אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פתח תקווה אאוט, אשקלון אין צילום: יריב כץ

פתח תקווה אאוט, אשקלון אין

חלה דעיכה בערים פ"ת, כפר סבא, נתניה, חולון והוד השרון, שנהנו בשנים האחרונות מתנופת פיתוח רחבה ומעלייה במספר התחלות הבנייה

15.09.2011, 08:34 | דותן לוי

מפת התחלות הבנייה בישראל שינתה את פניה במחצית הראשונה של 2011, כך לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס). ערים חדשות שעתודות הבנייה שלהן טרם נוצלו עלו על חשבון ערים שנחשבו למובילות בהיקפי הבנייה, לאחר שמרבית השטחים הפנויים בהן הוצאו למכרז בידי מינהל מקרקעי ישראל.

נתוני הלמ"ס, אותם ניתח אתר MNA מחקרי נדל"ן, משקפים מכרזי מינהל שלרוב שווקו ליזמים לפני כשנה וחצי עד שנתיים, ורק עתה קיבלו היתר בנייה. הדירות בפרויקטים אלה כבר נמכרו ברובן, ולכן אף שבערים מסוימות נרשם זינוק של מאות אחוזים במספר התחלות הבנייה, מדובר בדירות שנמכרו ולא צפוי בהן גל שיווקים. עם זאת הנתונים מציגים את המגמה הצפויה בשנים הקרובות.

כך למשל חלה דעיכה בערים פתח תקווה, כפר סבא, נתניה, חולון והוד השרון, שנהנו בשנים האחרונות מתנופת פיתוח רחבה ומעלייה במספר התחלות הבנייה. בהוד השרון ובחולון נרשמה ירידה של 25% ו־21% במספר התחלות הבנייה בהתאמה. פתח תקווה רשמה ירידה במספר התחלות הבנייה על רקע מיצוי הבנייה בשכונת אם המושבות, ובנתניה מגיעה המגמה השלילית על רקע שיווק מרבית הקרקעות בשכונת אגמים.

שינוי חיובי בולט נרשם בקריית גת, גני תקווה, רמלה ורחובות, שנהנו מזינוק של מאות אחוזים בהיקף התחלות הבנייה בהן. מנכ"לית אמבסדור ליאת ישראלי-דנינו מסבירה את הזינוק בקריית גת במיקומה במרכז הארץ, ולדבריה היה זה רק עניין של זמן עד שיגלו אותה. לדבריה, העיר טרם מוצתה ועוד קיימות בה קרקעות לשיווק. לפי ישראל, ניכר כי היזמים הגדולים עדיין לא הגיעו לקריית גת מאחר שעיקר הבנייה בעיר מתבצעת בידי יזמים קטנים מדרום הארץ.

על גני תקווה אומרת ישראלי-דנינו כי היישוב זכה לפופולריות רבה בקרב היזמים ולזינוק במחירים, וכי נותרו בו קרקעות פנויות שיכולות להביא להמשך המגמה. עם זאת, ישראלי סבורה כי ברחובות מוצו השטחים לבנייה ועל כן המגמה החיובית בעיר לקראת סיום.

באשקלון, שזינקה למקום הראשון בהתחלות הבנייה במחצית 2011, נותרו עתודות קרקע רבות. רק לאחרונה "התגלתה" העיר על ידי זוגות צעירים מאשדוד וממרכז הארץ, בזכות השכונות החדשות ותחנת הרכבת שקירבה אותה למרכז. יבנה הצליחה לשמור על מגמה חיובית ועל מיקום גבוה בטבלת התחלות הבנייה, הרבה הודות לפיתוח הנרחב בשכונת יבנה הירוקה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות