אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בעקבות פרשת ההונאה: התפטר מנכ"ל UBS צילום: בלומברג

בעקבות פרשת ההונאה: התפטר מנכ"ל UBS

דירקטוריון הבנק קיבל את התפטרותו של אוסוולד גרובל לאחר ההפסד בסך 2.3 מיליארד דולר בפעולות לא חוקיות לכאורה, שביצע הסוחר קוויקו אדובולי; המחליף הזמני: סרג'יו ארמוטי

24.09.2011, 13:25 | סוכנויות הידיעות

דירקטוריון UBS קיבל היום (שבת) את התפטרותו של המנכ"ל אוסוולד גרובל, לאחר שהבנק הפסיד 2.3 מיליארד דולר בפעולות בלתי חוקיות במסחר לכאורה שביצע הסוחר קוויקו אדובולי, והודיע כי מינה את סרג'יו ארמוטי במקומו לעת עתה. זאת לאחר שבשבוע שעבר הצהיר גרובל כי אינו שוקל להתפטר ואינו חש אשמה בשל הפרשה.

"גרובל חש שמחובתו לקחת אחריות על תקרית המסחר הבלתי-מורשה שאירעה לאחרונה. זוהי עדות לעקרונות וליושרה שלו", אמר היו"ר קספר ויליגר.

גרובל (67), סוחר לשעבר, שעבד בקרדיט סוויס לפני עשור, הגיע ל-UBS ב-2009 כדי לנסות ולסייע בארגון מחדש בבנק, לאחר שכמעט קרס ב-2008 עקב הפסד של יותר מ-50 מיליארד דולר על נכסים רעילים. ארמוטי (51), תושב אזור טיצ'ינו בשוויץ, הצטרף ל-UBS באפריל לאחר שעבר מיוני קרדיט, וזאת לתפקיד ראש מחלקת אירופה, המזרח התיכון ואפריקה בבנק. לפני שהצטרף ליוני קרדיט ב-2005 הוא עבד במריל לינץ' במשך 18 שנה.

 

"עם ניסיונו הנרחב בתעשייה ובשיתוף הצוות הניהולי הבכיר, ארמוטי ימשיך ביישום האסטרטגיה של UBS", אמר ויליגר, והוסיף שהדירקטוריון ימשיך לחפש מחליף קבוע לגרובל.

הדירקטוריון גם אשרר את האסטרטגיה "המשולבת" של הבנק, הכוללת פעילות בתחומי ניהול ההון, בנקאות השקעות, ניהול נכסים ופעילות קמעונית ותאגידית בשוויץ, אך מסר כי רצוי להאיץ את הארגון מחדש בבנקאות ההשקעות. "בעתיד בנק ההשקעות יהיה פחות מורכב, יטמון בחובו פחות סיכון וישתמש בפחות הון כדי להפיק תשואות אמינות ולתרום באופן מיטבי ליעדים הכוללים של UBS", אמר ויליגר. 

פגישת הדירקטוריון של UBS, אחת מארבע פגישות קבועות מדי שנה, הייתה אמורה להסתיים אתמול, לפני מירוץ הגראנד פרי בסינגפור, המתנהל במימון הבנק, שם המנהלים הבכירים ינסו להרגיע את הלקוחות הגדולים. אולם הדיונים נמשכו היום בשיחת ועידה, לאחר שהדירקטוריון עזב אתמול את סינגפור, וחלק מהדירקטורים שבו לשוויץ.

גרובל שותק

גרובל שמר אתמול על שתיקה בסיום פגישה עם דירקטוריון המוסד בסינגפור. הניו יורק טיימס דיווח כי גרובל היה הראשון מבין חברי ההנהלה הבכירה והדירקטוריון של הבנק שעזב את הפגישה, וסירב לענות על שאלות העיתונאים. מיד בצאתו ממשרדי הבנק נכנס למושב האחורי של מכונית מרצדס. מספר חברי דירקטוריון עזבו כשלושים דקות לאחר מכן, גם הם סירבו להגיב על שהתרחש בפגישה. 

קרן ההשקעות של ממשלת סינגפור - בעלת המניות הגדולה ביותר ב-UBS – מסרה בתחילת השבוע בהצהרה פומבית נדירה כי היא מודאגת מההידרדרות בבנק וקראה לו לפעול להשבת האמון בו.

ביום חמישי קבע שופט בבריטניה כי אדובולי, הסוחר המואשם בהונאת המסחר הגדולה בבנק, יישאר במעצר עד לשימוע הבא בעניינו בחודש הבא. על פי החשד, ההונאה התבצעה בין החודשים ינואר לספטמבר השנה, אולם חלק מהפעולות הלא חוקיות שלהן היה אחראי אדובולי החלו עוד בשנת 2008, שנתיים לאחר שהחל לעבוד ב־UBS כמתמחה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות