אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלעדי ל"כלכליסט": 8,000 משפחות משלמות מעל הנדרש למעונות מסובסדים צילום: גיא אסיאג

בלעדי ל"כלכליסט": 8,000 משפחות משלמות מעל הנדרש למעונות מסובסדים

מחקר של הכנסת חושף כי מחצית מדרגות הסבסוד למעונות לא מעודכנות. התמ"ת בתגובה לטעויות: הורים שלחו חומרים חסרים

27.09.2011, 07:52 | תומר אביטל

"יותר ממחצית מדרגות הסבסוד במעונות שנקבעו השנה אינן הדרגות האמיתיות שלהן זכאים הילדים" - כך עולה ממסמך חדש שהפיק מרכז המחקר והמידע של הכנסת, והגיע לידי "כלכליסט". המרכז בדק את הטיפול בקביעת דרגות סבסוד במעונות יום, והעריך כי לכל הפחות כ־8,000 משפחות "משלמות כרגע שכר לימוד גבוה מזה שהיו אמורות לשלם".

בשנה האחרונה החל מוקד המופעל במיקור־חוץ לקבוע את דרגות הסבסוד לילדים המטופלים במסגרות המוכרות על ידי משרד התמ"ת - מעונות יום, משפחתונים וצהרונים שבהם כ־110 אלף מקומות בסך הכל - מסגרות פופולריות הגובות מחיר זול מזה הנהוג בשוק. לפי המנגנון שקבע התמ"ת, הורים המעוניינים לשלוח את ילדיהם למסגרות מסובסדות צריכים לשלוח ערכת רישום עד תחילת השנה, ובהתאם לדרגת הסבסוד האינדיבידואלית נקבע שכר הלימוד. ע

ד היום, כשלושה שבועות לאחר פתיחת הלימודים, הגיעו למוקד רק כ־50 אלף בקשות לקביעת דרגות, ומתוכן נקבעו דרגות רק ל־37 אלף. במשרד התמ"ת הסבירו כי המספר הנמוך נובע בין היתר עקב שביתת חלק מהארגונים המפעילים את מעונות היום, וכי הקריטריונים לקביעת הדרגות שונו באוגוסט 2011, מה שגרם להורים רבים לדחות את שליחת הערכות. לטענת משרד התמ"ת, הורים רבים העבירו ערכות שבהן היו חסרים טפסים. כותבי המחקר הסבירו כי אין זו אשמת ההורים, והדגישו כי "לאור המועד המאוחר שבו נקבעו הדרגות, גם הורים ששלחו ערכות למוקד במועד מוקדם לא יכלו לדעת על מסמכים חסרים".

רחל עזריה, ממובילות מאבק העגלות, אמרה בתגובה למחקר כי "בישראל הילד נולד בגיל 5. עד אז, המדינה מתעלמת לגמרי מהגיל הרך. גם התקציבים המעטים שמופנים לגיל הזה לא מנוצלים לצערי, וזאת בגלל בירוקרטיה אינסופית, אטימות לב ורצון להרוויח על גב ההורים. אני קוראת לראש הממשלה להעביר מיידית את כל תחום הגיל הרך לאחריות משרד החינוך, ולהשקיע תקציבים משמעותיים שיאפשרו לנו לגדל ילדים בצורה נורמלית". שכר הלימוד במעונות היה אמור להאמיר השנה ב־5%, אך על רקע המחאה הוחלט להותיר את המחיר על כנו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות