אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תגובות: "החריגות מובאות בחשבון באומדני הביצוע" צילום: שאול גולן

תגובות: "החריגות מובאות בחשבון באומדני הביצוע"

משרד האוצר: ביצוע פרויקטים באמצעות חברות ייעודיות תוך השגחה ופיקוח חיצוניים הנו מנגנון שמנסה לאזן ולפקח באופן מיטבי לצורך עמידה בהיבטים אלו

22.09.2011, 08:39 | נתי יפת וליאור גוטמן

ממשרד האוצר נמסר: "פרויקטי התשתית במדינה מבוצעים בעיקרם באמצעות חברות ממשלתיות ייעודיות. כך בין היתר, כבישים מבוצעים באמצעות החברה הלאומית לדרכים, חברת כביש חוצה ישראל והחברות העירוניות, ומסילות הרכבות מבוצעות באמצעות חברת רכבת ישראל והחברה הלאומית לדרכים (מע"צ). ככלל, החברות האמורות פועלות לביצוע הפרויקטים תוך עמידה בתקציב ובזמן.

"כדי לבסס את הפיקוח והבקרה על החברות האמורות ביצעה המדינה, באמצעות משרדי האוצר והתחבורה, מכרז לבחירת חברות בינלאומיות שיבצעו את הפיקוח והבקרה על הפרויקטים האמורים; וזאת מבלי לגרוע מחובתן של החברות הממשלתיות האמורות לבצע פיקוח ובקרה פנימיים על אופן ביצוע הפרויקטים.

"במע"צ התרחשה בשנים האחרונות מהפכה זוטא, ורובם המכריע של הפרויקטים שהובאו לאישור המדינה התבצעו תוך עמידה בלוחות הזמנים ובתקציב שנקבע, ולעתים קרובות אף תוך הקדמת פתיחתם של פרויקטים. שאלת הפיצויים איננה רלבנטית, וזאת מאחר שנושא החריגות הובא בחשבון בתוך אומדני הביצוע של הפרויקטים, שכן ביצועם של פרויקטים מורכבים דורש התאמות ושינויים אד־הוק בהתאם לקצב ולאופן התקדמות הפרויקט, ואין בכך כדי להעיד על התייקרות עלות הפרויקטים.

"אין ספק שנושא ביצועם של פרויקטי תשתית בארץ ובעולם, בהיבטים של זמן וכסף, הוא נושא שמצריך עבודה רבה ומאומצת, ולעתים לא ניתן לאמוד ולחזות את הדברים מראש. עם זאת, ביצוע פרויקטים באמצעות חברות ייעודיות תוך השגחה ופיקוח חיצוניים הנו מנגנון שמנסה לאזן ולפקח באופן מיטבי לצורך עמידה בהיבטים אלו".

מחברת שפיר נמסר: "שפיר מציעה מחירים תחרותיים, לטובת הציבור, במכרזים רבים שבהם היא לוקחת חלק. במכרזים רבים אחרים מתברר כי מתחרותיה של שפיר מצליחות להציע מחיר תחרותי יותר, ועל התחרות הרבה הקיימת בענף יש לברך. שינויים לא מתוכננים בפרויקטים מורכבים והקשורים לנסיבות אובייקטיביות וסובייקטיביות מאפיינים כמעט כל פרויקט תשתית המבוצע במדינה. שפיר גאה בכך שהצליחה תמיד להגיע לעמק השווה מול המדינה, וליישב את כל ההדורים מחוץ לבתי המשפט".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

2 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

2.
"חריגות ביצוע"- הסבר
בכל פרויקט יש עלויות בלתי צפויות שנלקחות בחשבון. הבעיה מתחילה מהמכרז, שבו בוחרים את הקבלן הזול ביותר גם אם הוא זול מהאומדן ב20% (וברור לכולם שלא יתכן לבצע כל כך בזול) מכאן הקבלן יעשה שמיניות בשביל להשיא רווחים, והוא יעשה. הקבלן הזול ביותר לעולם יהיה הקבלן היקר ביותר. יש פער בין המכרז לבין מה שקורה בשטח, את הפער הזה מלווים מערכת ניהולית מתחום ההנדסה שמידיי פעם אנחנו שומעים על קשירת קשר לקויה עם הקבלנים. אחרי שהסברתי מניין נובעות ה"חריגות" אסביר שלעיתים קרובות יש חריגות ביצוע אמיתיות, שנובעות מכשלים בתכנון.
ארז , רחובות  |  26.09.11
1.
תגובה שמורה על אנשים מסוכנים מושחתים אינטלקטואלית (ויש לקוות שלא בעוד תחומים)
ערכו השוואה בין מה שמקובל בפרוייקטים מקבילים בעולם הרחב, ולאו דווקא בסין, ותראו את ההבדלים העצומים בין ישראל לשאר העולם. התמונה מזעזעת - והמושחתים משקרים בלי להניד עפעף. כל זאת, על גב החברה, על גב החלשים, תוך רמיסת כל סיכוי לצדק חברתי.
חג , ת"א  |  22.09.11