אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המשבר בגוש היורו כיווץ את שוויים של ענקי וול סטריט צילום: בלומברג

המשבר בגוש היורו כיווץ את שוויים של ענקי וול סטריט

הימשכות משבר החוב הריבוני באירופה משפיעה על אמון המשקיעים בכמה מהבנקים הגדולים בארה"ב, על רקע חשיפתם למערכות הבנקאות של צרפת ולחובות של איטליה וספרד. בראש רשימת הסיכון - מורגן סטנלי, סיטיגרופ וגולדמן זאקס

01.10.2011, 20:35 | סוכנויות הידיעות

הימשכות המשבר בגוש היורו ממשיכה לתת את אותותיה גם על המערכת הבנקאית בארה"ב, כאשר משקיעים מכרו את מניותיהם בכמה מענקי הבנקאות הגדולים ביותר במדינה — כך מדווח "הניו יורק טיימס". לפי הדיווח, בימים האחרונים גבר הלחץ בעיקר על מורגן סטנלי, לאחר שמשקיעים הביעו את חששותיהם מחשיפתו לחובות של ממשלות הפריפריה בגוש היורו ומיכולתו לממן את המשך פעילותו בטווח הקצר לאור חשיפה זו.

בשעה שאנליסטים, והבנק עצמו, מדגישים כי החששות אינם מבוססים, השווקים אומרים את שלהם: ביום שישי, עם סגירת המסחר בוול סטריט, צנחה מניית ענק הבנקאות של וול סטריט ב־10.5% ל־13.51 דולר, מה שמעמיד את הצניחה בשווי השוק של מורגן סטנלי בשלושת החודשים האחרונים על יותר מ־44%. ירידות דומות נרשמו בעוד שני בנקים גדולים הנחשבים חשופים במיוחד למשבר בגוש היורו: מניות סיטיגרופ איבדו באותה התקופה 38%, ואפילו מניותיו של גולדמן זאקס, הנחשב לחסין במיוחד, השילו 28% בשלושת החודשים האחרונים.

בתוך כך, תוצאות עגומות נרשמו גם במדדי מניות וול סטריט, כאשר מדד S&P 500 רשם ירידה של 14% בין יולי לספטמבר, במה שמסמל את הביצועים הגרועים ביותר שלו מאז הרבעון הרביעי של 2008, בשיאו של המשבר הכלכלי הגלובלי.

המשבר בגוש היורו הוא לא הסיבה היחידה לירידה בשוויים של ענקי הבנקאות האמריקאיים, שכן גם בארה"ב מצביעים מדדים רבים על האטה במגמת ההתאוששות, לצד עקשנות של הקונגרס בפתרון החוב המאמיר של הממשל. ובכל זאת, המשבר באירופה מעורר חששות כי מורגן סטנלי פשוט לא יצליח לעמוד בשילוב של שני המשברים הללו. כך למשל, נכון להיום זהה עלות הביטוח של ני"ע במורגן סטנלי לעלות הביטוח של ני"ע בבנקים בצרפת — החשופה המרכזית לחובותיה של יוון.

בין אם למורגן סטנלי ובין אם לסיטיגרופ או לגולדמן זאקס, מוקד החששות אינו אחיד: חלק מהמשקיעים מודאגים מחשיפתו של הבנק למערכת הבנקאות הצרפתית, וחלק חוששים מפני משבר נזילות הדומה למה שאירע ב־2008, כאשר בנקים התקשו לגייס הון לטווח קצר כדי להשאיר את הראש מעל המים. מאידך טוענים משקיעים ואנליסטים כי הבנק דווקא העביר את רוב החובות שלו למסגרת ארוכת טווח, מה שהביא לעליית הפיקדונות שלו בגזרה זו מ־28 מיליארד דולר ב־2006 ל־66 מיליארד דולר היום.

נכון לסוף 2010, החשיפה של מורגן סטנלי למערכת הבנקאות הצרפתית עמדה על 39 מיליארד דולר — יותר מכל בנק אחר בוול סטריט.

בספטמבר דווח כי סיטיגרופ וג'יי.פי מורגן צ'ייס הם בין הבנקים בעלי החשיפה הגדול ביותר לחוב האירופי: נכון לסוף 2010 החזיק סיטיגרופ בחשיפה של 12.3 מיליארד דולר לחוב הריבוני של איטליה ו־10.8 מיליארד דולר לחוב הריבוני של ספרד. אשר לג'יי.פי מורגן, הוא מחק חובות בשווי 18.8 מיליארד דולר לאירלנד, 12.2 מיליארד דולר לאיטליה ו־12 מיליארד דולר לספרד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות