אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תביעה: יבואנים גדולים קיבלו הנחות - הקטנים לא ידעו צילום: shutterstock

תביעה: יבואנים גדולים קיבלו הנחות - הקטנים לא ידעו

מתביעה שהוגשה נגד מכון התקנים עולה כי במשך 6 שנים זכו 9 יבואנים גדולים להנחה מצטברת של 2.5 מיליון שקל בגין בדיקות, מבלי שהדבר פורסם באופן רשמי. התובעת: "היבואנים הקטנים סבסדו את הגדולים". מכון התקנים: "הנוהל הופסק"

18.09.2011, 21:44 | טל ליטמן וגולן חזני

על רקע ההמלצות המסתמנות של ועדות טרכטנברג וקדמי לבצע רפורמה משמעותית במבנה מכון התקנים וסמכויותיו, נחשף נוהל מפוקפק למתן הנחות בבדיקות, שניתן ליבואנים גדולים על ידי מכון התקנים - והופסק בעקבות תביעה שהוגשה בעניין לפני כשנה.

התובעת - יבואנית מוצרי חשמל בשם אונליין - טוענת כי מכון התקנים הנהיג מדיניות תעריפים בלתי שוויונית המפלה בין יבואנים שונים. אונליין, שהגישה את התביעה באמצעות עוה"ד רון בן אברהם ובועז בן צור בדצמבר 2010, טוענת כי ההנחות בבדיקות - שבהן מחוייבים מוצרים מיובאים לפי דרישות משרדי הממשלה השונים - הסתכמו בכ־2.5 מיליון שקל, וניתנו ל־9 יבואנים גדולים בלבד, מבלי שהיו ידועות ליתר היבואנים. כמו כן טענה החברה, כי ההסדר הוביל לכך שהיבואנים הקטנים והבינוניים מסבסדים למעשה את הגדולים.

הנוהל שנמצא בלב התביעה מתייחס להנחות בשיעור 5%–8%, שניתנו ליבואנים אשר מחזור הבדיקות שלהם במכון התקנים היה לפחות 500 אלף שקל בשנה בשנים 2005–2010. הנוהל פורסם רק בשנת 2009, באתר האינטרנט של איגוד לשכות המסחר בלבד.

ממכון התקנים נמסר בתגובה: "נוהל ההנחות נעשה כדי לעודד לקוחות גדולים העומדים בתנאים הכספיים ובתנאי האשראי. לקוחות גדולים הם כאלו שהיקף התשלומים שלהם למכון התקנים באותה שנה היה לפחות 500 אלף שקל. הנוהל נודע לאיגוד לשכות המסחר".

לדברי המכון, "הנוהל הופסק לאחר פנייה של באי כוחה של אונליין, שכתוצאה ממנה התברר למנכ"ל דני גולדשטין, שמונה סמוך לפנייה, על הנוהל. גולדשטין פנה ליועץ המשפטי, שחיווה את דעתו כי במקרים שבהם הדין מחייב פנייה למכון, יש לחייב את כל הלקוחות באותו סכום. כתוצאה מכך הוחלט לבטל את הנוהל משנת 2011 ואילך".

ואכן, במכון מדגישים כי כיום לא ניתנות הנחות דיפרנציאליות בתחומים שבהם הציבור חייב לפנות למכון התקנים: "ביטול ההנחות לא גרם להפחתת מחירים, שכן סך ההנחות היה זניח ביחס לסך פעילות המכון, וכן המכון לא העלה מחירים זה 5 שנים". עוד נמסר כי "אונליין חייבת כספים למכון, על כך מתנהל הליך משפטי. היא לא היתה זכאית להנחות, שכן היקף פעילותה עם המכון לא הגיע לסכום המזכה בהנחה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות23 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

23.
התלוננתי ונידפקתי
יום אחד מגיע לי נוטל לוקח 10 נטילות מרוכזות ואני מקבל חיוב של 3400 שח על העבודה שלו .. שעה ! כתבתי למבקר המדינה ! ...... לא איחרה התגובה ״ בדיקות לפי ה ״ספר״ זה עלה לי 150000 שח. ... בבדיקות מיתרות והתאמרות פעם ראשונה שהרגשתי כמו ברוסיה של פעם. לשתוק להוריד את הראש ולאכול אותה !!! לפני -20-10 שנים כל המוצרים שלי היו טלח 0 עלויות. לפני שנתיים 50000 שח בשנה והשנה 200000 שח אחרי התלונה. ! אתה והיא ואת וכולם משלמים את זה !!!!! 
אריק שם בדוי , תל אביב  |  19.11.11
22.
רוצה להצטרף לתביעה אבל פוחד
לצערי אני יבואן קטן שמשלם למכון התקנים סכום של 100,000 ש"ח לשנה. לצערי אני גם מפחד להצטרף לתביעה שכן מכון התקנים עלול "לשרוף" אותי לסגור לי את העסק. אם יהיו עוד 5 יבואנים שיהיו מוכנים להצטרף איתי לתביעה, ולהשאיר את פרטיהם, אני מוכן לממן להם את העלויות המשפטיות (ואפילו לקחת על עצמי את כל הסיכון). נראה את היבואן הישר שירים את הכפפה וישאיר תגובה מטעמו.
יבואן קטן , מרכז  |  24.09.11
20.
עוד דוגמא לעושק ולעוול שנעשה פה
בדיוק על דברים כאלה המחאה על הצדק החברתי מדברת די לשלטון הטייקונים ולשחיתויות מכון התקנים הוא גוף מיותר לחלוטין.. כל מוצר שמגיע לארץ עובר אישור ע"י מכון התקנים של אותה מדינה ולכן אין צורך לבדוק אותו שנית, במיוחד לא במחיר מופרז ועם קומבינות מפה ועד להודעה חדשה מושחתים נמאסתם! לסגור \להקטין משמעותית את מכון התקנים ולהעניש את האחראים על הקומבינות הללו!
אילן , תל אביב  |  20.09.11
19.
מושחתים נמאסתם
ממשיכים לדפוק את הקטנים ולהיטיב עם הטייקונים !!! טרכטנברג צודק ולפניו מבקר המדינה : יש לסיים את הסאגה שנקראת מכון התתקנים הישראלי לסגור אותו ולפטר את אוכלי החינם שנמצאים שם ובראשם המנכ"ל שבמקום לקחת אחריות מגלגל את האשמה על קודמו
חיים צדק חברתי , רמת אביב  |  19.09.11
לכל התגובות