אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ניתוח שוק: אל תבנו על הפרמיה מפעילות הקפה צילום: shutterstock

ניתוח שוק: אל תבנו על הפרמיה מפעילות הקפה

העלייה שהציגה מניית שטראוס מאז נודע על המו"מ למכירת חברת הקפה שבבעלותה לא מוצדקת כלכלית. אסם היא חלופה עדיפה

03.10.2011, 07:05 | אייל דבי וגיל דטנר

ב־21 בספטמבר פורסם כי שטראוס מנהלת משא ומתן עם חברת שרה לי (Sarah Lee) למכירת חברת הקפה שבבעלותה. החברה הכחישה את השמועות, אך המניה זינקה מאז ב־5.4% (בשיקלול הירידות שספגה אתמול בבורסה), לעומת עלייה של 3% במניית שופרסל ו־1% במניית אסם.

קיימות שתי סיבות שיכולות להסביר מדוע השוק הגיב לשמועה בהתלהבות:

1. השוק מאמין כי שטראוס תקבל פרמיה על חברת הקפה, עם זאת רמות התמחור הנוכחיות בשוק אינן תומכות באפשרות ששטראוס אכן תקבל את הפרמיה הזו על החברה שבבעלותה.

2. השוק מעריך כי הפרדת עסקי הקפה תשפר את הביצועים ואת השווי הנגזר של כל קבוצת שטראוס, אך גישה זו הפוכה לסיבה הראשונה, מאחר שהיא גורסת כי פעילות הקפה היא שמכבידה על ערך החברה. כפועל יוצא, הדיסקאונט שהשוק מעניק לפעילות הקפה לא יושלך על החברה כולה.

פעילות הקפה, שבעבר היתה מנוע הצמיחה העיקרי של שטראוס, אכן סובלת בשנים האחרונות משילוב של זינוק במחירי הקפה הירוק (חומר הגלם) והאטה כלכלית בחלק מהשווקים שלה (בעיקר מזרח אירופה). עם זאת, אנו סבורים כי למרות הקשיים ותוצאות הפעילות המאכזבות, פעילות הקפה היא עדיין בעלת ערך חיובי לקבוצה.

אי לכך, מכירת הפעילות כיום תעשה על רקע ביצועים חלשים יחסית של תחום הקפה בתקופה האחרונה ולפני שיפור צפוי במגמה העסקית - עיתוי לא אופטימלי למהלך שכזה. נוסף על כך, אין הוכחה שלפיה החברה סובלת מדיסקאונט בשל פעילות הקפה. מודל גישת השוק מראה כי המניה נסחרת דווקא בפרמיה של כ־20%.

בשל כך, לא רק שאיננו רואים סיבה מוצדקת להעניק לחברה פרמיה בעקבות פיצול (או שמועות על כך), איננו מאמינים כי קיימות חלופות טובות יותר להון שישתחרר ממכירת חברת הקפה. הפעילות בישראל לא צומחת בשיעורים גבוהים, והחברה מסוגלת לממן את ההשקעות הנחוצות לה מהתזרים השוטף.

מכאן, שאנו ממליצים למכור את מניית שטראוס, בעיקר על רקע הערכתנו שהבסיס הכלכלי מאחורי העלייה במחיר המניה מאז הפרסום על המו"מ רופף למדי. חלופה טובה יותר היא מניית אסם, שלדעתנו מגלמת סיכון נמוך יותר: היא חשופה פחות להגברת הרגולציה בשוק המזון בישראל ומציעה אפסייד משמעותי גדול יותר.

אפשרות נוספת היא שופרסל. יש לציין כי זו עלולה להיות מסומנת כמטרה עיקרית של שינוי רגולטורי עתידי, אולם דיסקאונט כלכלי של כ־30% (בהשוואה למחיר היעד שלנו) מספק, להערכתנו, פרופיל סיכון מול סיכוי מעניין יותר.

אייל דבי הוא ראש מחלקת מחקר מניות בלאומי שוקי הון. גיל דטנר הוא אנליסט במחלקה

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות