אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תשואות האג"ח נוסקות. פטרוכימיים מרגיעה: המזומנים בקופה יספיקו לפחות לשנה הקרובה צילום: ראובן שוורץ

תשואות האג"ח נוסקות. פטרוכימיים מרגיעה: המזומנים בקופה יספיקו לפחות לשנה הקרובה

דו"חות פטרוכימיים לרבעון השני מראים כיצד תפרע את חובותיה השנה. הבעיה: הכסף שייוותר בקופה מכסה רק 20% מהפירעון הצפוי בשנה הבאה

04.09.2011, 07:00 | אסף גילעם

התגברות החששות בקרב משקיעים מאי־יכולתן של חברות לפרוע את חובותיהן הביאה את רשות ני"ע להמליץ בחודש שעבר לחברות לפרסם דו"ח מקורות ושימושים לשנה הקרובה, שבו יפרטו כיצד ייפרעו חובות החברה לנושיה.

אחת החברות שאימצה את ההמלצות היא פטרוכימיים שבשליטת דיוויד פדרמן, יעקב גוטנשטיין ואלכס פסל, שצירפה לדו"חותיה הכספיים לרבעון השני את דו"ח המקורות והשימושים החזויים לשנה הקרובה. בפטרוכימיים הסתפקו בפרסום של תזרים חזוי ל־12 החודשים הקרובים, לעומת חברות אחרות שהציגו תזרים לשלוש שנים, אף שתשואות האג"ח הארוכות של החברה נעדרות השעבוד עלו באחרונה לשיעור של למעלה מ־20%.

על פי הדו"ח של פטרוכימיים, בקופת המזומנים שלה עומדים כ־240 מיליון שקל, יחד עם מסגרת של 35 מיליון שקל המיועדת לתשלומי ריבית, ונכסים סחירים חופשיים משעבוד. אלו צפויים להספיק לשרת את התחייבויותיה בשנה הקרובה, שמסתכמות בכ־220 מיליון שקל.

עם זאת, בחינת מצבת ההתחייבויות של פטרוכימיים לשנים הבאות מעלה כי החל מהשנה הבאה היא עלולה להיקלע למצוקה. נכון לסוף הרבעון, לחברה חוב של 1.212 מיליארד שקל למחזיקי האג"ח ו־445 מיליון שקל לבנקים, מתוכם אמורה החברה לשלם כבר בשנה הבאה כ־290 מיליון שקל, כשמולם ייוותרו בקופה כ־61.7 מיליון שקל בלבד.

קופת המזומנים הדשנה שהציגה פטרוכימיים בסוף הרבעון השני נבעה בעיקר ממכירת חלק מאחזקתה בחברת אבגול ללאומי פרטנרס, ולא מרווחיות שוטפת שנבעה מהחברות־הבנות שלה. החברה סיימה את המחצית הראשונה עם הפסד של 54.4 מיליון שקל ותזרים שלילי של 37 מיליון שקל מפעילות שוטפת.

פטרוכימיים תולה תקוות במהלכים אסטרטגיים שמתרחשים בחברות־הבנות, מעבר לשימוש בגז טבעי והקמת מתקן הדלקים הנקיים בבזן, והקמת שני קווי ייצור חדשים באבגול. שני המהלכים צפויים להפוך לתפעוליים במהלך 2012. על סמך פעילויות אלה מצפה הנהלת פטרוכימיים למשוך דיבידנדים מהותיים יותר מהחברות הבנות שאמורים לשרת את החובות. נוסף על כך, לזכות פטרוכימיים עומדת העובדה שבידיה מניות לא משועבדות של החברות־הבנות בהיקף של יותר מחצי מיליארד שקל, שעשויות לסייע לה לצורכי מיחזור חוב.

בפטרוכימיים סירבו להגיב לידיעה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות