אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הבנק המרכזי בשוויץ קבע רף תחתון למטבע; הפרנק צולל ב-8% מול הדולר וב-9% מול היורו צילום: בלומברג

הבנק המרכזי בשוויץ קבע רף תחתון למטבע; הפרנק צולל ב-8% מול הדולר וב-9% מול היורו

הבנק הודיע כי לא ייתן למטבע המקומי לרדת מתחת למחיר של 1.2 פרנק ליורו; "השוויצרים הבהירו שההתערבות תהיה בלתי מוגבלת בסכומים"

06.09.2011, 11:54 | שי סלינס

בצעד חסר תקדים, הבנק המרכזי של שוויץ הודיע היום (ג') כי לא יאפשר למטבע המקומי להיסחר ברמה נמוכה מזו של 1.2 פרנק ליורו. מההודעה של הבנק עולה כי אם ירד המטבע אל מתחת למחיר זה הוא ירכוש יורו עד אשר יקבל את המחיר הרצוי לפרנק השוויצרי. הבורסה בשוויץ מגיבה להיחלשות המטבע בעלייה של 4.5%.

"ההתחזות של הפרנק בחודשים האחרונים מהווה איום רציני ביותר על הכלכלה של שוויץ. החשש הוא מכך שנגיע במדינה למצב של דיפלציה (ירידת מחירים) אשר לא נוכל להתאושש ממנה", כך לפי ההצהרה של הבנק המרכזי בשוויץ.

מהבנק הוסיפו כי הם מתכוננים להילחם עם כל האמצעים שעומדים לרשותם על מנת לשמור על מחיר המינימום שקבעו.

הבנק המרכזי באירופה הגיב על המהלך ואמר כי "המהלך של הבנק המרכזי בשוויץ נעשה ללא התייעצות וכל ההשלכות בעקבות המהלך יהיו אך ורק עליו".

איתן אדמוני מנהל מחלקת המט"ח בבנק ירושלים הגיב למהלך של הבנק המרכזי ואמר כי "ברגע שהשוק ידחוף את הפרנק כלפי מטה - יצטרכו להתערב בשוק. האפשרות הסבירה ביותר היא שהם יתחילו למכור פרנק והאפשרות השנייה היא שהם ינהיגו ריבית שלילית על מי שמחזיק את המטבע, כלומר שלא יהיה כדאי להחזיק פרנק לטווח ארוך. צריך לזכור שיש לא מעט מטבעות בעולם ששער החליפין שלהן מקובע למטבע כלשהו אבל אף אחד לא בסדר גודל של הפרנק השוויצרי".

ורד יצחקי, מנכ"לית פריקו ניהול סיכונים אמרה כי "בניגוד לבנק המרכזי ביפן שמבצע התערבויות בשוק המט"ח באופן תדיר באמצעות רכישות דולרים, השוויצרים מנסים לבצע התערבות נקודתית באמצעות הזרמת היצעים לכיוון הדולר והיורו. השוויצרים גם הבהירו שההתערבות תהיה בלתי מוגבלת בסכומים כאשר היעד הוא 1.2 פרנק ליורו. הפרנק השוויצרי התחזק עד היום בעיקר בשל חיפוש של המשקיעים אחר חוף מבטחים בתקופה של אי וודאות, כשהפרנק השוויצרי הוא אחד מהם. הפעילות העסקית של חברות ישראליות עם שוויץ מוגבלת בעיקר לאחזקות פיננסיות הצמודות בחלקן לפרנק השוויצרי, מאידך, ישנן חברות ישראליות שנטלו הלוואות בפרנק שוויצרי ולכן הן בין המרוויחות מהירידה האחרונה של המטבע השוויצרי".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות