אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אלמנט ההפתעה

אלמנט ההפתעה

תערוכת יצירות של יגאל תומרקין משנות החמישים, לוח שנה פרובוקטיבי של מדרשת בית ברל וחולדאי מסכם בפייסבוק את הפגישה עם האמנים המוחים

06.09.2011, 10:52 | דנה גילרמן

התערוכה של יגאל תומרקין בגלריה חזי כהן מזמנת לצופה הפתעה: בקומה השנייה תלויות ארבע סדרות נהדרות של מתווי תפאורות להצגות שצייר תומרקין בפריז בסוף שנות החמישים. מעטים נחשפו לעבודות אלו שכן משנות החמישים ועד עתה הן נמצאו באוסף פרטי של אספן מפריז. "כשראיתי אותם מאוד התרגשתי וגם תומרקין היה מופתע", מספר חזי כהן, בעל הגלריה, שרכש אותם לאחרונה מאותו אספן. "מדובר באוסף שלם וזה הכוח שלו. אני חושב שמדובר במסמך מוזיאלי ומשמעותי”.

מדובר בעבודות על נייר, קטנות יחסית וחינניות שכוחן הוא ברגישות, בהומור, בסיפוריות ובדמויות המוזרות. באוסף יש מתווים לארבע הצגות של ברטולט ברכט, וסדרה זו מ־59' כוללת 19 מתווים: תשעה רישומי צבע ועשרה רישומים בשחור־לבן. המתווים ל"וויצק", "לאונס ולנה" ו"ריצרד השלישי" נעשו ב־57' וכוללים כל אחד שלוש עבודות. למרות התעניינות ברישומים בודדים החליט כהן למכור את הסדרות במלואן ונראה שההחלטה לא הרתיעה את קהל האספנים. מלבד הסדרה הצבעונית של פונטילה, שמתנהל עליה משא ומתן, כל הסדרות האחרונות כבר נקנו במלואן, ומחירה של כל עבודה 3,000 דולר.

גברים בעבודה

המדרשה לאמנות בבית ברל מצאה דרך מקורית לגייס כספים למלגות לימודי ההמשך: ב־17 בספטמבר יראה אור לוח שנה שהפיקה ובו 12 צילומי דיוקן של בכירי האמנים בארץ שצולמו בחוף הים. לוח השנה כולל תמונות של מורי בית הספר ואמנים נוספים ביניהם גיא בן נר, יעקב מישורי, בועז ארד, איציק לבנה ודוד עדיקא. על השאלה מדוע צולמו רק גברים, התקבלה התשובה: "הכוונה היתה לעשות לוח שנה פרובוקטיבי, מעין משחק על לוחות השנה הנשיים הקונבנציונליים". הלוחות יראו אור בשתי מהדורות: הראשונה בפורמט סטנדרטי של לוחות שנה והשנייה במהדורה מוגבלת לאספנים. פרטים: לוח שנה, 95 שקל; מהדורת אספנים בתוספת תמונות בחתימת האמנים, 1,500 שקל.

מתוך לוח השנה של המדרשה לאמנות. רועי רוזן, ראש התוכנית ללימודי תואר שני מתוך לוח השנה של המדרשה לאמנות. רועי רוזן, ראש התוכנית ללימודי תואר שני מתוך לוח השנה של המדרשה לאמנות. רועי רוזן, ראש התוכנית ללימודי תואר שני

 

דיאלוג עם האמנים

בתום המפגש שנערך בשלישי שעבר בין ראש עיריית תל אביב לנציגי האמנים המבקשים לשנות את הרכב ועדת האיתור לבחירת אוצר ומנכ"ל מוזיאון תל אביב, העלה רון חולדאי הודעה לפייסבוק: "ביקשתי מחמשת האמנים שעמם נפגשתי, ואשר לדבריהם מייצגים עוד מאות אמנים אחרים, למנות מטעמם אדם נוסף לוועדת האיתור. הבטחתי כי הדיאלוג עמם יימשך, גם איתי וגם עם המנכ"ל החדש, לגבי דמותו ומדיניותו בעתיד של מוזיאון תל אביב לאמנות, ותינתן אפשרות להבעת דעה בפני כל מי שיש לו בעיה ורוצה להשפיע על המוזיאון. בנוסף הבטחתי כי בוועד המנהל החדש יינתן ייצוג לפחות ל־20% אנשי מקצוע ואמנים".

האמנים המוחים מאשרים כי הגיעו להסכמה לגבי עקרונות אלה, אך לדבריהם הם אינם מכירים בלגיטימיות של הוועד הקיים ועל כן אינם מחויבים לשתף איתו פעולה. יונתן אמיר, מהאמנים שהשתתפו בפגישה, מוסיף: "בימים הקרובים יפורסם 'מכתב בכירים' הקורא לראש העיר לתקן את עיוותי המוזיאון".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות