אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ביניש: חיזוק מערכת המשפט הוא חלק מהמחאה החברתית

ביניש: חיזוק מערכת המשפט הוא חלק מהמחאה החברתית

לדברי נשיאת ביהמ"ש העליון, סדר היום של החברה בישראל מצוי בתהליכי שינוי וכי כעת הנושא יצוף כמעט בכל דיון בבתי המשפט

31.08.2011, 12:55 | מארק שון

נשיאת בית המשפט העליון דורית ביניש התייחסה היום (ד') לסדר היום החברתי החדש בישראל בנאומה בכנס השופטים הארצי שהתקיים בבנייני האומה בירושלים.

"אני רוצה להאמין שאם סדרי העדיפויות בישראל יקדמו סדר יום חברתי, יגיע גם תורה של הרשות השופטת ורשויות אכיפת החוק לקדימות מבחינה מוסדית, לשם תיקון קיפוח המתמשך שנים רבות", אמרה ביניש בהתייחסות לתקציבים הדלים לדעתה של מערכת המשפט והמשטרה.

ביניש אמרה, כי "גם אם לא ננקוט כל עמדה ביחס למחאה החברתית בהתאם לזהירות המתחייבת מתפקידנו השיפוטי, ובמיוחד כשאין לדעת לאן היא תת גלגל ולמה היא מובילה, דבר אחד ברור: סדר היום של החברה בישראל הוא בתהליכים של שינוי – זו תופעה שרק לפני מספר חודשים לא יכולנו לצפות אותה".

הנשיאה הוסיפה, כי כעת הנושא יצוף כמעט בכל נושא בבתי המשפט, החל מנושאי רווחה, חינוך, שאלת השוויון בחלוקת המשאבים, התפיסה של צדק חלוקתי וסדרי העדיפויות במדינה.

למרות זאת הנשיאה הדגישה את ההבדלים בתפקידים של המערכות השונות. "בתי המשפט אינם מתווים מדיניות כלכלית וחברתית. זוהי הזירה המובהקת של הרשות המבצעת ושל הכנסת", הוסיפה ביניש, וציינה את העדרו את חוק יסוד בנושא זכויות חברתיות. "אבל בתי המשפט ממלאים תפקיד מרכזי בזירה החברתית ועל פי טיבם הם כלי ליישום מדיניות חברתית. משכך, אין לי ספק שהנושאים הנגזרים מסדר היום החדש יעסיקו אותנו לא מעט, אם לא ברמת המדיניות הכללית, בתפיסת המאקרו, הרי בתפיסת המיקרו", הוסיפה הנשיאה.

ביניש גם הוסיפה בעקיפין את התקציב למערכת המשפט לרשימת הדרישות מוועדת טרכטנברג העוסקת בשינוי סדר העדיפויות: "גם מערכת החינוך ומערכות הרווחה משוועות לחיזוק ולהקצאת משאבים. אלא שמערכות אלה, כמו מערכת המשפט, שייכות לאותה סביבה חברתית שסובלת מתקצוב שאינו תואם את הצרכים. החיזוק המוסדי שאנו משוועים לו מצוי באותה רשימה חשובה של מוסדות הזקוקים לתוספת תקציבית – רשימה העולה בימים אלה לסדר היום הציבורי. לכן אנו נזקקים לחיזוק מוסדי במסגרת אותה רשימה חשובה העולה לסדר היום הציבורי".

 

ביניש התייחסה גם לשביתת הרופאים, שהיא היתה אחת מהמובילות להגעה לפשרה במסגרת הדיונים שנערכו בבג"ץ, ואמרה: "נראה כי הקצאת 1,000 תקני רופאים ושימת הדגש על הפריפריה היתה חלק ממהלך חיוני, ונקווה שיתממש".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

14 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

14.
זה מה שאני רוצה - סיפורו של קרבן המערכת המשפטית בישראל - זה 16 שנים !!!
מדינת ישראל נמצאת בפשיטת רגל מוסרית ומשפטית. מערכת המשפט בישראל נמצאת בפשיטת רגל מוסרית ומשפטית. ואותי, קורבנם זה 16 שנה בבתי המשפט, אדם ישר בחייו, הם רוצים להפוך לפושט רגל. 16 שנה אני מסרב "למציאה" הזו שהינם "מציאים" לי - שרבים מבין בעלי החובות יוזמים וחולמים לקבל מעמד זה. 16 שנה אני מסרב להיות מוכרז כפושט רגל וטוען שמדינתי ובתי המשפט השופטים אותי - הם הם פושטי הרגל - ולא אני !! לא זזתי מדעתי והנה, המחאה הציבורית מוכיחה שהמדינה שלי - היא היא פושטת הרגל המוסרית והמושחתת בערכיה ומעשיה. ולא זזתי מדעתי זו, עד אשר אזרחי מדינתי שלי הכריזו וזעקו על מדינתי ובתי המשפט שבה - שהינם פושטי רגל בזעקה: "העם דורש צדק חברתי". "צדק חברתי" הינו מושג הכולל גם את בתי המשפט . וכמו שקדאפי ודומיו סולקו מאחיזתם בגרונם של בני עמם, כך רוצה אני שאזרחי מדינתי יסלקו את השולטים במערכות המדינה והמשפט מאחיזת הצבת האכזרית שלהם בגרונם של קורבנותיהם - אזרחי ישראל - ושחרורם, כולל אותי. רוצה אני שארורים אלה, ייענשו כמידת הנזקים האיומים שהינם גורמים יום יום למיליוני בני אדם בישראל . זה מה שאני רוצה - ומקווה שזה מה שהעם שלי יעשה !!!
אם תרצו - אין זו אגדה !!  |  01.09.11
13.
יש לחסל את מערכת הרווחה ואת המערכת הפסיכיאטרית במידינת ישראל
שתי המערכות הללו חברו יחד והן משפיעות על החברה הישראלית בגרימת נזק במתכוון תוך כדי שהם גורמים לסכסוכים אצל זוגות צעירים במיוחד ומשפחות חד הוריות המטרה להוציא מהם את ילדיהם הסיבה על כל ילד הם מתוגמלים בכסף - הן פקידות הסעד והן הפנימיות ומשפחות האומנה מדובר בסכומי כסף עצומים מהם מתפרנסים המון אנשי מקצוע העוסקים בטיפול בילדים - הם ציבור הישראלים שכולנו רואים את תנועתם בשדה התעופה בין גוריון בכל שנה לחופשה בעוד תושבי המדינה לא יכולים להרשות לעצמם אפילו ארוחה אחת בחודש במסעדה טובה על ילדיהם . את הכספים הללו יש ליעד למשפחות עצמן שזקוקות לסכומי כסף קטנים בהרבה לצורך סיוע בגידול ילדיהם בבית . ולעשות הכל כדי ללמד את ההורים להתנהל כמשפחה - לא יעלה על הדעת שמשפחות בעלי ממון מוגבל יוחרזו כמשפחות במצוקה במדינת ישראל , הקרע בין הילדים להורים וגידולם של הילדים בפנימיות גורר זנות סמים ופשע לכשיגדלו - מדובר בהרס של החברה הישראלית ובכי לדורות . והגיע הזמן שהמערכת המשפטית תעשה את עבודתה נאמנה על פי דין אמת וצדק ולא תהיה יותר חותמת הגומי של פקידות הסעד ושל הפסיכיאטרים ,
יוסי  |  31.08.11
12.
אם לא הייתי חי בדיקטטורה הייתי זורק על בייניש את כל הנעליים שלי ומסתובב יחף
חובה לפרק את בג"צ והלתחיל מ 0, לייבא משפטנים מארה"ב אם צריך. רק לא המשך הדיקטטורה ה"משפטית" של העליון, עדיף כבר השיטה הצפון קוריאנית שם לפחות אתה יודע מה אתה מקבל. איך עוד אפשר לקרוא לקבוצה שכל כך מרוחקת מהעם, האינטרסים של העם הכי פחות מעניינים אותם, שהמיניויים הם רק "פנימיים" ולא ניתן לבקר אותה, גם כאשר הם מחליטים שהחוקים לא מתאימים להם ונותנים "פרשנות מרחיבה(הפוכה)"?
דניאל , חיפה  |  31.08.11
11.
המחאה והדרישה לשינוי מבפנים מופנית גם נגד בית המשפט העליון ונגד מערכת המשפט
שופטי בית המשפט העליון מנותקים מהעם, מעורכי הדין מן השורה, ומהתלונות הרבות על מערכת המשפט . (לפי הדו"ח האחרון של נציב תלונות השופטים כשליש מהתלונות שהוגשו נגד בתי משפט השלום- נמצאו מוצדקות !!!!) . מזמן יש תחושה שאין צדק בבתי המשפט, השיטה הקיימת גורמת לשחיקה של השופטים הטובים ואינה מאפשרת לאותם השופטים הטובים לשפוט בצדק גם אם היו רוצים. מערכת בחירת השופטים היא בעייתית. מערכת נט המשפט אינה מתפקדת. המחאה החברתית מופנית גם נגד מערכת המשפט, והדרישה לבדק בית ושינוי השיטה מבפנים מופנית גם נגד מערכת המשפט. זה לא קשור לתוספת תקציבים !!!!!
עו"ד יונה מרקוביץ , הרצליה  |  31.08.11
לכל התגובות