אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גבי זליגסון: "תעשיית השבבים סובלת מהאטה במחצית השנייה" צילום: ישראל סאן

גבי זליגסון: "תעשיית השבבים סובלת מהאטה במחצית השנייה"

מנכ"ל נובה מוטרד מהסביבה המאקרו־כלכלית אך מקווה שחברות השבבים יזדקקו לנובה כבר ב־2012 "כדי להתאים את עצמן לדור הטכנולוגי הבא"

04.10.2011, 07:46 | ניר צליק

בשבועות האחרונים התרסקו המניות של יצרניות השבבים הגדולות בארצות הברית וברחבי העולם. ברקע לירידות ניצב החשש כי התעשייה - המאופיינת במחזוריות - הגיעה לסופו של שלב הגאות ועומדת בפני האטה בתקופה הקרובה. לכך התווסף החשש מהשלכות המשבר הכלכלי הגלובלי העשויות להעיב על הכנסותיהן של חברות השבבים.

כמה יצרניות שבבים - ובהן פריסקייל, פיירצ'יילד, אלטרה ואינטרסיל - חתכו את תחזיותיהן לרבעון הקרוב, וגובר החשש שגם נובה, יצרנית מכשירי המדידה לענף השבבים מישראל, תצטרף לרשימה. לראיה: מניית נובה איבדה מתחילת הרבעון 47% מערכה.

עם זאת, לעת עתה אין אינדיקציה כי נובה לא תצליח לעמוד בתחזיותיה. החברה אף חתמה על הרחבה של עסקה בהיקף של כמה מיליוני דולרים עם לקוח אסייתי מוביל ששמו לא נחשף, אך ההערכות הן כי מדובר ב־UMC הטייוואנית. נובה תספק לאותו לקוח את מערכת המדידה העצמאית שלה, שבה שולי הרווח גבוהים יותר ביחס למערכת המשולבת (שבה נובה מצרפת מערכת משלה למערכת קיימת).

בהקשר זה אמר אתמול מנכ"ל נובה גבי זליגסון ל"כלכליסט" כי "העסקה האסייתית חשובה לנו כי גברנו על KLA. המשך הצמיחה שלנו קשור לשני תהליכים: האחד, הרחבת השימוש במכונות שלנו בעוד קווי ייצור; והשני קשור למעבר לדור מתקדם יותר של שבבים, כמו השבבים הנמצאים באייפון 5".

כיצד המעבר לדור חדש של שבבים מרחיב את הפעילות?

"מכיוון שבטכנולוגיה הזו בודקים יותר דברים וקיים צורך ביותר מכשירי מדידה".

באשר לתעשיית השבבים עצמה, זליגסון מודה כי "ישנה תחושה של האטה במחצית השנייה של 2011. אם במחצית הראשונה נהנינו מתקופה בלתי רגילה מבחינת היקפי ההזמנות, הרי שבמחצית השנייה חלה ירידה בעסקים באופן כללי. כל החברות בתחום שלנו סבלו מירידה חזקה, וגם התחזית שלנו למחצית השנייה כבר בישרה על ההאטה הזו". נובה צופה כי ברבעון השלישי ינועו ההכנסות בטווח של 24–27 מיליון דולר לעומת כ־30 מיליון דולר ברבעון הקודם ו־24 מיליון דולר ברבעון המקביל.

זליגסון הוסיף כי "לגבי ההסתכלות הכוללת, התחושה היא שאנחנו לא נכנסים להאטה ממושכת, אבל ישנם גורמים מאקרו־כלכליים שמשפיעים על התעשייה. כשאתה יושב בוועדות כלכליות, אתה שם לב שיש זהירות לגבי ההוצאות של מפעלי השבבים, ולכן תעשיית ציוד הבדיקה בהחלט מושפעת. דבר נוסף הוא שבמחצית הראשונה חברות השבבים יצרו עודף ביכולות הייצור. עם זאת, הבשורה הטובה מבחינתנו היא שחברות השבבים חשות שהן יצטרכו להתאים את ציוד הבדיקה לקראת המעבר לדור הטכנולוגי הבא כבר ב־2012. בינתיים, קשה מאוד להתנבא לגבי 2012 לנוכח הסביבה המאקרו־כלכלית המאתגרת".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות