אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פטרושקה: "מס ירושה ישפר את איכות החיים בישראל" צילום: אוראל כהן

פטרושקה: "מס ירושה ישפר את איכות החיים בישראל"

אורני פטרושקה, ממייסדי כרומטיס וסקורפיו, הביע תמיכה בהחלת מס ירושה: "יתרונותיו עולים על החסרונות שלו"

04.09.2011, 16:24 | דיאנה בחור ניר

"היתרונות שבמס הירושה עולים על החסרונות שלו. השתת מס ירושה, במקביל להורדת המסים העקיפים והעלאת המסים הישירים, יכולה לשפר דרמטית את איכות החיים כאן", כך אמר יזם ההייטק לשעבר והמולטי-מיליונר אורני פטרושקה, ממייסדי כרומטיס וסקורפיו, כאשר פרש את משנתו החברתית אחר הצהריים (א') בפני באי הכנס הכלכלי "ישראל 2021" במכללה האקדמית ת"א-יפו.

"במחאה החברתית דורשים להגדיל את הצדק החברתי, ולנהל חלוקה צודקת של תקציב המדינה. לשם כך, על המדינה יהיה להגדיל את התקציב הנתון. אלא שהעלאת מסים תפגע במעמד הביניים ותעכב את הצמיחה. הפתרון הוא בהעלאת מסים ישירים על חשבון המסים העקיפים, ובהחלת מס ירושה".

לדבריו, "רבים מבטלים את מס הירושה בכך שהוא מס 'כפול', כלומר מס על רכוש שכבר שולם עליו מס בעבר. אלא שמס כפול איננו המצאה חדשה: גם המע"מ נחשב למס שכזה, כיוון שאת התשלום עליו משלמים לאחר שעל המשכורת כבר שילמנו את מס ההכנסה. למס הירושה יתרונות רבים: הוא מונע הצטברות של עושר בידי מעטים, מעודד תרומות של בעלי ממון ובעיקר מאפשר להוריד את נטל מס ההכנסה מהרוב. מס הירושה מקובל מאוד בארה"ב ובאירופה, ויש להחילו רק מעל הון מסוים. בארה"ב, למשל, מס הירושה חל רק על הון אישי בגובה של מעל 5 מיליון דולר. האמינו לי, אם לא היה מס ירושה בארה"ב, היו נמנעות תרומות בשווי מיליארדים למוסדות ישראלים".

פטרושקה העביר ביקורת נוקבת על רמת הפילנרופיה בישראל ואמר כי "היא נמוכה עד כדי עיוות מוסרי". "אני דוחה לחלוטין את אלה שאומרים שהמדינה צריכה לדאוג לנו בכל. תקציב המדינה הוא תמיד סופי. תמיד נותרות תרופות מחוץ לסל התרופות, כך שיש מקום רב לתרומות. למעלה מ-60% מהתרומות בארץ מגיעות מחו"ל, וישראל איננה עומדת בקריטריון של ה-OECD לתרומות לחו"ל. לא תראו את ישראל תורמת הון למדינות זרות. זהו עיוות מוסרי חמור, והוא מתחיל בכיס של כולנו".

פטרושקה כורך את תהליך השלום במצב הכלכלי וטוען כי "ללא פתרון של שתי מדינות לשני עמים לא נוכל להגדיל את עוגת התקציב, אבל לצערי ועדת טרכטנברג לא מטפלת בנושא הזה". לדבריו, "יש כאלה שטוענים שסיום הסכסוך מעכב אותנו כלכלית בגלל מתן תקציבים עודפים למתנחלים, זו טענה שאני לא מוכן לקבל. אין לי שום דבר נגד המתנחלים - הם אזרחי המדינה, והם נשלחו להתיישב על ידי ממשלות ישראל או בהסכמתן. אבל פתרון של שתי מדינות יוכל להגדיל את תקציב המדינה הן בהפחתת ימי מילואים, הן בשחרור כח אדם מסקטור הבטחון לסקטורים יצרניים והן בהכנסת ערבים למעגל העבודה".

פטרושקה נשאל שמא תפיסתו המדינית מתעלמת כליל מבעיית ההפרטה של נכסים ישראלים. על כך ענה כי "אלה שחושבים שצריך ללכת לכיוון של מדינת רווחה טועים, כי אם לא יתקיים שוק חופשי לא תהיה רווחה לאף אחד. צריך לשבור את הריכוזיות, להחיל מס ירושה, אבל כל שינוי שכזה לא יהיה דרמטי ללא פתרון של שתי מדינות לשני עמים".

פטרושקה, שבעברו ביצע שני אקזיטים גדולים, נשאל האם תרבות האקזיטים בישראל איננה מוגזמת, וכדוגמה הועלו שמותיהן של חברות ישראליות גדולות כגון צ'קפוינט ואמדוקס, חברות גדולות שצמחו בישראל והגיעו לשווי של מיליארדים. "תרבות האקזיטים היא מחויבות המציאות", אמר. "צ'קפוינט ואמדוקס הן היוצאות מן הכלל, ולא חלק מהכלל, כיוון שהן התפתחו במצב שבו לא רק שהיו ראשונות בשוק שלהן, אלא שהן עצמן פעלו בשוק לא קיים. מלבד זאת, אלה חברות תוכנה, ולא חומרה, כלומר אינן מחזיקות בפס ייצור. הייצור, שעבר למזרח, הוא כיום בעיה של כל העולם המערבי. כך שעל ענף ההייטק הישראלי להפנים שאנו מצויים בכפר גלובלי, ועלינו לקבל את תרבות האקזיטים כיתרון ולא כחסרון".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

9 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

9.
זה לא "מס כפול" - זה מס משולש..! קל לדבר כשאתה מולטי מליונר
בוא'נה, רק זה חסר לי עכשיו... שגם הירושה שעוד איכשהו יש, כי משהו קטן הצליחו לצבור, גם על זה הממשלה תחגוג! הדברים שעוברים בירושה הם לא דברים שעברו רק מס אחד, הרי שמשלמים מס' כשמקבלים משכורת, משלמים מיסים עקיפים כשקונים משהו (דירה, רכב, אפילו תמונה) ועכשיו אתה מציע מס נוסף על מה שכבר נוקה ממנו מס פעמיים!?!? אין בושה פשוט אין בושה. 3 פעמים מס תציע למישהו אחר. לא אצלי.
אורן , מרכז  |  05.09.11
לכל התגובות