אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תגובות לריבית: "בנק ישראל מגלה מודעות למחאה החברתית והשלכותיה" צילום: בלומברג

תגובות לריבית: "בנק ישראל מגלה מודעות למחאה החברתית והשלכותיה"

אנליסטים שונים במשק מגיבים על החלטתו של נגיד בנק ישראל להשאיר את הריבית ברמה של 3.25% זה החודש שלישי ברציפות; בפסגות מעריכים שהריבית תיוותר ברמה זו לפחות עד סוף השנה

29.08.2011, 18:42 | כתב כלכליסט

האנליסטים השונים במשק הישראלי בחרו אף הם להתייחס היום (ב') להודעת נגיד בנק ישראל, פרופ' סטנלי פישר, על השארת הריבית ברמה של 3.25% זה החודש השלישי ברציפות.

 

מנכ"ל סיגמא בית השקעות, אורי גלאי, אמר כי "בנק ישראל מגלה מודעות למחאה החברתית והשלכותיה, מתרשם מהאטה המסתמנת בקצב הצמיחה במשק, מתחילת הירידה במחירי הנדל"ן, מהתכנסותה של האינפלציה אל מתחת לרף 3% וכמובן, מקשיב למשבר הגלובלי המתהווה. ברור שבמקביל, הנגיד לא יכול היה להתעלם מהעובדה שעמיתו האמריקאי ברננקי הותיר את הריבית הנמוכה בארה"ב על כנה ואף הצהיר שלא יפעל להעלותה עד לשנת 2013".

 

אורי גרינפלד, מנהל מחלקת המאקרו בפסגות, ציין אף הוא את ההאטה בארה"ב, החששות ממשבר פיננסי בגוש היורו והאטת הצמיחה בישראל כגורמים להחלטה, והוסיף כי "השאלה היותר מעניינת היא איך יראה תוואי הריבית העתידי כאשר מצד אחד הריבית הריאלית עדיין נמוכה ביחס למצבו של המשק אך מצד שני גורמי הסיכון עלו משמעותית, במיוחד החשש מהתדרדרות הבעיות באירופה לכדי משבר פיננסי". בפסגות מעריכים כי הריבית תוותר ברמה של 3.25% לפחות עד סוף השנה ותגיע לרמה של 3.25-3.5% בעוד 12 חודשים.

יניב פגוט, האסטרטג הראשי של קבוצת איילון, אמר כי "בנק ישראל החליט על 'שמירת כדורים במחסנית המוניטרית' באמצעות הותרת הריבית על כנה. פעולה זו היא התנהלות טקטית נכונה של הבנק המרכזי אשר לא נחפז להפחית ריבית למרות השמועות אשר הסתובבו בשוק, זאת על מנת להרוויח זמן עד אשר תתבהר התמונה הכלכלית המעורפלת. במקרה של חזרת הפאניקה לשווקים ו/או אסקלציה במשבר הפיננסי באירופה, בנק ישראל לא יהסס להפחית את ריבית הבסיס אפילו במועד שונה מהמועד הקבוע ביום שני האחרון של כל חודש".

יוסי פריימן, מנכ"ל קבוצת פריקו, אמר כי "בנק ישראל רוצה לראות שהירידה באינפלציה היא לא אירוע נקודתי הנובע מהמחאה נגד יוקר המחיה. בנק ישראל מעדיף להמתין ולחכות ולראות את נתוני מדד חודש אוגוסט, על מנת לראות כי אכן מגמת ירידת תוואי האינפלציה היא לא אירוע חד פעמי. פישר חושש מכך שהורדת ריבית עלולה ליצור בועות בתחומי הנדל"ן ושוק ההון בשל כסף זול הנמצא בשוק. תוואי האינפלציה הנוכחי ל-12 החודשים הקרובים עומד על כ-2.5%, טווח המאפשר לבנק ישראל להוריד את הריבית נוכח האטה בצמיחה העולמית".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות