אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תגובות להמלצות  - דפני ליף: "לא מדובר בשינוי מרחיק לכת, אפילו לא המעט שחשבנו שאולי יפתיעו אותנו" צילום: נמרוד גליקמן

תגובות להמלצות - דפני ליף: "לא מדובר בשינוי מרחיק לכת, אפילו לא המעט שחשבנו שאולי יפתיעו אותנו"

פרופ' יונה: "טרכטנברג לא ביצע צעדים נועזים. אין פה שום ניסיון לאתגר את הממשלה ולבקש ממנה לנקוט בצעדים דרסטיים כדי לתת מזור לתחלואי החברה הישראלית"; עיני: "על פניו נראה שההמלצות מאכזבות ואינן מביאות בשורה"

26.09.2011, 18:55 | תומר אביטל ומיקי פלד

"אני מכבדת את פרופ' מנואל טרכטנברג ואנחנו הקשבנו בצער רב למסקנות המאכזבות המיישמות מדיניות כלכלית שהביאה אותנו למצב ההקיים. לי קשה עם כך שיש שימוש בעולם המושגים של המחאה שיכול להטעות את הציבור"- כך אמרה דפני ליף, מראשי המחאה החברתית, בתגובה לפרסום המלצות ועדת טרכטנברג.

"לא מדובר בשינוי מרחיק לכת", הוסיפה ליף. "טרכטנברג אמר את זה בעצמו. הוועדה הזו לא נראית לי נושאת פירות, אפילו לא המעט שחשבנו שאולי יפתיעו אותנו". ליף הוסיפה, כי "מחר בשעה 11:00 תהיה מסיבת עיתונאים משותפת עם צוות המומחים בה נציג את המתווה שלנו יחד עם החזון ההולך ומתגבש של ועדת המומחים. המחאה תמשיך להתקיים".

מנהיגה אחרת של המחאה, סתיו שפיר, אמרה בראיון לערוץ 2: "אין פה שום שינוי מדיניות או כיוון. מסתבר שאין לטרכטנברג מנדט, למרות שיש לו רצון טוב. אנחנו מאוד מאוכזבים, ומחויבים להמשיך לצאת לרחובות".

פרופ' יוסי יונה: "טרכטנברג לא ביצע צעדים נועזים"

פרופ' יוסי יונה, ראש ועדת המומחים של מטה המאבק יחד עם פרופ' אביה ספיבק, אמר ל"כלכליסט", כי "טרכטנברג עצמו כבר הודיע עם תחילת ההדלפות של ההמלצות שלו שהוא עצמו יודע שאין בהן משום מתן מענה הולם למצוקות והתחלואים של החברה הישראלית. זו היתה התגובה העקרונית והבסיסית שלנו לכל אורך הדרך.

"אין פה שום ניסיון לאתגר את הממשלה ולבקש ממנה לנקוט בצעדים דרסטיים כדי לתת מזור לתחלואי החברה הישראלית. צעדים דרסטיים זה בראש ובראשונה לבטל את כלל ההוצאה הפיסקאלי. הוא-הוא הנזק המרכזי ממנו סובלת החברה הישראלית. מדיניות הממשלה היא כזו שקובעת תוואי יורד למשקלה של הממשלה בתוצר ולכן הממשלה קיבלה על עצמה את העיקרון שאומר אנחנו נקציב פחות לשירותים החברתיים. הקריסה שמתרחשת בתחומי הבריאות, הרווחה והדיור הם פועל יוצא של מדיניות.

"טרכטנברג לא ביצע צעדים נועזים וכאשר ההמלצות יעלו בפני שרי הממשלה ויתחיל הדיון עליהם, הם יכורסמו. לכן אין בהן בשורה. השיטה כשלה ולכן והוירוס שגרם למחלה לא יכול להינתן לחולה כתרופה. טרכטנברג רק מנציח את השיטה הקיימת".

יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, אמר בתגובה להמלצות כי "על פניו נראה שהן מאכזבות ואינן מביאות בשורה לצעקה האמיתית שעלתה ממצעדי המחאה ההמוניים. יתרה מזאת, נראה כי חלק גדול מהמסקנות עלול אף להוביל לפגיעה בציבור עובדים גדול. בימים הקרובים נלמד את המסקנות לעומקם ונתייחס אליהם".

ממפלגת קדימה פורסם בתגובה כי "המלצות ועדת טרכטנברג מהוות אכזבה מהדהדת לציבור הישראלי, אשר ציפה לשינוי אמיתי בסדרי העדיפויות במדינה, וניסיון מלאכותי לסתימת הזעקה החברתית בפלסטר. יו"ר קדימה, ציפי לבני, הטילה על צוות בראשותו של שר האוצר לשעבר, רוני בראון, לרכז מיידית את דרכי הפעולה הנדרשות, פרלמנטרית וציבורית, מטעם קדימה נוכח המלצות הדו"ח, ולקראת המשך העיסוק בו ויישום ההמלצות בוועדת הכספים בריכוזה של ח"כ רוחמה אברהם בלילא".

 

יגאל רמב"ם, ממובילי מחאת האוהלים של הקיץ: "מסקנות ועדת טרכטנברג מראות על הבנה והכרה של הממשלה כי אכן קיימת בעיה אמיתית בחברה הישראלית. אולם בשביל לפתור בעיה זו יש צורך בשינוי מהותי ומשמעותי הרבה יותר ממה שמציגה הועדה, אשר מלכתחילה לא הייתה זו שאמורה לתת את הפתרון האמיתי. הדרך ליצירת מפנה חברתי אמיתי נמצאת אך ורק בידי כנסת ישראל. ובכדי לקיים דיון אמיתי וכנה, חייבת הכנסת להורות על פתיחת התקציב מחדש והעלאתו לדיון במליאה".

ישי סקלי, ראש מאהל נורדאו, אשר אף הופיע בפני הועדה הוסיף: "כבר לפני חודש, בעת שהופעתי בפני הוועדה, התרעתי ואמרתי: מסקנות ועדת טרכטנברג הן רק טיוטה לעיון הציבור, אנחנו מתכוונים ללמוד היטב את מסקנות הועדה ולהגיב בצורה עניינית ורצינית. אבל אנחנו גם מבינים ויודעים - ועדת טרכטנברג לא תפתור את כל הבעיות, וכדי להשיג את כל מה שהחברה הישראלית צריכה יש צורך ללכת בדרך ארוכה, רצינית, וברורה הרבה יותר. ולכן חבריי ואני יזמנו הקמת תנועת מחאה אזרחית שתדאג להבטיח עתיד חברתי טוב יותר".

  

סער: להמשיך ולהשקיע בחינוך

 

שר החינוך, גדעון סער, קורא לאישור המלצות ועדת טרכטנברג על ידי הממשלה וקביעת לוח זמנים ברור ומחייב לביצוען.  "הוועדה עשתה עבודה מקצועית, רצינית ואחראית", אמר סער. "יש לראות בהקצאת המשאבים למערכת החינוך כהשקעה ולא כהוצאה. צריך להמשיך ולהשקיע באופן עקבי בחיזוק מערכת החינוך במטרה להעמיד את מערכת החינוך בשורה אחת עם מערכות החינוך המובילות בעולם. למדינת ישראל אין את הפריבילגיה לא להשקיע בחינוך. במידה רבה הקיום שלנו תלוי באיכותה של מערכת החינוך".

ליצמן עוקץ את ההמלצות

בלשכת סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, עוקצים את המלצות ועדת טרכטנברג בנוגע לתחום הסיעוד ואומרים תכניות משרד הבריאות עצמו רחבות הרבה יותר.

ליצמן אמר לאחר הצגת הדו"ח, כי "אני שמח שוועדת טרכטנברג קראה את תכנית הרפורמה של משרד הבריאות והתייחסה לכך במסקנותיה, אך חבל שלא יישמו אותה כלשונה, שכן התכנית המוצעת הינה חלקית ביותר, לא נותנת מענה מספק לקשישים ואפילו מרעה את מצבם של חלק מהאזרחים. במקום להוריד את הנטל מהאזרחים, הולכים להקשות עוד יותר על חלק מנזקקי הסיעוד, מה שאינו עולה בקנה אחד עם עקרון הצדק החברתי, שהוועדה חרטה על דגלה".

בלשכת ליצמן הוסיפו בעוקצנות על כך שטרכטנברג כמעט ולא התייחס בדוח שלו למצב מערכת הבריאות ואמרו כי "ברור גם כי המלצה של עמוד אחד אינה יכולה להחליף תכנית רפורמה מלאה שנכתבה לאחר חודשים של התעמקות בנושא וניתוח יסודי של הכשלים הקיימים במערכת הזו. גם מבחינה תקציבית, הצעת הועדה היא של עד 600 מיליון שקל תוספת בשנה, ללא הבטחה של מקורותיה ואי שחיקתה, לעומת פי שתיים בהצעת משרד הבריאות והבטחת קידומה התקציבי לאורך שנים. אם רוצים לתת מענה אמיתי לנזקקי הסיעוד, יש לאמץ את המלצות משרד הבריאות, אשר מקלות על האזרח, יוצרות רצף טיפולי ומעמידות את נזקק הסיעוד במרכז העניינים. משרד הבריאות ימשיך במאמציו בתוך הממשלה עד ליישום מלא של הרפורמה המוצעת על ידו, המציבה את הקשיש במרכז, ומארגנת את מערך השירותים באופן יעיל, נגיש וצודק יותר מזה הנוכחי".

התוכנית עליה מדברים במשרד הבריאות כוללת את הכפפת כל תחום הסיעוד, הפזור היום על פני חמישה משרדי ממשלה, תחת קורת גג אחד של המשרד והגדלת התקציב המופנה לנושא, במקביל להעלאה של כ-0.5% במס הבריאות.

"הוועדה - שלוחה של נתניהו"

   

יו"ר מפלגת העבודה, ח"כ שלי יחימוביץ, אמרה בתגובה להמלצות הוועדה: "ועדת טרכטנברג היא שלוחתו של נתניהו. מטרתה היא העמקת המדיניות הקפחטליסטית".

בסיעת 'ישראל ביתנו' מיהרו למתוח ביקורת על מסקנות הוועדה. לדברי ח"כ פאינה קירשנבאום, "אין זו הפתעה כי מסקנות ועדת טרכטנברג הן אכזבה ציבורית. הוועדה, אשר הורכבה מפקידים אשר במידה רבה היו אחראים על המדיניות הפוגעת במעמד הביניים, לא הצליחה להביא בשורה לציבור באף אחד מהתחומים עליהם הייתה אמונה".

עוד הוסיפה "חמור מכך, הנושא החשוב ביותר, הדיור, לא הניב פתרונות אמיתיים לציבור ולא התקבלה החלטה לגבי תנאי סף לזכאויות. החשש שלי הוא כי האחראי על התחום, שר השיכון אריאל אטיאס, יקבע, כהרגלו, זכאות על פי כמות ילדים ולא על פי השתכרות ושירות בצה"ל, כפי שהיה ראוי".

ח"כ זהבה גלאון (מרצ) אמרה מנגד כי "ועדת טרכטנברג נמנעה מלהמליץ על צעדי התמודדות עם שתי הפרות הקדושות של ממשלת נתניהו - החרדים והמתנחלים. את המחיר של השיקולים הפוליטיים ישלם הציבור הישראלי."

עו"ד ערן וינטרוב, מנכ"ל ארגון לתת: "ההמלצות של ועדת טרכטנברג הן אולי התחלה, אבל אין בכוחן לחולל שינוי מהותי בסדרי העדיפויות הלאומיים של ממשלת ישראל והן לא מביאות בשורה או תקווה למאות אלפי המשפחות הנזקקות, שייאלצו להמשיך ולהיתלות בעמותות הסיוע שיעזרו להן במלחמת ההישרדות היומיומית על מתן אוכל מזין לילדים, דאגה לחינוך ראוי, דיור הולם ושירותי בריאות מספקים".

ארגון "פעמונים": "אנו ממליצים לפרופ' מנואל טרכנטברג להוסיף למסקנות הדו"ח גם את חשיבות הניהול הנכון של משק הבית. צדק חברתי מתחיל בתוך הבית, באחריות האדם הפרטי על כלכלת ביתו. לצערנו, למרות חשיבות הקניית הידע - הממשלה לא דואגת מספיק לחינוך פיננסי בבתי הספר הממלכתיים. אנו קוראים להקים תוכנית לאומית לחינוך פיננסי".

הארגונים המפעילים מעונות יום לגיל הרך: "ועדת טרכטנברג אינה נותנת מענה מספק למאות אלפי משפחות שלהן ילדים בגיל הרך. ילד לא נולד בגיל 3! הוצאת חוק חינם לגילאי 4-3 מההקפאה לא פותרת את מצוקות ההורים לילדים עד גיל 3, שימשיכו לשלם אלפי שקלים בחודש עבור חינוך ילדיהם". הארגונים דורשים מרה"מ לפעול להחלת חוק חינוך חינם לכל ילדי הגיל הרך תוך התחייבות לבניית מאות מעונות יום נוספים במחיר שיאפשר למשפחות הצעירות קיום בכבוד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

12 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

11.
טרכטנברג ואוסקר ויילד
אוסקר ויילד אמר פעם שכאשר "אנשים מבוגרים נעשים חסודים בזקנתם הם מקריבים לאלוהים את מה שהותיר השטן" טראכטנברג החסוד הוא דמות ארכאית ואנכרוניסטית שאינה מתאימה לאופי המחאה, לדיאלקטיקה שלה, למיזגה המיוחד ולנחישות הנמרצת של העומדים בראשה. כדי לדבר עם צעירים צריך צעירים או לפחות צעירים ברוחם! יטרח נתניהו וירכיב שולחן ראוי בנציגי הדור המתאימים. לצורך העניין עד לא מזמן הייתה פונקציה שנקראה נציג הדורות הבאים בכנסת ומי אם לא ביבי דאג לבטלה. נשא את התפקיד הרציני הזה איש יקר שופט בדימוס שפעל ללא לאות לפני ואחרי התפקיד למצוינות החברה הישראלית. גם בזאת נכשל ביבי על שלא השכיל לשמר לבנה מרכזית בבסיסו של הבית. לנוכח המחאה האינטליגנטית נטולת האגו, הצעירים החכמים המתנהלים כמעט ללא דופי, עושר המינים התרבויות והמיזוג המופלא הקיים אולי רק בגן עדן של חסרי דיור וחלכאים לצד סטודנטים וצעירים מחוויר נתניהו, מחווירה משנתו ובולטים רק אדישותו ואטימותו. לגבי דידי, הניכור הוא כה בולט עד אשר הוא מצליח לאשש השערה מדעית בדבר קיומם של יקומים מקבילים ולא אחת אני ניצב ומתחבט בפני השאלה האם ראש הממשלה חי ביקום שלנו?!
שי טייפלד  |  27.09.11
לכל התגובות