אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בקשה לייצוגית בהיקף 100 מיליון  שקל נגד נצבא בשל זיהום אוויר צילום: צביקה טישלר

בקשה לייצוגית בהיקף 100 מיליון שקל נגד נצבא בשל זיהום אוויר

בתביעה נטען כי זיהום האוויר בתחנה המרכזית בירושלים חריג, וכי כל אזור התחנה אינו מתוחזק כראוי

02.10.2011, 10:50 | מארק שון

בערב ראש השנה הוגשה לבית המשפט המחוזי בתל-אביב תביעה ובקשה לאשרה כייצוגית בגובה 100 מיליון שקל, נגד החברות המחזיקות בתחנה המרכזית בירושלים ובראשן החברה הציבורית נצבא החזקות.

התובעת שירן אמיר, סטודנטית הלומדת בהדסה עין כרם, מתבססת בתביעה על הדו"ח החמור שהוציא המשרד להגנת הסביבה לפני החג אודות זיהום האוויר בתחנה המרכזית. "החברות גילו זלזול ביחס לבריאותם של הנוסעים וכפועל יוצא נחשפו הנוסעים לאוויר מזוהם בעת שהותם בתחנה ובסמוך אליה, תוך שבריאותם הועמדה בסיכון של ממש", נכתב בתביעה.

המשרד להגנת הסביבה ערך את הבדיקה בחודשים יולי-אוגוסט האחרונים, והציב תחנות ניטור בשני אזורים, אזור העלייה לאוטובוסים ואזור ירידת הנוסעים. במסמך שיצא מהמשרד נכתב, כי הוחלט לעשות מדידה לאחר שהגיעו פניות של נוסעים שאיכות האוויר גרועה מאוד. בנוסף, יש חשש לזיהום אוויר גם במשרדי הקומות העליונות, שם עובדי המשרדים מתלוננים זה שנים על מפגעים בריאותיים רבים. בדו"ח נכתב עוד, כי "בסיור נרחב שנערך בחודש יוני נמצא כי כל אזור התחנה אינו מתוחזק כראוי ועלה חשש ממפגעי זיהום אוויר".

ממצאי המשרד העלו עוד, כי באזור עליית הנוסעים לאוטובוסים נתגלו חריגות ב-98% מהבדיקות ביחס לתחמוצות חנקן מהערכים הקבועים בתקנות אוויר נקי, כ-50% מהריכוזים היו בערך של פי 4-5 מערכי הסביבה ו-33% מהריכוזים היו גבוהים יותר. בבדיקות שנערכו באזור הורדת הנוסעים התגלו חריגות ב-52% מהבדיקות, כאשר כ-38% מהחריגות מגיעות עד לפי 2 מהערך המותר.

"הנסיבות אינן מהוות גזירה מן השמיים", נכתב בתביעה, "הן פועל יוצא של רשלנותן הפושעת של החברות, שלא טרחו להתייחס לפניית המשרד להגנת הסביבה תוך שהן מגלות אדישות של ממש לפגיעה החמורה בבריאות הציבור".

את התובעת מייצג עורך הדין אמיר ישראלי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות