אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ארדואן תוקף: "למה לא מטילים סנקציות על ישראל, כמו על איראן וסודן" צילום: בלומברג

ארדואן תוקף: "למה לא מטילים סנקציות על ישראל, כמו על איראן וסודן"

בראיון ל"טיים" תהה ראש הממשלה הטורקי מדוע לא מטילים סנקציות על ממשלת נתניהו, "כמו על איראן וסודן", תקף את הקוורטט ודרש לבצע רפורמה במועצת הביטחון. "העולם כולו הוא עבד של חמש החברות הקבועות

27.09.2011, 16:29 | ynet

מעל במת האו"ם הוא תקף את ישראל, ועכשיו גם הקוורטט ומועצת הביטחון על הכוונת של ארדואן: ראש הממשלה הטורקי רג'פ טאיפ ארדואן אמר בראיון מקיף למגזין "טיים" כי צריך לבדוק אם הרביעייה הבינלאומית בכלל מנסה לפתור את הסכסוך הישראלי-פלסטיני. הוא תהה מדוע לא מטילים סנקציות על ישראל, "כמו על איראן וסודן", ודרש לבצע רפורמות באו"ם.

"לצערי, אני לא רואה שהקוורטט מנסה בכל מאודו לפתור את הסוגייה", אמר ארדואן. "אם הם היו רוצים לעשות זאת, הם היו עושים כמה פעולות בנוגע לישראל. עד היום, מועצת הביטחון קיבלה 89 החלטות בנוגע לסנקציות הקשורות לישראל, אך אף אחת מהן לא בוצעה. יותר מכך, בעצרת הכללית התקבלו 200 החלטות, והתוצאות היו דומות".

הוא השווה בין משטרו של אחמדינג'אד לממשלת נתניהו: "מישהו יכול לתהות מדוע לא הוטלו סנקציות על ישראל. כאשר איראן נמצאת במוקד, מטילים עליה סנקציות, וכך גם במקרה של סודן. אז מה שונה לגבי ישראל? אם סנקציות כאלה היו מוטלות עליה, הסכסוך הישראלי-פלסטיני היה נגמר מזמן. לכן אני רוצה שכל הצדדים יעמדו מאחורי ההחלטות שלהם".

ראש ממשלת טורקיה פטר את הדיווחים על מתח בין מדינתו לארצות הברית. "היחסים, במיוחד בתקופת אובמה, חיוביים מאוד ומתבססים על כנות", הדגיש. כשנשאל אם נוצר פער ביניהן באשר ליחסים עם ישראל, אמר ארדואן כי מדובר "בשתי נקודות מבט שונות. אנחנו מסכימים לא להסכים בנוגע לנושאים מסוימים, אך המידנות תמיד תישארנה חברות".

"מה הקטע עם המושב הקבוע?"

 

ארדואן הציע גם רפורמה באו"ם וקרא לבטל את נוכחותן הקבועה של ארצות-הברית, רוסיה, בריטניה, צרפת וסין במועצת הביטחון, להן גם זכות וטו. "מה הקטע עם המושב הקבוע שלהם במועצה? זה צריך להיפסק. העולם כולו הוא עבד של ההחלטות של חמש החברות הקבועות".

ראש הממשלה הטורקי חזר על דעותיו הידועות ואמר כי "מועצת הביטחון חייבת להגיד "כן" לדרישות הלגיטימיות של האנשים בפלסטין. דבר נוסף שצריך לדון בו הוא גבולות 1967. ישראל הסכימה לסגת לקווי 67', אבל נראה שהיא התרחקה מאותה הסכמה".

הוא טען כי "האכזריות" של ישראל לא יכולה להימשך עוד זמן רב וביקר גם את התומכים בה: "מי שמתייחסים באופן שלילי לדרישות הפלסטיניות אף פעם לא יוכלו ליישב את הדין וחשבון שלהם עם ההיסטוריה. דרך 'טיים', אני רוצה להפנות קריאה: הפלסטינים כאן כדי להישאר".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

7.
ברגע שארה"ב תיסוג מעיראק והאינטרסים של מדינות המערב ירדו מהפרק
טורקיה תחווה ירידה דרסטית ביכולת המינוף שלה לבלבל לכולנו ת'ביצים. החל מצ' קפריסין, כורדיסטן, טבח הארמנים, הכאסח עם יוון, הבעיות עם הגירה לא חוקית אל בולגריה, הבאלגן עם סוריה (יציאתו של ארדואן נגד אסד שעדיין מכהן כדיקטטור) והסכסוך עם אירן שלא נדבר על ההתנגשויות עם ישראל.. ארדואן חושב להנהיג את העולם הערבי - בזמן שהם עסוקים בחרא של עצמם ובחיים לא יתנו לטורקי את המושכות להנהגת העולם הערבי. כל אלו משאירים את טורקיה במצב גרוע יותר מלפני 10 שנים, אז ארדואן עלה עם "מצע בחירות" של "שלום עם כל שכנותינו".
hrui  |  28.09.11
5.
לדרוך על ישראל הפך להרגל אצל ארדאון
ארדאון המתחסד והצבוע. אם כבר אתה פותח את הג'ורה, מי שצריך לעמוד לדין, זה העם הטורקי בניסיון להשמדת העם הארמני והיום על טווח העם הכורדי. כל רע שאתה מייחל לישראל, יחזור אליך ויכה בך כבומרנג שבעתיים. כל הסנקציות נגד ישראל שהתקבלו באו"ם, היו לא מוצדקות. המדינות הנאורות יודעות את זה.
27.09.11
לכל התגובות