אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
איך להזהיר את בתי מהחבר? צילום: Duke Photography

איך להזהיר את בתי מהחבר?

יש דרך קצת יותר מניפולטיבית להעביר את המסר לבת שמן הסתם תתעלם מאזהרותייך: לשאול שאלות

08.09.2011, 10:47 | דן אריאלי

פרופסור יקר,

בתי החלה לצאת עם בחור עצלן וטיפש, שלדעתי ולדעת בעלי רק ידרדר את חייה. איך אפשר לומר לה בעדינות שהוא לא בשבילה בלי להטיף לה מוסר ולזכות בהתעלמות מוחלטת או בתגובה הפוכה? אמא מודאגת

אמא מודאגת יקרה,

אני מניח שמה שאת מרגישה הוא התגובה של רוב האמהות בעולם לרוב החברים של הבנות שלהן. אבל בואי נניח, לצורך השיחה, שאת באמת צודקת והחבר החדש של בתך באמת טיפש ועצלן ורק יזיק לה. מסקרים וראיונות עולה שאנשים יודעים שחובתם להזהיר את חבריהם הטובים מפני בני זוג הרסניים, ובה בעת זאת גם האזהרה שהם הכי פחות ששים לתת. זה חבל, כי חשוב שנדע מתי הסביבה החברתית הקרובה שלנו לא אוהבת את בן הזוג החדש שלנו, אבל מצד שני, מי שמעביר את הבשורה לרוב גורם לעלבון שנשאר זמן רב. לכן את צודקת. מתפקידך להזהיר את בתך מבן הזוג ההרסני שלה, וכפי שרמזת בתשובה שלך, סביר להניח שהבת שלך לא תתייחס לאזהרה ברצינות, ואולי רק תיעלב ממנה.

עצלן, צילום: shutterstock עצלן | צילום: shutterstock עצלן, צילום: shutterstock

אבל יש דרך אחרת, קצת יותר מניפולטיבית, להעביר את המסר, והיא לשאול שאלות. יש שאלות שאנשים לא טורחים לשאול את עצמם, ואם מישהו אחר יעלה את השאלה בפניהם אז בין אם הם ישיבו לשאלה ובין אם לאו, השאלה כבר תהיה שם. והיא תגרום להם לחשוב על מה הם באמת רוצים ועל איך הם מעריכים את העולם סביבם.

למשל, את יכולה פשוט לשאול את בתך משהו כגון: "איך את מסתדרת עם החבר שלך?", "מה את חושבת עליו?", "מה התכונות שאת אוהבת בו? מה את אוהבת בו פחות?". שאלי את בתך שאלות. אל תציעי להן תשובה בעצמך ואל תתווכחי עם התשובות של בתך. תני לה להשיב, וקווי שעצם ההתמודדות עם השאלות תגרום לה לחשוב יותר לעומק על עצמה ועל יחסיה עם החבר שלה.

כן, זה באמת קצת מניפולטיבי, אבל זה גם יעזור לבתך לגלות בעצמה איך היא באמת מרגישה ומה היא רוצה, וזה לבטח יותר יעיל מאשר פשוט לומר לה שהחבר שלה טיפש ועצלן.

הדיסקליימר: שאלות לדן אריאלי: askdan@calcalist.co.il

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

25 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

22.
דווקא לי היה רעיון יותר טוב עם הבת שלי , כאשר הגיע עם בחור לא נחמד
לקחתי אותה לשופינג , ואמרתי לה שהיא יכולה לקנות מה שהיא רוצה רק בתנאי שלפני שהיא לוקחת משהו, היא צריכה לשאול את עצמה את השאלה הפשוטה " למה אני לא צריכה את זה " - בניגוד לשאלה "למה אני צריכה את זה " . מבלבל קצת נכון , ועכשיו אחרי שהיא ענתה וקנתה , בדרך חזרה אמרתי לה שהשאלה ששאלה את עצמה נכונה לכל תחום בחיים שלה. בערב היא הודיע שנפרדה מהחבר , שהיא שאלה את עצמה " למה אני לא צריכה את החבר שלי " - פתאום היו לה המון תשובות.
אור  |  09.09.11
לכל התגובות