אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מכתבי ההתפטרות של המתמחים צפויים להיכנס היום לתוקף צילום: אריאל בשור

מכתבי ההתפטרות של המתמחים צפויים להיכנס היום לתוקף

אי ודאות במערכת הבריאות: אם אכן יתפטרו המתמחים תיכנס מערכת הבריאות למשבר הגדול בתולדותיה. היום בצהריים נציגי הרופאים המתפטרים ואנשי משרד האוצר אמורים להיפגש לדיון מיוחד בבית הדין לעבודה

10.10.2011, 06:59 | מיקי פלד
מערכת הבריאות הציבורית בישראל נכנסת היום לכוננות חסרת תקדים. אם לא יהיו התפתחויות מפתיעות, מכתבי ההתפטרות של נציגי המתמחים ייכנסו הלילה בחצות לתוקף ויביאו לעזיבתם ההדרגתית של כ־735 רופאים ממחלקות בתי החולים, בעיקר במרכז הארץ.

אתמול פוצצו נציגי המתמחים את המו"מ עם נציגי משרד האוצר, בראשות הממונה על השכר אילן לוין. ככל הנראה מאחורי פרישתם מחדר הדיונים עומדת טענתם כי הצעות האוצר אינן מספיקות. היום בשעות הצהריים צפויים נציגי המתמחים והאוצר לדווח לנשיאת בית הדין הארצי לעבודה נילי ארד על תוצאות המו"מ, אלא אם כן עד אז תהיה התפתחות חיובית כלשהי, אולי בהתערבותו הישירה של ראש הממשלה בנימין נתניהו.

המתמחים הסבירו אתמול כי צעדם האחרון הוא תוצאה של "אי־רצינות מצד האוצר, שאינו מתכוון להציע פתרון ומתעקש להביא את המשבר להקצנה". לטענתם, האוצר מנסה לנהל מו"מ רק למראית עין, וזאת כדי שיוכל להגיע לבית הדין ולהיראות כמי שניסה לפתור את המשבר. נציגי המתפטרים קיימו אמש ישיבה מיוחדת בבית החולים מאיר בכפר סבא כדי לסכם על נוסח התשובה שיינתן מחר לשופטת ארד.

על פי הסכמה שהושגה בין המתמחים לאוצר, וקיבלה את אישורו של בית הדין הארצי לעבודה ביום חמישי האחרון, הצדדים אמורים לנהל את השיחות ביניהם תחת חסותו של ראש הממשלה, שגם מקבל דיווחים שוטפים על המתרחש.

עם זאת, עד כה נמנע נתניהו מהתערבות ישירה במגעים, אף שטביעות אצבעותיו ניכרות בהצעות שהגישו אנשי האוצר. כך לדוגמה, רמזו השניים כי הם מוכנים לשקול הצעה מורחבת יותר של מודל "הפול־טיימר", שיאפשר לרופאים לקבל שכר גבוה יחסית בתמורה להתחייבות שלא לעבוד ברפואה הפרטית. לפני כחודש הצעה ברוח זו של סגן שר הבריאות יעקב ליצמן נדחתה על ידי המתמחים, משום שהתקציב שהועמד לרשותה היה 150 מיליון שקל לשנה, ולטענתם מדובר בסכום לא מספק.

אפשרות נוספת שעמדה על הפרק היא הגדלת תוספות השכר בתמורה להארכת ההסכם, אך הצעה כזו של האוצר נתקלה בהתנגדות קשה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות