אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלעדי ל"כלכליסט": דש איפקס החל לנהל מגעים ראשוניים לרכישת איילון ביטוח צילום: יובל חן

בלעדי ל"כלכליסט": דש איפקס החל לנהל מגעים ראשוניים לרכישת איילון ביטוח

מנכ"ל דש ידין ענתבי, נפגש עם לוי רחמני, בעל השליטה באיילון, שבה מתעניין גם פסגות, כדי לבדוק את נכונותו למכירה

29.08.2011, 07:01 | רחלי בינדמן

בתי ההשקעות הפרטיים מתחילים לחזור בהם מכוונות הרכישה הגרנדיוזיות של חברת ביטוח גדולה והחלו ללטוש עיניים לחברות ביטוח בינוניות וקטנות. ל"כלכליסט" נודע כי בימים אלו מתמודדים שני בתי השקעות על רכישת חברת הביטוח איילון - בית ההשקעות דש איפקס שבשליטת אלי ברקת ובית ההשקעות פסגות שבשליטת קרן אייפקס.

בתקופה האחרונה, כך מתברר, נפגש ידין ענתבי, מנכ"ל דש - החברה־הבת של דש איפקס שמרכזת את פעילות ניהול הנכסים של הקבוצה - עם לוי רחמני, ובנו נגה רחמני, הבעלים של חברת הביטוח איילון כדי לבדוק נכונות מצד הבעלים למכירת חברת הביטוח. מדובר במגעים ראשוניים בלבד, שלא הבשילו לכדי תחילת משא ומתן. ולמעשה נראה כי המתמודד הרציני יותר על רכישת איילון הוא בית ההשקעות פסגות המקיים איתו כבר כעת קשרים עסקיים באמצעות שותפות בקרן הפנסיה מגן זהב. איילון נסחרת כיום בבורסה לפי שווי שוק של 361 מיליון שקל.

גם הכשרה על הכוונת

הבעלים של פסגות, קרן אייפקס, ובראשה המנכ"לית זהבית כהן, הצהירו מזמן על כוונותיהם לרכוש חברת ביטוח. תחילה בחנה פסגות אפשרות לרכוש חברות גדולות כמו כלל והפניקס אך על רקע המחירים הגבוהים שדרשו הבעלים של חברות אלו נסוגה אייפקס מהתהליך. באחרונה אף שיגרה פסגות מסר לבעלים של חברות הביטוח הסרבנים כי היא לא תמתין להם לעד כשפנתה לאגף שוק ההון באוצר בבקשה להעניק לפסגות רישיון מבטח. אלא שהליך קבלת הרישיון הנו מורכב ובפסגות מעדיפים רכישה שתזכה אותו ברישיון המיוחל ביתר קלות. על כן, החליטו בפסגות לפנות לחברות קטנות יותר, בהנחה שאלו יוכלו להימכר בתמורה נמוכה יותר. 

פסגות מכוון בעיקר לחברת הביטוח איילון, הגם שבאחרונה נערכה פגישה גם עם חברת הביטוח הכשרה שבשליטת אלי אלעזרא. בגזרה של דש איפקס, גם ברקת הצהיר כבר מזמן על רצונו לרכוש חברת ביטוח. תחילה לטש עיניים לחברת הביטוח מנורה, אך הבעלים מנחם גורביץ' הכריז שהחברה לא למכירה ובינתיים הספיק היו"ר ארי קלמן להכניס את בנו מיכאל לעבודה במנורה, כך שמסתמן יורש אפשרי לכס הניהול.

ברקת בונה על ענתבי

דש איפקס הביעה התעניינות גם בהפניקס אך תג המחיר הגבוה שדרש תשובה הוריד את ברקת מהסיפור. כעת, מנצל ברקת את קשריו של המנכ"ל הטרי שלו, ידין ענתבי, ששימש בתפקידו האחרון כמפקח על הביטוח, כדי להתחיל גישושים מול איילון לאפשרות רכישה.

בדש איפקס מעוניינים בעיקר בחיזוק זרוע ההפצה שלהם - קרי סוכנויות ביטוח - ולכן איילון היא מועמדת פחות אטרקטיבית לרכישה שכן כמעט שאין לה מערכי הפצה. פסגות לעומת זאת ביצע בתקופה האחרונה שורה של רכישות של סוכנויות ביטוח. שני בתי ההשקעות לא מתעניינים בפעילות הביטוח הכללי של איילון אלא מעוניינים ברישיון ביטוח החיים שיאפשר להם, במסגרת הרפורמה שמגבש משרד האוצר, למכור מוצרי ביטוח משלימים לקופות הגמל שברשותם.

מדש נמסר בתגובה: "אנחנו לא נוהגים לתת אינפורמציה על בדיקות ומגעים, ואנחנו מדווחים על מו"מ רק כשהוא מבשיל".

לוי רחמני, יו"ר קבוצת איילון אמר כי "יש בשוק שמועות רבות על מכירה אפשרית של מספר חברות ביטוח, ביניהן גם חברת איילון. נפגשנו עם נציגי דש איפקס לפני יותר מחצי שנה, במטרה לבחון שיתוף פעולה בנושא קרנות הפנסיה. לא התקיימו עם ד"ש פגישות בנושא מכירת חברת הביטוח איילון".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות