אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ועדת טכרטנברג: יישום מלא של חוק חינוך חובה מגיל 3 צילום: רונן טופלברג

ועדת טכרטנברג: יישום מלא של חוק חינוך חובה מגיל 3

לפי הוועדה, על המדינה לפעול ליישומו המלא של החוק, אשר נחקק עוד ב-1984, בתוך שלוש שנים; כמו כן, ממליצה הוועדה על הענקת שתי נקודות זיכוי מס לגברים שלהם ילדים מתחת לגיל 3

26.09.2011, 17:44 | ליאור בן דוד

ועדת טרכטנברג פרסמה היום (ב') את המלצותיה גם בנושא החינוך, עם התייחסות נפרדת לקבוצות גיל שונות. לפי ההמלצות, על המדינה ליישם את חוק חינוך חובה מגיל 3, להגביר את סבסוד והיקף המוסדות המפוקחים עבור ילדים עד גיל 3 ואף להעניק סיוע להורים עובדים דרך נקודות זיכוי מס.

חוק חינוך חובה חינם מגיל 3 חוקק כבר בשנת 1984 וקבע כי על המדינה לדאוג למסגרת חינוכית מפוקחת עבור כל הילדים מאותו גיל. עם זאת, החוק יושם באופן חלקי ביותר רק באזורי עימות, שכונות בהן מתגוררת אוכלוסיה ממעמד סוציו-אקונומי נמוך, באזורי עדיפות לאומית וכחלק מפרוייקט שיקום שכונות. כ-80 אלף ילדים, שהם כ-27% מהילדים בשכבת הגיל 3-4 בישראל, הולכים כיום למסגרות פרטיות שאינן מפוקחות או שאינם נמצאים במסגרת כלל.

הוועדה ממליצה לממש את החוק בהדרגה עד ליישום מלא בעוד כ-3 שנים. עלות יישום החוק על כל ילדי ישראל מוערכת על ידי הוועדה בכ-7.2 מיליארד שקל בחמש השנים הבאות, זאת בנוסף ל-2.6 מיליארד שקל שיוקצו לבינוי והקמת גנים חדשים.

לגבי קבוצת הגיל שעד גיל 3, המליצה הוועדה להעביר את סמכות הפיקוח ממשרד התמ"ת למשרד החינוך, להגביר את סבסוד והיקף המוסדות המפוקחים ולהעניק סיוע להורים עובדים בצורת שתי נקודות זיכוי מס לגברים שלהם ילד מתחת לאותו גיל. נקודות זיכוי המס לגברים יפנו הכנסה נוספת של כ-420 שקל לחודש לכל ילד בגילאים הרלוונטים. כיוון שרק 25% מהנשים מגיעות כיום לסף המס, מעדיפה הוועדה להעניק את הזיכוי לגברים - ש-75% מהם מגיעים לסף המס.

יישום המהלך יקטין את הכנסות המדינה ממסים בכמיליארד שקל בשנה. לצורך העברת הסמכויות למשרד החינוך, ממליצה הוועדה להקים צוות יישום בראשות שר החינוך ובהשתתפות נציגי התמ"ת והאוצר לגיבוש תוכנית יישום, שיגיש את המלצותיו עד תחילת 2012. העברת הסמכויות תתרחש עד לתחילת שנת הלימודים הבאה.

עלות ההמלצה - 1.7 מיליארד שקל לבניית מעונות ותמרוץ מעונות פרטיים להיכנס לפיקוח, ו-1.8 מיליארד שקל לסבסוד ושיפור מערך הפיקוח וההדרכה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות