אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לידר הורידו המלצה לכיל; "חוששים מהגדלת חלקה בקציר המלח"

לידר הורידו המלצה לכיל; "חוששים מהגדלת חלקה בקציר המלח"

בית ההשקעות ממליץ על המניה במחיר יעד של 49 שקל - גבוה ב-7% ממחירה בבורסה בפתיחת המסחר היום; בעקבות חווד של המשנה ליועמ"ש בעניין מימון קציר המלח בלידר מעריכים כי קיים סיכוי סביר לפגיעה בשווי החברה

07.09.2011, 11:14 | מעין מנלה

בית ההשקעות לידר הוריד את המלצתו למניית כיל עקב הסבירות להגדלת חלקה של הממשלה ברווחי החברה על חשבון בעלי המניות. לידר מעריכים כי תוקם ועדה לבחינת הגדלת חלקו של הציבור ברווחי החברה הנובעים מאוצרות הטבע בים המלח.

מסקנותיה של ועדה זו, כותב עוז לוי, אנליסט בלידר, עשויים להגדיל משמעותית את חלקה של הממשלה ברווחי החברה. בלידר ממליצים על המניה במחיר יעד של 49 שקל לעומת השער הנוכחי של 46 שקל למניה.

בקרדיט סוויס לעומת זאת, העלו את ההמלצה למניה והורידה את מחיר היעד ל-57.8 שקל למניה מ-62.9 שקל למניה. בבנק ההשקעות מציינים כי מחיר המניה אטרקטיבי בעקבות הירידות בערכה בימים האחרונים. האנליסטים של בנק ההשקעות מעריכים כי גם בתרחיש הגרוע ביותר של העלאת המיסוי על הרווח מאוצרות הטבע בים המלח מ-19% ל-50%, המנייה עדיין נסחרת במחיר נמוך בהשוואה למתחרות.

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, אבי ליכט, הגיש שלשום חוות דעת משפטית בנושא קציר ים המלח וטען כי על כיל לשאת חלק משמעותי מעלות הקציר. בלידר מסבירים כי בתחזיות הקודמות לקחו בחשבון כי כיל תישא ב-80% מעלות הקציר וכי עלות מימונו לא מהותית לשווי החברה.

בחוות הדעת התייחס ליכט לשיעור התמלוגים שמעבירה כיל למדינה וקבע כי הוא "נמוך ולא משקף כלל את חלקו הראוי של הציבור מהרווחים ושי לבחון הטלת מס על רווחי היתר של החברה ולהתחיל בבחינה מקצועית לסיכויי החקיקה בנושא". בלידר מעריכים כי המלצה זו של ליכט הגיעה לאחר הערכה משפטית שבחנה היטב את סבירותה לעמוד במבחן בג"ץ.

"לאור המחאה החברתית, חלקו הנמוך של הציבור ברווחי החברה הנובעים בעיקרן מאוצרות הטבע הציבוריים וחוות הדעת המשפטית, סביר להניח שבתקופה הקרובה תוקם וועדה שתבחץ ותמליץ להטיל היטל על חלק מהותי מרווחי החברה הנגזרים מאוצרות הטבע בישראל, בניגוד לתמלוגים הנלקחים מהמכירות ובדומה להיטל ששינסקי שיושם על חברות הגז", כותבים האנליסטים של לידר.

לגבי גובה ההיטל, הוא אמנם עוד לא ידוע אך בלידר מסבירים כי ההיטל הנהוג בקנדה המסתכם ב-35% מהרווחים מעבר ל-90 דולר לטון, וההיטל שהוטל על הרווחים העודפים של חברות הגז בעקבות ששינסקי, עשויים להוות בעבור הוועדה שתוקם קנה מידה לגבי גובה ואופי ההיטל שתידרש כיל לשלם מרווחיה הנובעים מאוצרות טבע בישראל – המהווים כ-70% מרווחיה. למרות שגובה ההיטל לא ידוע בלידר מעריכים כי רמת הסיכון עלתה וקיים סיכוי סביר לפגיעה בשווי החברה.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות