אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פסגות מפקיר את בעלי האג"ח בדוראה: יממש את מניות אורתם צילום: דימיטרי שבצ'נקו

פסגות מפקיר את בעלי האג"ח בדוראה: יממש את מניות אורתם

בית ההשקעות יממש 42% ממניות אורתם סהר, שהועמדו לטובתו כבטוחה על ידי דוראה, במהלך שמבטל את הסדר החוב של בעלי האג"ח האחרים עם נאוסיטי. את המניות צפוי לרכוש אמיר נחום, שותפה של דוראה בשליטה באורתם סהר

22.09.2011, 07:22 | לירוי פרי

נראה כי בפסגות מאסו בסחבת בדוראה והחליטו לממש את הבטוחה שהועמדה לטובתם מטעם החברה - 42% ממניות חברת הנדל"ן אורתם סהר. זאת למרות ההסכמה העקרונית שהושגה רק לפני שבוע באשר לקבלת מתווה ההשקעה מצד נאוסיטי של אהוד בן־ש"ך - הסכמה שכעת אינה רלבנטית עוד.

במכתב שנשלח אתמול מטעם נציגות בעלי האג"ח למנכ"ל נאוסיטי, ארז גולן, נכתב כי "נציגי פסגות עומדים על הודעת הפירעון המיידי וכן הודיעו כי בכוונתם לממש את הבטוחה - מניות אורתם סהר ששועבדו". עוד נכתב כי משמעות הדבר היא "כי החברה הולכת לשנות את פניה".

בינואר 2010 העמיד פסגות לדוראה, שבשליטת בצלאל איגר, הלוואה בסכום של 55 מיליון שקל, בריבית עתק של כ־8%, כנגד שעבוד על 42% מניות אורתם סהר ששוויין בבורסה, נכון לאתמול, עומד על 50 מיליון שקל. עיקר הכסף שימש לצורך המשך התנהלותה של דוראה וכן לטובת המשך התשלומים השוטפים לבעלי האג"ח. אלא שכבר אז היו שתהו על כך שדירקטוריון דוראה אישר קבלת הלוואה שכזאת בריבית כה גבוהה, במקום להכריז כבר אז על כניסה להסדר חוב - צעד שהיה מותיר כספים ונכסים נוספים בחברה עבור כלל הנושים.

פסגות הודיע כבר בשבוע שעבר על העמדת החוב לפירעון מיידי, אלא שאז ביקשה דוראה להשהות את הבקשה בכמה ימים, אך אתמול, כאמור, הודיעו בפסגות כי בית ההשקעות מחפש קונה למניות אורתם סהר. אם וכאשר תמומש הבטוחה, הרי שאמיר נחום, בעל השליטה הנוסף באורתם סהר (42.6%), צפוי לרכוש את המניות מפסגות. בתחילת השבוע הודיע כבר נחום כי הוא שוקל להפעיל את הליך ה־BMBY (Buy Me Buy You) במסגרת הסכם השליטה באורתם סהר. המנגנון מאפשר לכל אחד מהצדדים לספק הצעה לרכישת חלקו של הצד השני, בעוד שזה האחרון צריך להחליט האם למכור את חלקו בסכום המוצע או לרכוש את חלקו של המציע באותו הסכום שהוזכר.

המהלך של פסגות מעמיד את דוראה בפני מצב חדש, שצפוי לפגוע בבעלי האג"ח. פרט לפסגות, גם קרן בראשית נחשבת לנושה מובטח, והיקף החוב של דוראה עבורה מסתכם בכ־115 מיליון שקל ונושא ריבית שנתית של כ־9%. זאת כנגד שעבוד על מניות ליברטי שבשליטת דוראה (78%), שערכן בבורסה נמוך מקרן ההלוואה ומסתכם בכ־87 מיליון שקל וכן מספר נכסים זניחים יחסית באנגליה וגרמניה. אם בראשית תחליט לממש את אחזקתה, הרי שדוראה תיוותר עם נכס אחד בפתח תקווה ושני נכסים ברוסיה ונכסים. על פי נייר פנימי של דוראה, במקרה של פירוק, יקבלו בעלי האג"ח סכום שנע בין 20 ל־30 מיליון שקל לעומת חוב כולל עבורם שמסתכם בכ־210 מיליון שקל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות