אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלעדי ל"כלכליסט": לאודר צפוי להפסיק את העברת הכספים לערוץ 10 החל מה-15 בחודש צילום: רוני שיצר

בלעדי ל"כלכליסט": לאודר צפוי להפסיק את העברת הכספים לערוץ 10 החל מה-15 בחודש

לאודר, מבעלי הערוץ, הוא היחיד שמזרים לו כעת כספים. על פי גורם המעורה בפרטים, הוא אינו יכול לשאת בנטל לבדו, ומחפשים כעת משקיעים נוספים

05.10.2011, 16:35 | שלי פריצקר

רון לאודר, מבעלי ערוץ 10, צפוי להפסיק את המימון לערוץ החל מ-15 בחודש, כך נודע ל"כלכליסט". לאודר, המחזיק ב-25% ממניות הערוץ, הוא היחיד שמזרים אליו כסף כיום. בעלי המניות הנוספים הם יוסי מימן (51%), שלו אחזקות בחברת EMG דרך אמפל שבשליטתו, אשר ספגו ירידת ערך בעקבות משבר הזרמת הגז ממצרים, וארנון מילצ'ן (24%), שלא מזרים כספים זה חודשים רבים.

מתחילת 2011 הזרים לאודר 60 מיליון שקל לערוץ, בעוד כעשרה ימים הוא אמור להזרים סכומים נוספים, אולם כאמור כרגע הוא מתכנן להפסיק את העברת הכספים.

הזרמת הון בעלים היא חיונית להמשך קיומו של הערוץ שנחשב לחלש מבין שלושת זכייני הטלוויזיה המסחרית, בעיקר כעת עם המשבר בענף הפרסום והרייטינג הנמוך שיביאו אותו להפסדים של עשרות מיליוני שקלים ב-2011. מתחילת דרכו של הערוץ לפני כעשור השקיעו הבעלים 1.3 מיליארד שקל. את רוב הסכום השקיע מימן.

גורם המעורה בפרטים מסר כי לאודר לא יכול לקחת את כל הערוץ על כתפיו, ולכן מחפשים כעת משקיעים: "צריך להמשיך להזרים כסף ולא ברור מי יעשה את זה - שותפים קיימים או חדשים, כרגע יש חוסר בהירות".

מנכ"ל ערוץ 10, יוסי ורשבסקי, אמר לעובדים בהרמת כוסית לראש השנה כי אחרי החגים אמור להיכנס משקיע חדש. כרגע נמצא על הפרק איש העסקים חזי בצלאל, אולם גורמים בקרבתו טוענים כי הסיכויים לכך לא גבוהים. לפני מספר חודשים נפסל רישיונו של בצלאל, הבעלים של מרתון מובייל, להקמת חברת סלולר לאחר שלא הצליח להעמיד ערבות בסך 700 מיליון שקל.

לפני כחודש התפטר מנכ"ל חברת החדשות של ערוץ 10, ראודור בנזימן, לאחר שסירב לנוסח ההתנצלות בפני שלדון אדלסון בעקבות כתבת פרופיל ששודרה אודותיו בתוכנית "השבוע". הערוץ עמד בפני תביעת ענק אם ההתנצלות לא תשודר, ואם היה מפסיד בה זו היתה מכה כספית קשה. גורמים בשוק טוענים כי רון לאודר לא אהב את ההתנהלות של עובדי החדשות שגינו את ההתנצלות שנכפתה עליהם לטענתם, ואת ההתערבות של בעלי המניות בפרשה. אולם לטענת גורם המקורב לבעלי המניות אין קשר בין הדברים.

ב-2009 הפסיד ערוץ 10 99 מיליון שקל, ב-2010 הוא צמצם את ההפסד לכ-40 מיליון שקל. בשנה שעברה ניסה לגייס 100 מיליון שקל מקרן המנוף אוריגו, אולם בקשתו נדחתה והוא נאלץ להחזיר את הלוואה שניתנה לו מהקרן בסך 30 מיליון שקל, הערוץ קיבל הארכה עד לנובמבר הקרוב.

בנוסף הערוץ עומד בפני הוצאה אפשרית נוספת: הוא אמור להעביר את חברת החדשות שלו עד סוף השנה לירושלים על פי חוק הרשות השנייה, כאשר המיקום שנבחר הוא אולפני ג.ג בנווה אילן. עלות המעבר עומדת על הוצאה חד-פעמית של 15-20 מיליון שקל.

בישיבת הדירקטוריון של חדשות 10 שנערכה הערב, לא אישרו חברי הדירקטוריון את מעבר חברת החדשות, בין היתר בעקבות ההתעקשות כי המעבר יתבצע לתוך העיר עצמה. כחלק מתנאי הזיכיון הערוץ היה צריך להודיע לרשות השנייה בשבוע שעבר על המיקום הסופי אליו הוא מתכנן לעבור עד סוף השנה, והתחייב כי יעבור עד ל-15 בדצמבר לנווה אילן.

מנציגו של רון לאודר בארץ, אבי בלשניקוב, לא נמסרה תגובה.

לכתבה באנגלית לחץ כאן

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

8 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
אשליית השליטה של בעלי הון על דעת הקהל
בעלי הון סוברים שבאמצעות שליטה על אמצעי תקשורת יוכלו לקבל אחיזה הן על אנשי שלטון בעיקר ברשויות המחוקקת והמבצעת ,והן על דעת הקהל שתקבל אינפורמציה מוטית לטובתם בביצוע השקעות רווחיות להם אך פוגעות בציבור הרחב. רמת התכניות הירודה בערוץ 10 (וגם בערוץ 2)מעידה על אי האכפתיות של בעלי השליטה מההשפעה המזיקה במיוחד על הדור הצעיר של החומרים הירודים שמוצגים מדי יום .ולכן זו ממש בגדר הנאה צרופה לקרוא כיצד אותם בעלי הון מאבדים את כל הונם כמו לתוך חבית ללא תחתית וכך באים על עונשם בחזקת"כרה בור לאחרים ונפל לתוכו".ידיעות כאלה משמחות אותנו האנשים הרגילים שעל גבם מתבצעות כל אותם רעיונות לרווחים מהירים.אני באופן אישי מקווה שערוץ 10 יסגר ופחות הבלים יופצו לקהל הרחב .ואולי זה יגרום לערוץ המסחרי השני לנסות ללא הרף להיות ערוץ איכותי שמטרתו הבלבדית לשרת את טובת הציבור ובדגש על הדורות הצעירים.
bony , דרום  |  05.10.11
5.
אז ההתנצלות הזאת הייתה לחינם?
הם הסכימו להתנצלות הכפויה כי חששו שאם לא יסכימו הוא יפסיק להזרים כספים והערוץ ייסגר - אז עכשיו, אחרי שירדו לזנות עם ההתנצלות הזאת ואחרי גל ההתפטרויות, הוא בכל מקרה מפסיק להזרים כספים? זה סוג של עבודה בעיניים מצידו. אילו היו יודעים שזה מה שהוא מתכנן בכל מקרה לעשות הם בוודאי לא היו מסכימים להתנצלות.
תוהה  |  06.10.11
4.
ערוץ המשלם משכורות עתק ותכניותיו מתחת לכל ביקורת
הערוץ המשלם משכורות עתק לעיתונאים ולמגישים - לא אפרט אבל פורסם מזמן. תכניות שהן מתחת לכל ביקורת והרבה מהן היום בשידור חוזר. השקיעו בערוץ הממלכתי שגם בו יש מקום לשיפורים ודאגו לתכניות - גם קנויות - בעלות תוכן לא כמו אלו ששודרו בחודשים האחרונים.
סתם אזרח טתיק , שרון  |  05.10.11
לכל התגובות