אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלעדי ל"כלכליסט": מוני הראל סיפק לרשות המידע על אמנון ברזילי צילום: טל שחר וראובן שוורץ

בלעדי ל"כלכליסט": מוני הראל סיפק לרשות המידע על אמנון ברזילי

הראל, שותפו לשעבר של ברזילי במטיס קפיטל, מסר לרשות ני"ע את המידע לפיו זה הוציא במירמה, לכאורה, מיליוני שקלים מיפנאוטו

14.09.2011, 07:40 | גולן חזני ואיתי הר־אור

מוני הראל היה מי שסיפק את המידע לרשות ני"ע, ביוזמתו, על שותפו במטיס קפיטל, אמנון ברזילי, מידע שהוביל בסופו של דבר להגשת כתב האישום נגד ברזילי, כך עולה ממסמכים שהגיעו ל"כלכליסט".

הפגישה בין הראל לחוקרי הרשות נערכה ב־5 ביוני 2008. הראל טען בפני החוקרים כי ברזילי קיבל ממשפחת דיין, בעלת השליטה בטרייד מוביל, 50% מרווחי החברה, שנוצרו מההתקשרות העסקית עם חברת יפנאוטו, שנמצאה באותה תקופה בבעלות משותפת של מטיס קפיטל וגד זאבי. טרייד מוביל עוסקת בטרייד אין של רכבים, שחלקם נרכשו מיפנאוטו.

בתמורה לתשלום קיבלה לכאורה טרייד מוביל חשבוניות מחברת אס.אם.אס סחיפו מרקטינג, שבבעלותו של ברזילי, בעבור "יעוץ אסטרטגי". תלונתו של הראל התפתחה לכתב אישום נגד ברזילי שהוגש בבית המשפט המחוזי בת"א. חקירת הרשות העלתה כי ברזילי, ששימש כדירקטור וכממלא־מקום יו"ר הדירקטוריון ביפנאוטו, הוציא ביפנאוטו במירמה לכאורה, בדרך המדוברת במהלך השנים 2006-2005, יותר מ־2.9 מיליון שקל.

האחים דיין נחקרו כמה פעמים בהן הדגישו כי הסכם היעוץ עם ברזילי הוא לגיטימי, אלא שבחקירה מאוחרת חזרו בהם ומסרו גרסה שיש בה להפליל את ברזילי. הסיבה לשינוי הגרסאות של האחים דיין לא ברורה, ואת זה תנסה לההגנה לברר במסגרת שלב ההוכחות שיחל בשבוע הבא.

בכתב האישום נטען כי בהתקשרות הלא פורמלית עם טרייד מוביל הסתיר ברזילי את עניינו האישי בעסקה הן ממנכ"ל יפנאוטו והן מדירקטוריון החברה. על־פי כתב האישום, התקשרותה של יפנאוטו עם טרייד מוביל היתה בגדר עסקה חריגה שלדירקטור בחברה יש עניין אישי בה, וככזו חייבה את אישור דירקטוריון החברה ואת אישור האסיפה הכללית. ואולם, במקום לפעול על־פי החוק, הסתיר ברזילי את הדבר. ברזילי, המיוצג ע"י עו"ד פנינת ינאי, מואשם בעבירות של קבלת דבר במירמה בנסיבות מחמירות, מירמה והפרת אמונים בתאגיד, ועבירות דיווח לפי חוק ני"ע. ברזילי טוען לחפות מוחלטת, כשלטאנתו האחים דיין אולצו ע"י הרשות למסור גרסה המנוגדת לאמת ולזו שמסרו בתחילה.

הודעת הראל לרשות ני"ע נמסרת כשבוע לאחר שזה הגיש בקשה לבית המשפט המחוזי בתל אביב לפירוק חברת אופקים שבבעלותו ובבעלות ברזילי, ושבאמצעותה החזיקו בשליטה במטיס קפיטל. השותפות עלתה על פסים מכוערים והופסקה לבסוף כשהראל רכש את חלקו של ברזילי תמורת מיליוני שקלים בודדים.

מוני הראל מסר בתגובה: "לא היה ולא נברא".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות