אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אייפד קילר? הטאבלט של אמזון מאיים דווקא על בארנס אנד נובל צילום: בלומברג

אייפד קילר? הטאבלט של אמזון מאיים דווקא על בארנס אנד נובל

בדיקת הנתונים הטכניים של הקינדל פייר מעלה שהוא דומה לנוק קולור הרבה יותר מאשר לאייפד - אך קל יותר ונמכר ב-50 דולר פחות. האם מדובר במחיר הפסד מבחינת אמזון?

29.09.2011, 12:39 | דור צח
לאחר חשיפת הקינדל פייר, שנערכה אתמול בערב (ד'), מנסים בעולם הטכנולוגיה להעריך את סיכויי ההצלחה של הטאבלט מבית אמזון. השאלה המתבקשת היא, כמובן, האם מדובר ב"אייפד קילר" - איום ממשי על הטאבלט מבית אפל, שלמרות התחרות המתבגרת בתחום עדיין שולט בשוק ללא עוררין.

ההערכה הרווחת היא שהטאבלט של אמזון, בניגוד למתחרים רבים אחרים של אפל, צפוי לנחול הצלחה: המכשיר, שייצא ב-15 בנובמבר, נהנה ממחיר אטרקטיבי במיוחד של 199 דולר, נמוך ביחס לציפיות וזול ב-300 דולר מדגם האייפד 2 הבסיסי. הוא מתבסס על מותג מוכר (הקינדל), ונהנה מהחיבור לחנות האפליקציות והמדיה של אמזון ולשירותי הענן שלה.

אך מעבר לעובדה ששני המכשירים מוגדרים כטאבלטים, ישנן נקודות דמיון מעטות בלבד בין הקינדל פייר לאייפד. נראה שענקית המסחר המקוון מנסה לפנות לשוק אחר: צרכנים שמחפשים טאבלט במחיר אטרקטיבי, שקרוב יותר בתכונותיו לקורא ספרים דיגיטלי, דוגמת הקינדל המקורי, מאשר למחשב נייד.

האתר This Is My Next, שבמהלך הצגת הפייר הגדיר אותו כ"מאוד מאוד מרשים", ערך השוואה שממנה עולה שאמזון מאיימת באופן משמעותי דווקא על בארנס & נובל, המתחרה באמזון בתחום הקוראים הדיגיטליים ומייצרת גם את הטאבלט נוק קולור.

הפייר והנוק קולור מציגים גודל מסך דומה (7 אינץ' לעומת 9.7 באייפד 2), רזולוציה דומה (600*1024), ונפח אחסון קטן יחסית (8 גיגה-בייט, לעומת 16 לפחות באייפד). הפייר מעט דק יותר מהנוק קולור, אם כי עבה ב-2.6 מילימטר ביחס לאייפד. הטאבלט של אמזון גם שוקל מעט פחות מהמתחרה מבית בארנס & נובל - 414 גרם לעומת 448.

שני המכשירים מתבססים על מערכת ההפעלה אנדרואיד של גוגל, ובניגוד לאייפד אינם כוללים מצלמות, חיבור לאינטרנט סלולרי, GPS או בלוטות'. הם אמורים לפעול במשך 8 שעות רצופות, לעומת 10 באייפד. בהתחשב בכך שהקינדל פייר נמכר ב-50 דולר פחות מהנוק קולור, וכן בהתחשב במותג החזק של אמזון, שמובילה את תחום הקוראים הדיגיטליים - נראה שלבארנס & נובל יש סיבות טובות לחשוש.

נוק קולור נוק קולור נוק קולור

"אמזון תפסיד 50 דולר על כל טאבלט שתמכור"

במקביל לניסיונות להעריך האם הקינדל פייר יצליח, עולה השאלה האם אמזון מוכרת אותו במחיר הפסד, כדי להיכנס בגדול לשוק הטאבלטים הצפוף. האנליסט ג'ין מונסטר מחברת Piper Jaffray טוען כי אמזון תפסיד 50 דולר על כל טאבלט שתמכור, לעומת אפל, שכל אייפד משלשל לכיסה רווח של 30% ממחירו ויותר.

עם זאת, יש לקחת את הטענה בערבון מוגבל: מונסטר לא פירט את ההנחות שעליהן הוא מבסס את הערכתו, ונתפס כבר לא פעם בהערכות שאינן מבוססות דין בנוגע לאפל ולמחתרותיה. בין היתר הוא טען שרק 15% מהמשתמשים מעוניינים בגלקסי טאב של סמסונג, כשהדגם הראשון של המכשיר החל להימכר, ולאחר מכן התברר כי התבסס על מדגם שכלל 65 אנשים בלבד.

אם אמזון אכן תפסיד ממכירת טאבלטי ה-7 אינץ' עצמם, היא עשויה להרוויח בדרכים אחרות מהכניסה לשוק הטאבלטים: בדומה לאפל, צפויה החברה לזכות להכנסות ממכירת תכנים המותאמים למכשיר, כמו ספרים ואפליקציות. בנוסף גורסות השמועות כי בדומה לסמסונג, גם אמזון תבחר להוציא דגם גדול ומשוכלל יותר של הפייר, ומחירו צפוי להיות בהתאם.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות