אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יותר מ-400 אלף הפגינו ברחבי הארץ; ליף: "אנו לא בלתי נראים" צילום: אריאל שרוסטר

יותר מ-400 אלף הפגינו ברחבי הארץ; ליף: "אנו לא בלתי נראים"

בתל אביב התכנסו 300 אלף אנשים בכיכר המדינה - להפגנה הגדולה בתולדות המדינה; איציק שמולי: "הכיכר הזו מלאה בישראלים החדשים שאינם מוכנים לוותר על המדינה שויתרה כבר מזמן עליהם"; אייל גולן שר והחמיא להמונים, רבקה מיכאלי: "גם בנות הזהב דורשות צדק חברתי"

04.09.2011, 00:12 | טל ליטמן

המחאה החברתית הגיעה לשיאה: אחרי שסחפה המוני אזרחים, הגיעו הערב (שבת) מאות אלפי בני אדם להפגנה הגדולה האחרונה של הקיץ הנוכחי. מקריית שמונה ועד אילת, עשרות עצרות, תהלוכות ואירועי מחאה הבהירו כי מוקדם היה להספיד את המחאה. על פי הערכות, יותר מ-400 אלף מפגינים הגיעו לאירועי המחאה. 

האירוע המרכזי נערך בתל-אביב. המפגינים צעדו מכיכר הבימה לכיוון כיכר המדינה, ושם נערכת הפגנת ענק. לצורך ההפגנה גייסו מנהיגי המאבק הזמר אייל גולן, להקת היהודים, להקת הדג נחש.

דפני ליף אמרה בעצרת כי "בקיץ הזה התעוררנו. הקיץ הזה פקחנו את העיניים והעיניים האלה לא ייסגרו עוד. זהו נס קיץ 2011".

לחצו לצפייה
גלריית כלכליסט: ההפגנה בת"א (41 תמונות)

ליף לא שכחה את הקריאות נגד מחאת האוהלים: "מה לא אמרו עלינו? איך לא ניסו לפורר אותנו? אמרו מפונקים, סושי ונרגילות. הם אמרו זה כלום, שום דבר, סתם חבורת ילדים. הם קראו לנו שמאל קיצוני, והתשובה לא באה ממני - היא באה מהמאהלים בג'סי כהן, בשכונת התקווה, בירוחם. הם לא יצליחו לפלג אותנו".

היא הזכירה גם את האמירות כי לאחר ההסלמה בדרום: "נפלו טילים ואנחנו שתקנו לכמה ימים, ואז מה הם אמרו? שהמחאה דועכת, במקום להכיר בעובדה שכאב לנו על מיליון ישראלים שחיים תחת איום טילים, שכאב לנו על אלו שנפגעו, שביתם נהרס. את הסולידריות שלנו הם ניסו להפוך להתקפלות. איך בכלל מעזה ממשלת ישראל,שהפקירה את תושביה, את הזקנים שלה, החולים שלה, החלשים שלה - איך היא מסוגלת לבוא אלינו עם הטענה הזאת?".

 

"נישאר עד שננצח" 

 

יו"ר התאחדות הסטודנטים הארצית, איציק שמולי, אמר בעצרת בתל אביב כי "אדוני ראש הממשלה - הכיכר הזו מלאה בישראלים החדשים, שאינם מוכנים לוותר על המדינה שוויתרה כבר מזמן עליהם. הכיכר הזו מלאה בישראלים החדשים שאוהבים את המדינה שלוקחת אותם כבר מזמן כדבר מובן מאליו. הכיכר הזו מלאה בישראלים החדשים שהיו מוכנים אפילו למות בשביל המדינה הזו, אבל היום הם מצפים ממך אדוני ראש הממשלה שתתן לנו לחיות במדינה הזאת! יש לנו חלום והוא פשוט: תן לנו לחיות במדינה הזאת!".

יו"ר התאחדות הסטודנטים אמר כי המאבק לא ייפסק: "אחרי מפגן העוצמה האדיר הזה, אנחנו נסמן לממשלה את החזון. דבר אחד לא נקבל - לא ניתן שתנסו למרוח אותנו פעם נוספת. הפעם הזו אנו דורשים פתרונות אמיתיים - ועד שהם יבואו לא נפסיק לרגע את המחאה. לא נפסיק עד שנראה תוכנית אמיתית עם ערבויות ביצוע. אנו תובעים איזון נכון יותר בין כלכלה חופשית ובין כלכלה אנושית, ולכן נקיים מחאה חריפה כאילו אין הידברות, ונקיים הידברות כאילו אין מחאה חריפה. אנחנו כאן כדי להישאר".

"דוד בן גוריון בחר לגור בצריף. איפה ראש הממשלה שלנו גר היום?", שאלו מארגני המחאה מעל הבמה בכיכר המדינה. "לביבי שלי 3 דירות", צעקו, "לולא היו לו 3 דירות, אולי היתה לי דירה משלי".

בראש הצועדים בתל אביב עמד צ'רלי ביטון, ממקימי תנועת "הפנתרים השחורים" בשנות ה-70. ביטון אמר כי "זו הזדמנות של פעם בחיים לעצור את עושק הציבור. צאו לרחובות".

גם המתמחים השתתפו

ד"ר שירי טננבאום, מתמחה במכון האונקולוגי בתל השומר, נאמה בעצרת, פחות מחצי יממה לפני שייכנס לתוקף מכתב ההתפטרות שהגישה. "זהו מאבק על עצם הזכות לבריאות. בישראל פערי בריאות אדירים בין פריפריה למרכז, עשירים לעניים, בין יהודים לערבים. את הפערים האלה לא צריך לצמצם, צריך להעלים", אמרה ד"ר טננבאום. כולנו חולים שקופים, מכולנו המדינה מסירה אחריות. זו לא רק הזקנה, כולנו שוכבים במסדרון. אין צדק רפואי, בלי צדק חברתי".

   

לא פחות מ-60 אלף בני אדם הגיעו למחות בירושלים. הצועדים קראו: "התשובה להפרטה - מהפכה". יאיר פינק, ממובילי המאבק, אמר כי "זו הוכחה לראש הממשלה שהדרך הכלכלית-חברתית שלו פשטה את הרגל. זה יום מרגש, יש חשמל ברחובות, נושבת כאן רוח של מהפכה".

לחצו לצפייה
גלריית כלכליסט: ההפגנה בירושלים (9 תמונות)

לעיר הכרמל הגיעו לא פחות מ-30 אלף איש, תוך שהם מחזיקים דגלי ישראל וכן שלטים לשחרורו של גלעד שליט. בין המשתתפים, ניתן היה לראות גם את משפחת פלד בהרכבה המלא - האבא תמיר, האמא אורלי, והילדים ים, כחל, וחוף בן ה-3. גם הסבתא רבקה ודודה אסתר הגיעו, ובני המשפחה התגאו כי השלוחות נוספות מבני המשפחה הגיעו להפגנות בערים אחרות. "התחושה היא שיש שינוי בקרב האנשים, שמגלים יותר אכפתיות ויוצאים מהבתים למרות החום והלחות", אמרו.

למחאה בעפולה הגיעו אלפים וצעקו "רוצים צדק, לא צדקה" ו-"עוברים ממחאה למאבק". אחד ממשתתפי הצעדה בבירת העמק, רשף פלד, אמר כי "ההפגנה הזו תוביל אותנו לשלב הבא במחאה". נעמי יצחק הוסיפה: "אני אמשיך להיאבק עד שנקבל את הזכויות שלנו, עד שנוכל לחיות בכבוד". להפגנה בקריית מוצקין הגיעו כ-8,000 איש, 3,000 משתתפים במחאה בנהריה, בחדרה מפגינים 2,500 איש, בכרמיאל צעדו כאלף ובקריית-שמונה 500 מוחים. בכפר יהושע מפגינים 8,000, שקראו: "הממשלה קורסת, צאו מהמרפסת".

גם במצפה רמון הפגינו

מארגני המחאה במצפה רמון נערכו למאות מפגינים. זוהר קסטל-שפי סיפרה כי "ההחלטה לקיים את ההפגנה במצפה התקבלה רק בימים האחרונים, כאשר הבנו שאין הפגנה בבאר שבע, רצינו לאפשר לאלה שרחוקים מתל-אביב לבוא ולהפגין. רצינו גם לזעוק את קול הנגב שאנחנו מאמינים שצריך להישמע בצורה חזקה וברורה".

במצפה רמון הגיעו כ-800 מוחים, מספר עצום ביחס לגודל היישוב הדרומי. אייל אדלר, ממארגני המחאה במקום, סיפר כי "התלבטנו אם לעשות את ההפגנה או לא, אבל צדקנו בהחלטה לקיים את ההפגנה. זה נראה נהדר. זה לא עשרת אלפים איש, אבל מדהים לראות את האנשים שהגיעו". גם באילת הפגינו כאל איש.

אורי מתוקי, דובר תנועת דרור ישראל אמר  כי "היום בהפגנה הגדולה והחשובה הזו, שמסמלת סוף פרק ותחילתו של פרק חדש במאבק, חשוב להדגיש על מה נאבקים: צדק חברתי משמעותו דיור בר-השגה, חינוך חינם ובריאות שווה לכל נפש. חברה צודקת יותר היא חברה שוויונית יותר, ועל מנת לצמצם את הפערים - על הממשלה להרחיב את התקציב - זוהי השקעה לטווח ארוך".

קודם לכן, ראש האופוזיציה, ציפי לבני, פרסמה סטטוס בעמוד הפייסבוק שלה, ובו קריאה להמונים לצאת הערב להפגין: "בואו להפגין הערב. אני מקווה שיבואו המונים. אני יודעת שבכל מקרה בזכות המפגינים בקיץ 2011 התחיל השינוי שישראל צריכה. ישראל שהמפגינים רוצים זאת המדינה שאני רוצה עבור ילדיי. תיקון כלכלי טכני לא יספיק אלא תיקון ערכי של חזון משותף , שיהיה בסיס לחינוך כבר מהגיל הרך. מדינה שבה כולם נושאים בנטל הביטחוני והכלכלי, כולם תורמים וכולם נהנים מפירות ההצלחה. זאת הציונות החדשה". 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

39 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה