אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אין גרעין? דרוש רגולטור עם שיניים צילום: אוראל כהן

אין גרעין? דרוש רגולטור עם שיניים

הקושי המרכזי בקיומה של חברת ביטוח ללא גרעין שליטה טמון בעוצמת הרגולטור האמון עליה

21.09.2011, 06:51 | רחלי בינדמן

אחת הסוגיות היותר מעניינות שתגיע לשולחן הדיונים באוצר, היא האם נכון בכלל שחברת ביטוח תפעל בלי גב של בעל הון חזק.

חברות הביטוח מנהלות את כספי הפנסיה של הציבור, וברשותן מאזן שכולל היקף התחייבות אדיר לציבור המבוטחים. המפקח על שוק ההון מקפיד ביותר כי הן ישמרו על כרית הון נאותה כדי להבטיח שבכל רגע נתון יוכלו לשלם את כל התחייבויותיהן ללקוחות. במשבר של 2008 נוצר מצב מבהיל כמעט, שבו חברות הביטוח שמשקיעות את כספי ההון העצמי שלהן בשוק ההון הגיעו מתחת לרף ההון העצמי המינימלי הדרוש.

לידין ענתבי, המפקח על הביטוח דאז, היתה כתובת פשוטה לבוא בדרישות: בעלי השליטה, שמהם דרש לבצע הזרמות הון בהיקף של מאות מיליוני שקלים. מאחורי חברת ביטוח ללא גרעין שליטה לא יעמוד יותר בעל הון חזק, אלא שורה של מחזיקים אלמוניים שלא בהכרח ירוצו להשתתף בהנפקת זכויות שההנהלה תציע לבצע. עם זאת, בל נשכח שהמדינה הוכיחה בעבר כי לא תניח לחברת ביטוח לקרוס באופן שיפגע במבוטחים.

נדמה כי הקושי המרכזי בקיומה של חברת ביטוח ללא גרעין שליטה טמון בעוצמת הרגולטור האמון עליה. חברות כאלו ידרשו פיקוח משמעותי יותר, מכיוון שמי שינהל אותן יהיה מנהל שכיר שאין לו אינטרס הוני בחברה, ולכן עלול לקחת סיכונים שלא עולים בקנה אחד עם טובת בעלי המניות. חברות ביטוח במתכונת זו יהיו זקוקות למפקח עם שיניים. יש לתהות אם אגף הפיקוח על שוק ההון, הכפוף לפוליטיקאי ולא לאושיה מקצועית, כשיר לכך - ודי אם ניזכר באוזלת ידו בכל הנוגע להשלכות ועדת בכר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות