם בכלי נשק גרעיניים. באופן מפתיע, הבחינה המחודשת נולדה למרות גילויי הגז מול חופי ישראל, שאמורים לשמש מקור אנרגיה יציב ולטווח ארוך לצד המשך השימוש בפחם.

הרעיון להקים תחנת כוח גרעינית בישראל אינו זר לממשלה הנוכחית ולעומד בראשה. בראיון שנתן ראש הממשלה בנימין נתניהו לרשת CNN במרץ האחרון הוא אמר שהוא אהב את הרעיון להקים כור גרעיני בישראל.

פרט לנתניהו, גם יו"ר חברת החשמל יפתח רון טל התבטא בעניין. בוועידת הנגב האחרונה אמר רון טל שהוא מאמין שבתוך עשר שנים תוקם תחנת כוח מסוג זה. רון טל גם אמר כי למרות האסון בכורים הגרעיניים ביפן עקב רעידת האדמה, הקמת התחנה היא ריאלית מכיוון שהציוד העכשווי בתחום זה בטיחותי פי כמה מזה שבו השתמשו היפנים לבנות את תחנות הכוח הגרעיניות שלהם.

במשרד התשתיות סירבו להגיב.

לכתבה באנגלית לחץ כאן

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

40 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

39.
טפשות וגאווה עלול להיות = פשע
אני מאחל שהנושא יועבר לארכיון, ולא ידונו בו. אנו בחיפה והסביבה יושבים על פצצות מכל החומרים והמפעלים הפטרוכימיים, ואני מאחל לכל תושבי המדינה, שנושא הגרעין יפול. ושלא יספרו על בטיחות, לא במדינת "יהיה בסדר", ותמיד יש פעם ראשונה שבמקרה זה תהפוך חצי משטח המדינה (לפחות) לבלתי מתאים לשהיה לתקופה בלתי נתפסת. ישראלים, החסרים צרות אנו. תהיו בריאים.
משה , חיפה  |  29.08.11
38.
צריך לדאוג שזה יהיה עמיד ברעידת אדמה, צונאמי, הוריקן, טילים, וסתם טעות אנוש.
אבל חייבים לבנות כורים גרעיניים כמה שיותר אין דבר יותר טוב מזה לכמות הביקושים המטורפת לחשמל ולניקיון של האנרגיה הירוקה הזאת ולעצמאות האנרגטית שהיא מספקת. צריך לקחת דוגמא מצרפת, שם כמעט כל האנרגיה ממקורות גרעיניים.
רפי  |  29.08.11
לכל התגובות