אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלעדי ל"כלכליסט": גיוס של 80 מיליון דולר לקרן השישית של JVP צילום: JVP

בלעדי ל"כלכליסט": גיוס של 80 מיליון דולר לקרן השישית של JVP

הקרן, הנמצאת בשליטת אראל מרגלית, קובי רוזנגרטן וגדי תירוש, רשמה הצלחה כשגייסה 60% יותר מכוונתה המקורית

05.09.2011, 10:20 | אסף גלעד

הצלחה גדולה לקרן ההון סיכון הירושלמית JVP של אראל מרגלית: בשבועות הקרובים היא צפויה להודיע על השלמת גיוס של 80 מיליון דולר לקרן ההשקעות השישית שהקימה, זאת אף שבמקור תכננה לגייס סכום צנוע יותר של כ-50 מיליון דולר. ככל הנראה, ההכרזה על הגיוס מתעכבת בגלל מחויבות נוספת של מרגלית: מועמדותו לראשות מפלגת העבודה.

כוונתו של מרגלית לגייס את הסכום ההתחלתי לקרן נחשפה ב"כלכליסט" במאי, אז הגישה JVP תשקיף לרשות ניירות ערך האמריקאית. לגיוס קרן של 50 מיליון דולר. בחודש שעבר הגישה הקרן תשקיף נוסף, הפעם בסכום של 64.2 מיליון דולר.

בקרן השישית שותפים קובי רוזנגרטן וגדי תירוש והיא מיועדת להשקיע רק בחברות בוגרות, בשלבי הייצור והמכירות, שכבר נמצאות בפורטפוליו של JVP - בהן אלטייר סמיקונדקטור, סיאנו וסייאופטיקס, שהגישה לאחרונה תשקיף לקראת הנפקה לפי שווי של 350 מיליון דולר.

השקעה בחברות אלה מבטיחה לקרן שמירה על נתח האחזקות שלה ומונעת גיוס הון ממשקיעים חיצוניים ודילול אחזקותיה. לפי הערכות, הקרן אמורה לבצע בהן השקעות בהיקף של עשרות מיליוני דולרים, במטרה לאפשר להן לגדול ולא להימכר מוקדם מדי. בעבר כבר התבטא מייסד הקרן מרגלית ואמר כי חברות ישראליות נמכרות מוקדם מדי, וכי הוא עושה הכל כדי להימנע מצעד שכזה.

בחודש יוני האחרון פרסמה קרן הפנסיה של קליפורניה, אחת המשקיעות הותיקות ב־JVP, את תוצאות הקרן הרביעית של מרגלית והצביעה על גידול בתשואה השנתית של הקרן מ-2.8% ברבעון השלישי של 2010, ל-3.5% בסיכום 2010. לאחר שבתחילת 2010 רשמה הקרן תשואה שלילית של 3.4%, מדובר בזינוק משמעותי.

נתון זה של עלייה בתשואה, שמרגלית ודאי השתמש בו בחודשים האחרונים, נגרם בין השאר בגלל ההכנסות שרשמה JVP בעקבות ההשקעה בחברת הפורטופליו Qlik Tech השבדית, שהונפקה בנאסד"ק לפי שווי של 1.8 מיליארד דולר.

בדצמבר 2010 מכרה JVP מניות קליקטק ב-112 מיליון דולר, חודש לאחר שמכרה 4% מן המניות תמורת 85 מיליון דולר, וכל זאת בהשקעה כוללת של 9 מיליון דולר בלבד שביצעה בחברה החל מ־2004. המגמה החיובית צפויה להימשך, לאחר שגם במאי מכרה הקרן מניות קליקטק ב־95 מיליון דולר, וכיום נותרו בידיה 5%, ששוויים עומד על כ־100 מיליון דולר.

הקרן החדשה של JVP היא חלק ממגמה שבה מתמקדות קרנות הון סיכון, בהשקעה בחברות בוגרות שרמת הסיכון בהן מועטה. מאחורי מגמה זו עומד הניסיון לצמצם את השפעת המשבר בגיוס ההון לענף ההייטק.

גם אלדד תמיר, מבית ההשקעות תמיר פישמן, הכריז לאחרונה על כוונתו לגייס 400 מיליון שקל להשקעה בחברות בוגרות.

קרן JVP בחרה שלא להגיב.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות