אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מי מתנגד לכדורגל בחינם? צילום: בלומברג

מי מתנגד לכדורגל בחינם?

הפרמיירליג וההתאחדות לכדורגל בישראל צריכות לעבור למודל הכדורגל בחינם ולא להתנגד לו

04.10.2011, 16:59 | אוריאל דסקל

הפרמיירליג תצטרך ככל הנראה לשנות את הדרך בה היא מוכרת את זכויות השידור שלה - בעקבות ההחלטה של בית המשפט האירופי. בגדול, ההחלטה אומרת שלאוהדי כדורגל באנגליה תהיה הזכות לצפות במשחקים המתקיימים ב-15:00, ובפרמיירליג לא אהבו אותה כיוון שהיא תפגע בהכנסות ימי המשחק ובהכנסות מחבילת תוכנית סיכום המחזור.

אבל אין, בעצם, אינטרס ארוך טווח למנוע מאנשים לצפות במשחקים. לא לאפשר צפייה במשחק בשעה מסוימת בגלל סיבות מסחריות אינה הגיונית מבחינה מסחרית. זה קצת כמו שקוקה קולה לא תאפשר לרכוש דיאט קולה ביום שישי מסיבה כלשהי.

 

הטיעון שצפייה במשחק תפגע בהכנסות מימי משחק הוא טיעון שגם באנגליה וגם בישראל חזרו עליו כאשר עלה הדיון על זכויות השידור של כל המשחקים. זה טיעון לא נכון. כי הפרמיירליג, מאז שהיא משודרת יותר בטלוויזיה, מביאה יותר אנשים למגרשים. גם בבונדסליגה, מאז שאפשרו צפייה על פי בחירה אישית של כל אוהד, עלה מספר הצופים במגרשים.

אם התוכן על המגרש טוב מספיק, אנשים יבואו לראות אותו מקרוב - גם אם הוא משודר בטלוויזיה.

זה עניין טבעי. אם יש לך מוצר טוב, אתה רוצה לחשוף אותו ואז אנשים ירצו להיות יותר קרובים אליו. תעשיית המוזיקה, למשל, לא נעלמה בגלל הורדות חינם של דיסקים - היא פשוט החליטה על שינוי משמעותי באופן שבו שהיא מכניסה את הכסף. כיום להקות מאפשרות הורדה והשמעה חינם של הדיסקים שלהן כדי שיותר אנשים יהיו חשופים לאומנות שלהם וירצו למלא את האצטדיונים כשהן מגיעות לטור. אולי אותו דבר יקרה גם בפרמיירליג בעקבות ההחלטה של בית המשפט האירופי.

שוב: ככל שאנשים יהיו יותר חשופים למוצר האיכותי, הם ירצו לראות אותו מקרוב - דבר שיעלה את הביקוש אליו. האמת, לאפשר צפייה בחינם של המשחקים לא תפגע בהכנסות - להיפך, היא תביא להכנסות ממקורות שונים. נגישות לתוכן על ידי פתיחתו לציבור הרחב בחינם זה המודל העסקי הנהדר והמוצלח של גוגל ופייסבוק, למשל.

אנשים אוהבים לקבל דברים בחינם. ואם הם יקבלו אותם בחינם וייהנו ממנו, הם גם יהיו מוכנים להשקיע בו בדרכים שונות.

אז נכון, הפרמיירליג בנתה את עצמה על מכירת זכויות השידור - אבל הזמנים משתנים. אמנם מוסד זכויות השידור לא יעלם לחלוטין בשנים הקרובות - ובניהול נכון של חבילות השידור אף אפשר להביא לצמיחה בתחום הזה - אבל הרבה יותר הגיוני, למשל, שמשחקי הליגות ישודרו בחינם ביוטיוב. זו פעולה שתגביר את החשיפה למוצר בעשרות, אם לא במאות אחוזים - מה שיהפוך את הסכמי החסות להרבה יותר שווים.

בפרמיירליג, ובכלל בהרבה מקומות - כולל בישראל - לא אוהבים כדורגל בחינם. העובדה שרוב הכדורגל הישראלי משודר בשידורי פיי-פר-וויו ממש לא הביאה לפריחה של המשחק. להיפך, הוא נהפך למשחק שמנותק מההמונים - אלו מעדיפים צפייה במשחקי ברצלונה בערוץ 5 הפתוח (דבר שאגב, הגביר את תיירות הספורט לקאמפ נואו).

בית המשפט האירופי בעצם הכריח את הפרמיירליג, וגם הרבה ליגות אחרות, להיות יצירתית בגיוס ההכנסות שלה. וזה, כנראה, משהו שעסקנים למיניהם פשוט לא אוהבים. 
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

17 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

17.
אפשר ועוד איך לראות שידורים חיים ביוטוב וזה כבר נעשה כמו ב COACHELLA האחרון
זה פסטיבל מוזיקה שנתי שנערך בקליפורניה ששודר כולו (שלושה ימים) בשידור חי ביוטוב. היום זה עוד יותר קשה להתחבר מחדש לליגה הישראלית בגלל כל השידורים של ברצלונה, שבמקרה הם הקבוצה עם הכדורגל היפה בהסטוריה. ובשביל ליגה אנגלית יש אינטרנט.
אלון , תל אביב  |  10.10.11
13.
יש בעייתיות עם הדברים שנאמרים
לדעתי העניין המרכזי ממה שנאמר בכתבה היא שכאשר אנשים נחשפים לדבר שהוא נחמד אז הם יהיו מוכנים להשקיע בו. הבעיה עם הכדורגל בארץ, הוא שאין רמה! רוב המשחקים, גם אם היו משודרים בחינם, עם הרמה המוצגת בהם אף אחד לא היה צופה! באנגליה המשחקים ברמה גבוהה אז יש על מה לדבר... מעבר לכך, המשחקים בארץ לא משודרים כבר ב"פיי-פר-וויו" אלא צריך לקנות את הערוץ כולו לפחות לחודש.. ככה החברות של הערוצים בתשלום מנצלות את העובדה שליגות אחרות אשר הן משדרות בתשלום, ושכן יש להן משחקים ברמה גבוהה, כי אחרת אנשים בכלל לא היו קונים ערוצים אם היו משדרים בהם רק את ליגת הזבל שלנו...
אוריאל , חיפה  |  04.10.11
לכל התגובות