אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יו"ר הטוטו: "נכפיל את הכנסות בתוך 3–5 שנים" צילום: נמרוד גליקמן

יו"ר הטוטו: "נכפיל את הכנסות בתוך 3–5 שנים"

צחי פישביין, יו"ר הטוטו־ווינר, חושף לראשונה את כל הנתונים הכספיים של הטוטו ומבטיח לעשות זאת מדי רבעון. "בעלי המניות של החברה הם האזרחים ומגיע להם לקבל מידע עלינו", אומר פישביין, שמקווה שבהתאחדות לכדורגל, בוועד האולימפי ובשאר האיגודים יאמצו אותה גישה

22.09.2011, 10:40 | גולן חזני, אוריאל דסקל ותומר זלצר

שנתיים אחרי ששרת הספורט לימור לבנת מינתה אותו ליו"ר המועצה להסדר ההימורים בספורט (טוטו־ווינר), וזמן קצר לאחר אישור הסכם חסות חדש שבמסגרתו יתמוך הטוטו בהתאחדות לכדורגל בסכום של 79 מיליון שקל על פני שלוש שנים, מנסה צחי פישביין להרים דגל חדש: שקיפות ציבורית.

בראיון מיוחד ל"כלכליסט" חושף פישביין לראשונה את הנתונים הכספיים המלאים של הטוטו, ומבטיח להמשיך במתכונת הדיווח הזו מדי רבעון. "זו הפעם הראשונה שבה גוף ציבורי שאינו מונפק בבורסה מחליט שבעלי המניות שלו הם האזרחים, ומגיע להם לקבל מידע על החברה כאילו היא בורסאית: מגיע להם לדעת איך הטוטו משתמש בכספי ההימורים שלהם לטובת הציבור. אנחנו רוצים לשמש דוגמה ושגופים ציבוריים אחרים, ובהם גם גופי ספורט, ילכו בדרך שלנו", אומר פישביין.

שרת הספורט לימור לבנת רמזה כי המהלך של הטוטו ידרוש שגם גופים אחרים ילכו בעקבות היוזמה: "מדובר ביוזמה מהפכנית שנועדה להפוך את הטוטו לגוף שבאופן וולונטרי לחלוטין, ואף שאינו מחויב בכך, מדווח לציבור על דו"חותיו הכספיים אחת לרבעון", אמרה לבנת. "מהלך זה יוצא לדרך מתוך החלטה שכך צריך לנהוג גוף ציבורי שמנהל כספים ציבוריים. אני בהחלט מקווה שיוזמה זו תשמש דוגמה לגופים ציבוריים נוספים לאמץ את הגישה וללכת בעקבותינו".

אז על פי הנתונים הכספיים, הכנסות הטוטו במחצית הראשונה של 2011 עמדו על כ־762 מיליון שקל, עלייה של כ־2.5% בהשוואה למחצית הראשונה של 2010 (בנטרול הכנסות שנבעו מהימורים על המונדיאל, שמייצג תקופת הכנסות גבוהה ולא מייצגת). הרווח התפעולי של הטוטו עמד במחצית הראשונה של 2011 על כ־176 מיליון שקל, עלייה של כ־8% בהשוואה למחצית המקבילה ב־2010 (בנטרול המונדיאל). "תמיד באים לטוטו בטענות לגבי חלוקת הכספים, אבל אני לא זוכר אי פעם ששאלו מדוע הטוטו לא מייצר יותר הכנסות", אומר פישביין. "אנחנו משנים את החשיבה וקובעים יעד להכפיל בתוך 3–5 שנים את ההכנסות השנתיות מ־1.5 מיליארד שקל כיום ל־3 מיליארד שקל. המשמעות היא שגם ההשקעות בספורט יוכפלו".

צחי פישביין. "הפרטה? פופוליזים", צילום: נמרוד גליקמן צחי פישביין. "הפרטה? פופוליזים" | צילום: נמרוד גליקמן צחי פישביין. "הפרטה? פופוליזים", צילום: נמרוד גליקמן

שומעים את ההבטחות האלה מהטוטו כבר הרבה שנים, ובסוף תמיד מתברר שמדובר בגוף ממשלתי ובירוקרטי שקשה להזיז אותו. מנכ"ל הטוטו לשעבר עופר פרי אמר שחייבים להפריט את כל תעשיית ההימורים כדי לשנות כיוון.

"זה משפט פופוליסטי שנאמר במקום לקדם שינויים מבניים. אני אומר באופן ברור: גם בלי הפרטה, אנחנו נתנהל כמו גוף עסקי ונצליח להגדיל את הכנסות הטוטו ל־3 מיליארד שקל".

איך אתה מתכוון להכפיל את ההכנסות אם אחד מתחומי ההימורים המרכזיים, הכדורגל הישראלי, הוא מוצר נחות?

"נכון שהכדורגל הוא מוצר ההימורים המוביל, אבל צריך לזכור שיותר מ־75% מהמרים על כדורגל בחו"ל. מעבר לכך, בהסכם החסות עם ההתאחדות לכדורגל קבענו פרמטרים שנועדו לשפר את חוויית הכדורגל בישראל, כאשר דוגמה טובה לכך היא העלאת סטנדרט הצילום בטלוויזיה".

יש לא מעט מחקרים שהוכיחו כי מה שקובע את חוויית הצפייה הוא איכות ומראה האצטדיון. גם אם תצלם ב־HD, משחק כדורגל שמתקיים באצטדיון ריק ומוזנח לא יהיה אטרקטיבי.

"השקענו רבות בהקמת אצטדיונים חדשים: בעכו, בנתניה, בפתח תקווה, בחיפה — שם ייחנך בעוד שנתיים האצטדיון הגדול והיפה בישראל, בבאר שבע עומד להיבנות אצטדיון חדש, נסייע לשדרג גם את אצטדיון טדי בירושלים, ובעתיד גם נסייע להגדיל את אצטדיון בלומפילד ב־3,000 מושבים נוספים. תהיה לנו כמות אצטדיונים מספקת בשביל מדינת ישראל, וכרגע חסר עוד אצטדיון אחד באזור אשדוד־אשקלון, והוא בטח יהיה הבא שיקום". פישביין לא ענה אם הטוטו ישקיע בהבאתם של יותר אוהדים למגרשים.

. . .

"מקווה שהשקיפות תחלחל לאיגודי הספורט"

כ־60% מהכנסות הטוטו מופנות לתשלום פרסים לזוכים, כ־15% מהן מופנות לניהול תפעולי (הוצאות תפעול, מכירה ושיווק של כ־131 מיליון שקל במחצית הראשונה של 2011), וכ־25% מההכנסות מופנות להשקעות בספורט (מימון שוטף ופיתוח תשתיות).

במחצית הראשונה של 2011 העמיד הטוטו תקציבי ספורט בהיקף של 75.6 מיליון שקל —37.4 מיליון שקל לאיגודי הספורט ו־38.2 מיליון שקל לאגודות הספורט. במקביל, העמיד הטוטו חסויות ספורט בהיקף של 38 מיליון שקל. בקופת המזומנים של הטוטו נמצאים 830 מיליון שקל — סכום שכבר הוחלט כיצד יחולק לצורך השקעות בתשתיות ספורט.

במהלך המחצית הראשונה של 2011 אישר הטוטו השקעה של כ־402 מיליון שקל (שתבוצע על פני כמה שנים) בהקמת תשתיות ספורט, כאשר כ־184 מיליון שקל מסכום זה מיועדים להקמת 57 אולמות לבני נוער. גם בעניין זה פישביין מציב יעד: "אם בעבר ההשקעות בתשתיות ספורט המיועדות לבני נוער עמדו על 7% מסך היקף ההשקעה בתשתיות של הטוטו, הרי שעד 2020 הוא מבקש להגדיל את שיעור ההשקעה בבני נוער ל־63% מסך ההשקעות. יש פה אמירה של הסטת משאבים כדי לחבר את הנוער בחזרה למגוון רחב של ענפי ספורט. הטוטו הזמין עבודה מקצועית שהעלתה כי במדינת ישראל חסרים כיום 600 אולמות ו־100 מגרשי ספורט, וצריך לסגור את הפער הזה תוך עשר שנים. המטרה שלי היא שהפער ייסגר הרבה קודם".

עד כמה אתה יודע לאן הולך הכסף שאתה נותן לאיגודי ולאגודות הספורט?

"אני מאוד מקווה שהשקיפות שאנחנו מובילים תחלחל גם לאיגודי הספורט. בשנת 2009, למשל, הטוטו העביר לוועד האולימפי 10.5 מיליון שקל והוא הצליח לאסוף עוד 2 מיליון שקל מכל מיני מקומות. מתוך זה, 3 מיליון שקל הופנו למוזיאון החוויה האולימפית שהוא מפעיל. זה רבע מהתקציב, ואחרי זה בוועד האולימפי אומרים שאין להם מספיק כסף להשקיע בספורטאים". מהוועד האולימפי מסרו: "3 מיליון השקלים שהוא מדבר עליהם כוללים פחת, מה גם שאנחנו מנהלים אותו מתרומות. המוזיאון מטרתו להפיץ את המסר והאידיאולוגיה האולימפית".

יו"ר ההתאחדות לכדורגל אבי לוזון משתף איתך פעולה בנושא ההשקעה בנוער?

"בפירוש כן. זה גם שיתוף פעולה וגם פתיחות להקשבה. אמרתי ללוזון בצורה פשוטה: שליפת שפנים מהכובע לא תעזור, צריך לשנות כיוון בצורה דרמטית דרך השקעה בנוער. צריך להביא את הנבחרות הצעירות לרמה גבוהה, וההישגים בבוגרים יגיעו. במסגרת ההסכם עם ההתאחדות לכדורגל, לראשונה יועברו 4 מיליון שקל לקבוצות בליגת־העל לנוער".

איך ההבנה הזו של לוזון מסתדרת עם התוכנית שלו להקים אצטדיון לאומי חדש במקום אצטדיון רמת גן בעלות של כ־900 מיליון שקל?

"הרעיון הזה הוא באמת טירוף: להקים אצטדיון בעלות כזו בשביל ארבעה משחקים בשנה, ועוד לא דיברנו על עלות התחזוקה. עלות התחזוקה שלאצטדיון רמת גן היא 5 מיליון שקל, ומדובר באצטדיון שאינו ראוי למשחק". פישביין טוען כי הנבחרת לא צריכה לשחק באצטדיון לאומי ושכדאי שתעבור מאצטדיון לאצטדיון.

בהתאחדות הודיעו שהטוטו יתמוך בהקמת האצטדיון החדש.

"אז אמרו. אני לא מתכוון להקצות לזה אגורה, עדיף לתת את הסכום הזה לבניית עוד מגרשי כדורגל לנוער".

לוזון אומר שהוא יכול לכסות את ההשקעה.

"אז שיכסה אותה לבד, בלעדיי. ברגע שהאצטדיונים בחיפה ובירושלים יהיו מוכנים, צריך לסגור את אצטדיון רמת גן".

"האתר של הטוטו — קטסטרופה"

אף שהטוטו הוא גוף הימורי הספורט החוקי היחיד הפועל בישראל, ממש לא מדובר במונופול: היקף ההימורים הלא חוקיים בישראל מוערך בכ־15 מיליארד שקל בשנה. פישביין לא נרתע מעידוד הימורים חוקיים: מבחינתו, כל הימור חוקי חדש יגרע הימור לא חוקי קיים. כדי להגדיל את האטרקטיביות של ההימורים החוקיים, הורחב במאי האחרון רישיון ההימורים של הטוטו מ־90 ל־360 משחקים. בין השאר, הותרו הימורים על ענפים חדשים (טניס, כדוריד, בייסבול, פוטבול, כדורעף וספורט מוטורי), ובוצעה התקשרות עם מפעיל בינלאומי לצורך הפעלת הימורים על מירוצי סוסים בחו"ל.

לדברי פישביין, "לאחר תקופה ארוכה שבה הכנסות הווינר לא צמחו באופן משמעותי, אנחנו רואים ברבעון השלישי של 2010 צמיחה יפה — והרחבת תוכניית ההימורים תורמת לכך מאוד. אם אתה מנהל חנות מכולת, אתה יכול להרוויח כמו חנות מכולת. אם אתה מנהל סופרמרקט, אתה יכול להרוויח כמו סופרמרקט. הקיץ זו היתה הפעם הראשונה שבה הצענו הימורים על היו.אס אופן — ולקופה נכנסו 170 אלף שקל. ביום ראשון האחרון, שבו היו משחקים של שתי התל אביביות ומכבי חיפה לצד ההתמודדות בין מנצ'סטר יונייטד לצ'לסי בפרמיירליג, גרפנו את הכנסות השיא של העונה — 8 מיליון שקל. אז אנחנו כבר מתחילים לראות את הפירות".

איך אתה יכול להתחרות בהימורים הלא חוקיים כשאתר האינטרנט של הטוטו כל כך מיושן ולא ידידותי?

"אתם צודקים: אתר האינטרנט הנוכחי של הטוטו הוא קטסטרופה, ולמעשה לא מתחרה באתרים הלא חוקיים הקיימים. במובן הזה הטוטו נכשל: יש לנו כלי מנוון ולא ידידותי, והאתרים הלא חוקיים שמשתמשים בטכנולוגיה חדשנית גורפים את השוק. מהרגע שהגעתי לטוטו אמרתי שהמערכות הטכנולוגיות פה הן ברמה של כיתה א', ולכן יצאנו למכרז בינלאומי להקמת אתר אינטרנט חדש ומערכת לניהול סיכונים. אנחנו מצפים שברבעון השלישי של 2012 נהיה מוכנים. הפוטנציאל מאוד גדול: חברות ממשלתיות מקבילות בעולם הגיעו כבר לכך ש־25%–30% מההכנסות נובעות מפעילות אינטרנטית".

חוץ מהטכנולוגיה, אתר הימורים לא חוקי מציע פרסים יותר גבוהים בהשוואה לטוטו.

"אם אכן נצליח לשדרג את מערכת ניהול הסיכונים של ההימורים האינטרנטיים, נצליח לתת יחסי הימורים טובים יותר. זו תהיה מערכת שתעמוד מול כל תחרות בשוק".

אז הלקוחות יכולים לחכות לרבעון השלישי של 2012 שבו יקבלו יחסי הימורים טובים יותר מהטוטו?

"לא, זו תהיה הכרזה יומרנית מדי. אבל בטוח שהלקוחות יקבלו מערכת הרבה יותר ידידותית ומתקדמת. יהיה הרבה יותר כיף להמר באתר האינטרנט שלנו. צריך להבין שהמלחמה בהימורים הלא חוקיים היא לא רק מאבק משטרתי והקפדה של חברות כרטיסי אשראי: זה תלוי גם ביכולת של הטוטו לתת מענה תחרותי אטרקטיבי".

מוקד משיכה מרכזי של ההימורים הלא חוקיים הוא האפשרות לבצע Betting־Live. הטוטו לא ייתן מענה לכך.

"אין ספק שה־Live Betting יכפיל את ההכנסות של הטוטו בלי בעיה. ניסינו לקבל רישיוןל־Live Betting, אבל בשלב זה המדינה חושבת שמהלך כזה יעודד הימורים בצורה לא מידתית ולכן הסכימה לאפשר לנו הימורים על מירוצי סוסים בחו"ל. הגדלת תוכניית ההימורים והימורי הסוסים היתה חשובה לנו, ולכן העדפנו להתפשר".

האם התקווה שאתה תולה במירוצי הסוסים, שזו תרבות ספורט אחרת לחלוטין מזו הנהוגה בישראל, מוצדקת?

"אנחנו נציע את ההימורים כ־Fun ולאו דווקא למהמרים מומחים. נציע שידור אונליין של המירוצים באתר האינטרנט שבו יתבצעו ההימורים, ואם נצליח להעביר את החוויה למהמרים — זה בהחלט יכול לדבר אליהם".

אז עכשיו אתה כאן ותכף יגיע שר ספורט חדש ולא תהיה כאן.

"אני חושב שלטוטו יש עוצמה משלו. אני אישית הבאתי פן יותר עסקי שאומר, בוא נייצר יותר כסף לטובת הספורט ובוא נשקיע אותו בצורה יותר אסטרטגית וארוכת טווח".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות