אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לפני הכל, הנבחרת צריכה סגנון משלה צילום: איי אף פי

לפני הכל, הנבחרת צריכה סגנון משלה

מה המאמן הבא של נבחרת ישראל צריך ללמוד מהמאמן של נבחרת ארצות הברית, יורגן קלינסמן?

05.09.2011, 17:42 | אוריאל דסקל

נבחרת ארצות הברית בכדורגל נמצאת במצב טוב יותר מנבחרת ישראל. נכון, כדורגל זה הספורט השישי ואולי שביעי בחשיבותו בארה"ב ויש משבר כלכלי עמוק וכל זה – ועדיין, נבחרת ארה"ב הפכה לחברת קבע במונדיאלים ולעיתים מגיעה ממש עד הצמרת של דירוג פיפ"א. מדי פעם היא גם רושמת ניצחונות היסטוריים על נבחרות כגון ספרד. נבחרת ישראל יכולה רק לקנא בהישגים של הכדורגל האמריקאי ברמה הבינלאומית.

למרות המצב הטוב של האמריקאים מול הישראלי, ביולי האחרון החליטו בהתאחדות הכדורגל של ארה"ב שהגיע הזמן לשדרג את המעמד של הנבחרת המקומית. לשם כך הובא יורגן קלינסמן, מאמן נבחרת גרמניה לשעבר.

מטרתו של קלינסמן היא לא רק להוציא את המיטב מ-11 השחקנים הטובים ביותר. הוא גם לא הובא רק לשם כך. הוא הובא לנבחרת ארה"ב כדי לעשות מה שהוא עשה לנבחרת גרמניה -להמציא לה זהות חדשה וסוחפת.

"כדורגל, בדרכים מסוימות, מייצג תרבות של מדינה", אמר קלינסמן במסיבת העיתונאים הראשונה שלו כמאמן ארה"ב. "אחד מהאתגרים שלי הוא למצוא את הדרך של נבחרת ארה"ב לייצג את המדינה, שהיא בעצם כור היתוך. איזה סגנון לשחק, האם הסגנון שמייצג את אמריקה צריך להיות יותר התקפי ויוזם או הגנתי ומגיב?

קלינסמן, כפי שעשה בתחילת דרכו כמאמן גרמניה, יתחיל את העבודה שלו בסקרים בקרב אנשי הכדורגל בארה"ב. דרכם יגלה איך האמריקאים רוצים לשחק, איזו זהות הם רוצים לנבחרת שלהם. "אני חושב שחשוב מאוד שאני אדבר עם הרבה אנשים שמעורבים במשחק, כדי להבין איזה סגנון הכי מתאים להם".

קלינסמן. "אני חושב שחשוב מאוד שאני אדבר עם הרבה אנשים שמעורבים במשחק, כדי להבין איזה סגנון הכי מתאים להם", צילום: איי אף פי קלינסמן. "אני חושב שחשוב מאוד שאני אדבר עם הרבה אנשים שמעורבים במשחק, כדי להבין איזה סגנון הכי מתאים להם" | צילום: איי אף פי קלינסמן. "אני חושב שחשוב מאוד שאני אדבר עם הרבה אנשים שמעורבים במשחק, כדי להבין איזה סגנון הכי מתאים להם", צילום: איי אף פי

קלינסמן, שחי בארצות הברית ב-13 השנים האחרונות ואמר על משפחתו שהיא "יותר אמריקאית מגרמנית", יודע שהוא גם צריך להנחיל את הסגנון על הנבחרות כולן ולא רק הנבחרת הבוגרת. הוא יעבוד עם חבריו קלאודיו ריינה - שחקן נבחרת ארה"ב לשעבר וכיום המנהל הטכני של מחלקות הנוער של ההתאחדות האמריקאית – וטאב ראמוס, שמאמן את הנבחרת עד גיל 20 של אמריקה.

"אי אפשר לעצור את הכדורגל באמריקה יותר", אמר קלינסמן. "יש לי הזדמנויות לקחת את הכדורגל האמריקאי עוד יותר רחוק אבל בשבילי האתגר הגדול ביותר זה למצוא את הסגנון המתאים ולהנחיל אותו ביסודות של הכדורגל האמריקאי. זה מה שחסר לנבחרת האמריקאית". בקיצור, קלינסמן ילמד את האמריקאים איך לשחק כדורגל כמו אמריקאים.  

בישראל התחילו כבר בבורסת השמות לגבי המחליף האפשרי של לואיס פרננדז. אלי גוטמן, אברם גרנט, רוני לוי, אלישע לוי, יצחק שום – כולם מאמנים עם ניסיון. יש גם דיבור על גיא לוזון, אלא מה, כמאמן תחת אברם גרנט. למה לוזון? כי הוא מאוד מוכשר. כנראה. וההישגים שלו עם הנבחרת הצעירה יוצאים מן הכלל. תראו, הוא כבר העפיל איתם ליורו 2013.

צחוקים בצד, הנבחרת הישראלית צריכה, כמו נבחרת ארצות הברית, למצוא את הזהות שלה. היא צריכה מאמן או איש מקצוע אחר שיודע להנחיל סגנון כדורגל – שפה משותפת לכל הנבחרות מילדים ועד נערים. איש כזה לא חייב להיות ישראלי.

בכל מקרה, חייבים למצוא סגנון ישראלי. סגנון לאומי שכל נבחרת תשאף לשחק אותו. כי כרגע הסגנון הישראלי הוא משהו לא ברור, שמסתיים באכזבה וחילופי האשמות. האמת, מייצג היטב את ישראל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות