אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ועדת טרכטנברג: יש להגדיל את היצע הדירות בטווח הבינוני והארוך עם עדכון תוכנית המתאר הארצית צילום: בלומברג

ועדת טרכטנברג: יש להגדיל את היצע הדירות בטווח הבינוני והארוך עם עדכון תוכנית המתאר הארצית

הוועדה פרסמה היום את המלצותיה, לפיהן יש לאשר את הקמתן של 196 אלף יח"ד על קרקע המינהל ב-5 השנים הקרובות ועוד 200 אלף יח"ד ב-5 השנים שלאחר מכן - מתוכן 20% במסגרת דיור בר השגה

26.09.2011, 17:44 | שי פאוזנר

ועדת טרכטנברג הגישה היום (ב') גם את המלצות תת ועדת הדיור שלה. העניין הבולט ביותר ברשימת ההמלצות הוא כי חלק גדול מהן כבר קיבל בעבר אישור עקרוני לביצוע על ידי משרדי הממשלה השונים, אך עדיין לא יושם בשטח. נראה כי רוב הדברים שיצאו מהוועדה בסופו של דבר ונראים כאופרטיביים הם נושאים שקידם ראש הממשלה בנימין נתניהו בחצי השנה האחרונה במרץ.

אפשר לסכם את ההמלצות המרכזיות של הוועדה כרוח גבית לרשימת הרפורמות של הממשלה מהשנה האחרונה - כשהבולטות בהמלצות הן הגדלת ההיצע בטווח הבינוני והארוך עם עדכון תוכנית המתאר הארצית. כמו כן, כוללות ההמלצות את אישורן של 196 אלף יח"ד על קרקע המינהל ב־5 השנים הקרובות ועוד 200 אלף יח"ד ב־5 השנים לאחר מכן - 20% מתוכן דיור בהישג יד, הגדלת ההיצע בטווח הקצר בעידוד האיכלוס של דירות ריקות, עידוד שימוש בדירות שאינן ראויות לשימוש, הקלה בפיצול דירות ועידוד הבנייה על קרקע מתוכננת ומשווקת.

בתחום הדיור בר ההשגה בולטת המלצה ליצירת שוק שכירות, בדגש על שכירות ארוכת טווח, והמלצה לעודד גופים מוסדיים להקים בנייני השכרה לטווח ארוך. בנוסף, מומלץ על הגדלת היצע הדירות הקטנות על ידי מתן הקלות מס, קידום פרויקטים מיוחדים על קרקע המדינה, הגדלת היצע הדירות במכרזי "מחיר למשתכן" ושיווק דירות להשכרה במחיר מפוקח בחוזים לשנים ארוכות. בתחום הדיור לאוכלוסיות מיוחדות המליצה הוועדה על הרחבת תוכנית הדיור לאוכלוסיות המיעוטים, בין השאר עם תוכנית ליישוב חדש לדרוזים בנגב; בנוסף ממליצה הוועדה על הגדלת היצע המעונות לסטודנטים, הרחבת היצע הדיור לקשישים מקבלי קצבת הכנסה והגדלת היקף הסיוע בשכ"ד לזכאים.

סעיף היצע הדירות נסמך על תוכנית הווד"לים (ועדות הדיור להאומיות) של נתניהו, אותה תוכנית שהרתיחה את אנשי מחאת האוהלים ברחבי הארץ. בצד המעט מעשי יותר נכתב בדו"ח כי ועדת החסמים שגובשה על ידי אייל גבאי, מנכ"ל משרד ראש הממשלה, היא זו שתהיה אחראית לעקוב אחר העמידה ביעדי השיווק שיעמדו על 40 אלף יחידות דיור בשנה

הצעה נוספת שגם היא הועלתה לאחרונה על ידי הממשלה היא להשלים את שיווקן של 5,000 יח"ד לשכירות ארוכת טווח במחיר מפוקח ושל 5,000 יחידות דיור נוספות למכירה במתכונת של מכרז בשיטת מחיר למשתכן עם הנחה של 50% מהשומה על הקרקע. החידוש הוא בהצעת הוועדה לאמץ מודל שייתן עדיפות לאוכלוסיה עובדת ששירתה בצבא. קריטריונים אלה ינתנו לבני זוג חסרי דירה שעובדים יחד ב-125% משרה לפחות והכנסתם היא עד העשירון השביעי לפי נתוני הלמ"ס.

פרק שלם בדו"ח מוקדש לנושא ההתחדשות עירונית - פינוי בינוי ותמ"א 38, כאשר הפתרון המוצע הוא לקדם תוכניות רחבות בתחום אשר יאפשרו קידום תוכניות בניין עיר אשר יוכלו להתקבל בהחלטה מקומית וללא אישור ועדה מחוזית - גוף שנחשב כמעכב תוכניות בשל העומס הכבד שמופעל עליו. במסגרת ההמלצות לקידום תוכניות אלה מציעה הוועדה לקדם הצעת חוק ממשלתית שתאפשר הקמת ועדות משנה מיוחדות לפינוי בינוי בוועדות המחוזיות, אשר תפעלנה לאישור מהיר של התוכניות המתאריות לפינוי בינוי במחוזות השונים. המלצה נוספת היא להקצות 30 מיליוני שקל לקידום מתחמי פינוי בינוי לשנים 2012-2014.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות